Aktualizácia ..::18.03.2018::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

PlemenoŠteniatkoChovVýživaVýchova
Základy
Socializácia
Hierarchia
Problémy ČsV
Cestovanie
Venčenie
VýcvikVýstavyZdravieŠportVlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

 

Základy výchovy

Výchova u chovateľa
Úlohou chovateľskej stanice nie je len to, aby mala sučka šteniatka, ale aby chovateľ pripravil šteniatka na život s ľuďmi a položil základy výchovy a správneho psychického vývoja šteniatok. O výchovu sa chovateľ stará prvých 7 - 8 týždňov, potom sú šteniatka k odberu a s výchovou pokračuje nový majiteľ.

Prvých 15 dní šteniatka nepočujú a nevidia, ich hlavnou náplňou je len jesť a spať. Chovateľ sa teda stará hlavne o čistotu a zabezpečenie zdravotného stavu šteniatok a ich matky. Ako náhle však začnú počuť a vidieť, začínajú sa pohybovať, začne aj výchovná práca pre chovateľa.

Výchova spočíva v tom, že chovateľ tak, ako šteniatka rastú a začínajú sa pohybovať, necháva ich skúmať okolie, priestory koterca, prípadne bytu a vytvárajú si vzťah s ľuďmi a inými psami. Vzťah chovateľa a šteniat sa prehlbuje ich denným kontaktom, kŕmením a starostlivosťou. Chovateľ musí šteniatka pomaly zvykať na ruchy. Musí však myslieť na to, že strach môže vzťah podkopať, preto musí byť opatrný a zoznamovanie s okolím a väčšími ruchmi musí byť premyslené a postupné. Chovateľ by nemal dopustiť, aby zoznamovanie bolo priveľmi násilné a spôsobilo útek šteňaťa zo strachu. Práca chovateľa spočíva v tom, aby šteniatka povzbudzoval v objavovaní svojho okolia, zoznámil ich s ruchmi a dodal im odvahu a istotu, že im nehrozí nebezpečenstvo. Pri takomto kontakte aj chovateľ zistí, ktoré šteniatko je odvážne, ktoré menej a tým poradiť novému majiteľovi, ktoré bude pre neho a jeho podmienky najvhodnejšie.

Výchova u majiteľa
Výchova u nového majiteľa je už o niečom inom. Chovateľ síce môže šteniatka pripravovať na nové situácie, ale každé jedno môže ísť do iných podmienok. Jedno do rodinného domu, druhé do rodiny s deťmi a tretie do bytu, do centra mesta. Každé miesto má svoje špecifiká. Preto je na majiteľovi, aby pokračoval v tom, čo chovateľ začal.

Chovateľ by mal majiteľovi povedať o povahe šteniatka a to, či je naozaj vhodné do jeho podmienok, alebo či sa má pozrieť po inom. Je nutné, aby majiteľ navštívil šteniatko minimálne jeden krát pred odberom. Ideálne je 2 - 3 krát alebo aj viac. Odchod od matky potom nebude tak ťažký a majiteľ bude mať možnosť vidieť a sledovať vývoj svojho budúceho miláčika. Chovateľ musí poučiť majiteľa o spôsobe výchovy práve československého vlčiaka, ktorá je, podľa môjho názoru, oveľa dôležitejšia ako výcvik. Správna výchova tvorí základ spolužitia.

Ako prebieha odber, prvé momenty v novom prostredí a podobné, nájdete v časti "šteniatko". Zoznámte sa s pojmom "socializácia". Je totiž alfou a omegou vedieť, čo všetko zahŕňa. Šteniatko od prvých dní musíte zoznamovať - postupne! - s novým prostredím a dbať na to, aby sa nevyľakalo a zo strachu sa nedalo na útek. Ak k takej situácii dôjde, mali by ste vedieť, ako reagovať.

Nesprávna alebo zlá výchova, môže mať katastrofálne následky. Je nutné sa preto o nej informovať a zoznámiť sa s jej pravidlami pred tým, ako si psíka zoberiete domov a najlepšie pred tým, ako o čsv začnete uvažovať. Zaberie totiž mnoho času a nervov, kým bude z vlčiaka "aký-taký normálny pes". Mali by ste byť neustále v kontakte s chovateľom, ktorý by vám mal ochotne pomôcť pri nejakých nejasnostiach. Vlčiaci potrebujú naozaj iný prístup a motiváciu, výchovu a hlbokú socializáciu, na rozdiel od iných plemien a kto si dá záležať na tejto časti jeho života, nebude mať potom v budúcnosti problémy s nevyrovnaným psíkom.