Aktualizácia ..::18.03.2018::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

PlemenoŠteniatkoChovVýživa
Náš BARFVýživové látky
Ako kŕmiť
Podľa veku
Špec. výživa
Druhy stravy
Pamlsky
VýchovaVýcvikVýstavyZdravieŠportVlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

 

Výživa podľa veku psa

Z hľadiska výživy a zdravia je pre vlčiaka najdôležitejšie obdobie rastu od cca.2 do cca.9-10 mesiacov. Vtedy je najväčší prírastok na váhe a výške. Do približne 10teho mesiaca rastú dlhé kosti. Počas života sa menia požiadavky na to čo šteňa, dospelý pes alebo senior potrebuje pre správne fungovanie orgánov a fyzickú kondíciu. Je rozdiel v pomere vápnika a fosforu, ktorý je dôležitý pre správny a rovnomerný vývoj kostí a kĺbov.

ŠteniatkoMladý pesDospelý pesStarý pes

Je tiež dôležité, čím kŕmite. Ak kŕmite granulami, vyberáte počas jeho života radu určenú pre šteňatá - puppy, potom adult pre dospelých, prípadne pre psov v záťaži high eneregy alebo kojace feny a nakoniec senior radu. Ak kŕmite varenou alebo surovou stravou, mení sa už spomínaný podiel mäsa k prílohe.

Nie je nutné začínať u šteňaťa granulovanou stravou "pre istotu" a v určitom veku prejsť na surovú, či varenú stravu. Ak sa rozhodneme pre surovú stravu, môžeme začať hneď po odbere šteniatka. Počas jeho rastu prispôsobujeme pomer látok v strave z dlhodobého hľadiska. To je vlastne delenie na šteňaciu stravu, stravu pre mladých, dospelých a seniorov. I keď je nutné poznamenať, že až také dramatické zmeny to nie sú a "teoreticky" môžete kŕmiť šteňa tým istým, ako psa dospelého, pokiaľ ide o surovú stravu.

Pri granulovanom type kŕmenia, je nutné jeho zloženie prispôsobiť veku psa! Univerzálne krmivo pre akýkoľvek vek psa a veľkosť neexistuje a ak na také natrafíte, radšej ruky preč. Iste nie je vhodné na kŕmenie.

Rovnomerné priberanie na váhe

Rovnomerné priberanie na váhe je hlavne u šteniat veľkého plemena ako je vlčiak problematické. Majú tendenciu narásť veľmi rýchlo a ich kĺby nie sú pripravené na takú záťaž. Môže potom dôjsť k poruchám a ochoreniam kostry a kĺbov a teda aj k dysplázii. Najbadateľnejší rast je do 6 - 7 mesiaca, potom rast pokračuje, dlhé kosti rastú do 10 mesiacov približne. ČsV rastie do svojich 2,5 - 3 rokov, síce už minimálne, ale proporcie sa mu vyvíjajú až do 4 rokov. Najprv teda máte ušaté a nohaté šteňa, vychudnutého pubertiaka, ktorý ale vyrastie vo veľmi pekne osvalneného dospeláka, s pevnou a zdravou kostrou.

Nesprávnym kŕmením môžeme v kritickom veku šteňaťa veľa pokaziť. Preto je nevyhnutné poskytnúť psovi to najlepšie, čo môžeme a to veru granule typu Pedigree a Chappi nie sú. Absolútnym ideálom je stravovanie prirodzené, teda mäso a prílohy, ktoré obsahuje všetko, čo pes potrebuje. Je však dôležité si túto tematiku naštudovať prv, ako si šteňa zaobstaráme, lebo experimentovanie sa nevypláca. Pes nepotrebuje denne na vlas rovnaké zloženie stravy, ide o zloženie z dlhodobejšieho hľadiska a to až niekoľkých týždňov až mesiacov (u dospelého psa).

Je dobré sledovať súrodencov z vrhu, ako rastú oni. Ak raste psík prirýchlo, mali by sme sa poradiť s veterinárom či chovateľom o skladbe stravy, ktorú mu dávame. Ak nám šteniatko nerastie, alebo rastie pomaly, môže to mať niečo spoločné s genetikou, či priveľmi malou kŕmnou dávkou, určite situáciu konzultujte s veterinárom.

Plemeno má v dospelosti váhu okolo 35-40kg u samcov a u súk 26-35kg. To je reálna váha. Váha v štandarde je absolútne minimum. V nasledujúcej tabuľke si môžete orientačne zistiť, ako bude priberať na váhe práve váš psík. Je nutné ale zohľadniť, že čísla sú len čísla, záleží aj na genetike, kŕmení a pohlaví psa.

Vek v mesiacoch Váha u samcov Váha u sučiek Percento z celkovej váhy v dospelosti
1 4,2 3,3 12,1%
2 9 7,5 26,18%
3 14,2 12,1 41,18%
4 19 16,4 55%
5 22,9 20 66,57%
6 26,1 22,7 75,52%
7 28,4 24,7 82,36%
8 30,1 26,1 87,36%
9 31,5 27,1 91,31%
10 32,7 27,9 94,73%
11 33,7 28,6 97,76%
12 34,5 29,1 100%

zdroj: internet (stránky o nemeckých ovčiakoch)

Kategórie hmotnosti psa
Veľmi chudý

Rebrá – vystupujú bez tukovej vrstvy

Báza chvosta – s výrazne vystupujúcimi kosťami, bez tuku

Brucho – silne vnorené a výrazne konkávne

Podvyživený

Rebrá – ľahko zistiteľné s minimálnou vrstvou tuku

Báza chvosta – výrazne vystupujúce kosti s minimálnou vrstvou tuku

Brucho – vnorené, konkávne

Ideálny

Rebrá – zistiteľné, s miernou vrstvou tuku

Báza chvosta – s jemnou kontúrou alebo trochu hrubšia, stále cítiť štruktúru kosti pod tenkou vrstvou tuku

Brucho – vnorené, driek dobre tvarovaný

S nadváhou

Rebrá – ťažko hmatateľné, s miernou vrstvou tuku

Báza chvosta – s jemnou kontúrou alebo trochu hrubšia, stále cítiť štruktúru kostí

Brucho – málo vnorené alebo nevnorené, nevýrazný driek, rozšírený chrbát

Obézny

Rebrá – ťažko hmatateľné s hrubou vrstvou tuku

Báza chvosta – pôsobí zhrubnuto, ťažko hmatateľné kosti

Brucho – visiace, vypuklé, žiadny driek, chrbát zreteľne široký, hoci môže mať zachovanú formu, ak jeho svalnaté časti po bokoch chrbtice vystupujú

Tak tento pes je veľmi chudý na vlčiaka. Pes vpravo je veľmi tučný.(foto: wolfdog.org)