NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachO plemenáchKontakt

Výživa podľa veku psa - šteniatko

PlemenoŠteniatkoChovVýživa
Náš BARFVýživové látky
Ako kŕmiť
Podľa veku
Špec. výživa
Druhy stravy
Pamlsky
VýchovaVýcvikVýstavyZdravie

 

Kŕmenie šteniatka je asi najzložitejšie, ak kŕmite doma pripravenou stravou alebo surovou stravou, môžete aj veľa pokaziť, preto je táto časť kŕmenia obsiahlejšia a je dôležité, aby ste sa oboznámili s čo najviac literatúrou ohľadom kŕmenia - pokiaľ vám chovateľ neporadí sám, ako šteniatko kŕmiť správne.

Pokiaľ kŕmite granulovaným krmivom, je to jednoduché, kúpite vrece granúl pre stredné až veľké plemeno psa, vek šteňa a máte to vybavené - no nie sú granule ako granule. Musím však napísať, že aj kŕmenie prirodzenou stravou vám zaručí zdravý vývoj kĺbov, celkové zdravie psíka a poskytnete mu jeho prirodzenú stravu, no treba vedieť, ako na to.

Veľmi dôležitá poznámka pre tento vek je, že NEpridávame kĺbnu výživu! Tú pridávame až vo veku 5-6 mesiacov a viac. Poraďte sa s veterinárom o vhodnej značke, no my používame Alavis, či Roboran ako zdroj vitamínov a minerálov.

Pomer tukov a proteínov v strave podľa veku psa

Vek psa Proteíny Tuky
do 6 mesiacov 25-30% 15-22%
6 mesiacov - 2-3 roky 26% 18%
2-3 roky - 7-8 rokov 20% 15-18%
9 rokov a viac 15% 15-18%
Kŕmenie šteniatka všeobecne

Prvou zásadou je, že je šteňací organizmus lepšie znesie menej ako viac. Teda krátkodobý nedostatok spracuje lepšie ako prebytok minerálov alebo iných látok. Šteniatko udržujte radšej chudšie ako tučné.

Šteňatám rozdeľujeme potravu z toho dôvodu, že ich žalúdok je menší, zjedia naraz menej, preto im rozdelením dávky uľahčujeme trávenie. Potrebujú tri a viac jedál denne. Potrava musí mať vždy izbovú teplotu, nikdy nepodávajme psovi zmrazenú alebo horúcu potravu. Tiež staré, plesnivé potraviny.

V prvých dňoch sa riadime kŕmením, aké malo šteniatko u chovateľa, náhla zmena by mu uškodila. Je dobré rozhodnúť sa, či budete kŕmiť mäsom a prílohami alebo granulovaným krmivom. Ak chcete prejsť na granule, pridávajte k dennej dávke postupne stále viac a viac granúl vášho výberu. Najprv 25%, potom 50%, 75%, až úplne prejdite na vami zvolenú značku. Zmeny robte každý druhý deň. Najlepšie tretí.

Základy kŕmenia sú na chovateľovi. Ten šteniatka najprv nechá kŕmiť sučkou a potom, po odstave pridáva do ich stravy aj mäso, občas mliečne výrobky, vajíčko, olej,... Kŕmenie šteniatka v novom domove je na vás. Buď si pripravíte dávky dopredu a dáte zamraziť, alebo budete šteniatku pripravovať stravu tak, že ju hneď budete podávať. Ak podávate mäso varené, varte ho max. 10min., v druhom hrnci uvarte ryžu alebo cestoviny. Zeleninu nastrúhajte na drobno alebo rozmixujte. Môžete pridať vajíčko, jogurt alebo tvaroh. K varenému musíme umelo pridať vápnik, keďže varené kosti nepodávame.

Druh potravy podľa veku šteniatka
Vek Druh potravy
1 – 2 týždne Materské mlieko bez obmedzenia
3 týždne

Jemne mleté hovädzie mäso.
Materské mlieko bez obmedzenia - niekedy prikrmovanie nie je v tomto veku ešte potrebné, ak má sučka dosť mlieka a vyživuje všetky šteniatka dostatočne.

4 týždne

Vajíčko surové, bielko aj žĺtok
Pomleté mäso - rôzne druhy
prvé kúsky mäsa s kosťou (krky, krídla, trupy)
hotová potrava pre šteňatá
Voda a materské mlieko

5 týždňov

Vajíčko surové, bielko aj žĺtok
Rybičky vo vlastnej šťave
Srdiečka, obličky
Pomleté mäso - rôzne druhy
celé kusy mäsa s kosťou (krky, krídla, trupy)
hotová potrava pre šteňatá
Voda a materské mlieko

6 týždňov

Vajíčko surové, bielko aj žĺtok
Kyslomliečne výrobky
Rybičky vo vlastnej šťave
Srdiečka, obličky
Pomleté mäso - rôzne druhy
celé kusy mäsa s kosťou (krky, krídla, trupy)
ovocie a zelenia alebo prílohy ako ryža, cestovina
Voda

7 týždňov

Vajíčko surové, bielko aj žĺtok
Kyslomliečne výrobky
Rybičky vo vlastnej šťave
Srdiečka, obličky
celé kusy mäsa s kosťou (krky, krídla, trupy)
ovocie a zelenia alebo prílohy ako ryža, cestovina
Voda

8 týždňov

Vajíčko surové, bielko aj žĺtok
Kyslomliečne výrobky
Rybičky vo vlastnej šťave
Srdiečka, obličky
celé kusy mäsa s kosťou (krky, krídla, trupy, rebrá)
ovocie a zelenia alebo prílohy ako ryža, cestovina
Voda

Šteňa navyknite na pravidelný režim stravovania, vždy z jeho misky na rovnakom mieste v rovnakú hodinu. Po približne 20 minútach aj nedojedenú misku odstráňte, naučí sa dojedať.

Ako často kŕmime šteniatko

Šteniatko má podľa veku určenú veľkosť kŕmnej dávky. Ak kŕmime granulami, je presne uvedené množstvo ktoré má dostať na deň a to rozdelíme do niekoľkých denných dávok. Rovnako je na tom aj prirodzená strava, ktorú tiež musíme rozdeliť. Pokiaľ začne šteňa dávky odmietať, je na čase dávky o jednu denne znížiť, no množstvo zostane zachované. To znamená, ak má šteňa denne dostávať 300g, dostáva 4 dávky po 75g, prejdeme na 3 dávky po 100g. Kŕmime spravidla ráno, na obed a večer po venčení a desiatu a olovrant rovnako po venčení s dostatočným časom na vytrávenie pred ďalším venčením alebo hrou.

Vek v mesiacoch Počet dávok denne

1 – 2 mesiace

5 – 6

2 – 4 mesiace

4 – 5

4 – 6 mesiacov

3 - 4

6 – 12 mesiacov

2 - 3

12 – 16 mesiacov

1 - 2

16 mesiacov a viac

1 (alebo 2, ak je to možné)

Umelý odchov šteniat

V chove sa môže stať, že sučka odmietne šteniatka, zdravotný stav jej to nedovoľuje alebo nemá dostatok mlieka na to, aby ich odchovala sama. Vtedy nastupuje chovateľ a šteniatka musí "vypiplať" sám.

Základom je kvalitná náhrada materského mlieka no aj okolité prostredie. Teplota sa mení podľa veku šteniatok a pomaly klesá každým týždňom. Kým pri 0 - 7 dňoch by mali byť šteniatka odchované pri teplote 32 - 30°C, pre šteniatka 7 - 14 dňové je to 30 - 28°C. Šteniatka 14 - 21 dňové 28 - 26°C a 21 - 28 dňové už len 26 - 24°C. Tieto teploty odporúčam vytvoriť inak, ako hrejivými podložkami. Hrozí prehriatie šteniatok! Ani radiátor nie je najvhodnejší, keďže teplo stúpa nahor a to spôsobuje neustály pohyb vzduchu. Šteniatka sú teda vystavené prúdeniu studeného vzduchu.

Kŕmenie vo forme špeciálneho mlieka pre šteniatka podávame buď zo striekačky alebo z klasickej fľaštičky s cumlíkom. Mlieko kravské nie je vhodné! Nie je pre šteňa prirodzené. Dnes existuje mnoho značiek sušeného mlieka, ktoré doma pripravíte za pár minút. Cumlík používame nie veľmi tvrdý. Šteniatko sa nakŕmi toľko, koľko mu bude prirodzené vďaka saciemu reflexu.

Aby sme zistili, či šteniatka priberajú je na mieste denné váženie a zapisovanie si výsledkov pre každé šteniatko zvlášť. V nasledujúcej tabuľke uvádzam približné váhy šteniatok československého vlčiaka vo veku od 0 do 14 dní. Čísla sú odvodené z priemerov skutočných váh šteniatok niekoľkých desiatok vrhov ČsV. Záleží od pohlavia a vrhu. V tabuľke sú hodnoty, ktoré sú vysoko orientačné. Ráta sa s odchýlkou + - 50g, niekedy aj 100g. 

Vek šteniatok v dňoch

Približné váhové rozpätie, ktoré ráta s

odchýlkou + - 50g a je vysoko individuálne

0 350 - 400
1 400 - 500
2 520 - 550
3 650 - 700
4 700 - 750
5 750 - 800
6 800 - 900
7 950 - 1010
8 1010 - 1100
9 1100 - 1150
10 1150 - 1260
11 1300 - 1400
12 1300 - 1450
13 1450 - 1500
14 1500 - 1600

Keďže ide o približný prehľad váhy šteniatok, dôležité je, že 8 - 10 dní, by šteniatka mali svoju váhu zdvojnásobiť a v 3ťom týždni až strojnásobiť. Objem dennej dávky je určený plemenom a samozrejme výrobcom. Avšak treba ustrážiť šteniatka, ktoré nepriberajú a naopak dávať pozor na prekŕmenie.

Počet dní po narodení Denná dávka mlieka v ml
2 120
7 160
14 250
21 330
28 410

Uvedomme si, že dané dávky sú na jeden deň. Preto je nutné objem prepočítať podľa počtu dávok. Šteniatka prvý deň kŕmime 12 krát, to znamená, ak je denná dávka 72ml mlieka, pri každom z 12tich kŕmení, dostane šteniatko 6ml. Druhý deň už kŕmime len 8krát. Dávka je v tento deň už 100ml, to znamená 8krát denne po 12,5ml. Od 3 do 9 dní je kŕmenie 6 krát a od 11 do 28 dní je počet kŕmení 5 krát za deň. Každý deň sa dávka zvyšuje primerane podľa návodu. Je dobré si vyrobiť tabuľku, kde budete mať tieto výpočty presne zaznačené a vypočítané.

Pri odchove môže dôjsť k rôznym situáciám. Napríklad sučka stratila mlieko. Vtedy musíme šteniatka plne kŕmiť. Ale niekedy sučka nemá dostatok mlieka. Vtedy jej pomôžeme prikrmovaním 2 - 4 krát denne. Ak sučka odmietla šteniatka, musíme sa o všetko postarať, to znamená aj hygienu a aj starostlivosť po nakŕmení. Sučka šteniatka olizuje a tým masíruje brušká. O toto sa teraz musíme postarať my, inak by sa šteniatka nevyprázdnili. Samozrejmosťou sú čisté nádoby a prikrmovacie pomôcky, čisté ležovisko šteniatok a dostatok tepla.  Spokojné šteniatka s plným bruškom a s dostatkom tepla, ležia pekne porozkladané v ležovisku, často na chrbte. Ak im je zima alebo sú hladné, kňučia, túlia sa k sebe a sú nervózne.

Umelý odchov nie je nemožný, ale je rozhodne náročný na čas a trpezlivosť. Ale aj toto patrí k chovateľstvu, obetovať sa. Aj umelo odchované šteniatka majú neskôr plnohodnotný život. Zvýšená pozornosť je nutná min. do 2 - 3 týždňov. Potom záleží na sučke, či šteniatka úplne odmietla, alebo bolo nutné len dokrmovanie. Alternatívou je aj zaobstaranie kojacej sučky, ktorá sa dokáže o šteniatka postarať. Medzi priateľmi chovateľmi si zistite, či nemajú náhodou takúto sučku a nepomohli s odchovom.

Jedálniček doma pripravenej stravy pre šteniatko

Keďže kŕmite šteniatko viac krát za deň, jeho celkovú kŕmnu dávku rozdelíme na niekoľko približne rovnakých častí.  Denne šteniatko zožerie 6-10% svojej aktuálnej váhy - 50dkg mäsa, 40 - 50dkg prílohy (ryža, cestoviny, ovsené vločky, zelenina alebo zvolíme čisto mäsovú stravu so zeleninou a ovocím, bez prílohy ako sú ryža či cestoviny...). Jednoducho povedané denná dávka tvorí cca 10% telesnej váhy šteniatka - pozor, údaj je len orientačný, množstvo upravíme podľa fyzického stavu a aktivity šteniatka.

V strave dospelých vlkov sa nachádza približne 18% bielkovín. U šteňaťa je optimum 22 - 25%. Strava sa skladá z bielkovín, tukov a sacharidov. Niektorí ľudia hľadajú krmivá s čo najvyšším obsahom bielkovín - no všetkého veľa škodí.

Bielkoviny - sú najdôležitejšie a sú stavebným základom organizmu a svalov. Sú rastlinného alebo živočíšneho pôvodu, u mladých zvierat by mali tvoriť 22-25% stravy. Patria sem vajíčka, ryby, mlieko, svalovina. Dlhodobý nadmerný prísun zaťažuje organizmus, zvyšuje prívod fosforu, vyvoláva nepomer s vápnikom, spôsobuje hlave u vyvíjajúcich sa zvierat veľké škody na kostre a kĺboch.

Sacharidy - cukry, nie sú nevyhnutné, ale asi 20% zastúpenie v potrave pomáha využiť bielkoviny. Sú zdrojom energie a regulujú metabolizmus. Nachádzajú sa v ovocí, mlieku, mede, pečive, cestovinách, v ryži,…

Vápnik - denná dávka vápnika je pri surovej strave dostatočne zastúpená a nie je nutné ho pridávať do kŕmenia ani počas prezubovania. Už pri 10% kostí v kŕmnej dávke je denná spotreba vápnika pokrytá. Pozor - kŕmime len surovými kosťami obalenými mäsom - tzn. surové krky, krídla, trupy,... Nikdy nie tepelne upravené kosti! Nikdy nie kosti holé, bez mäsa!

Príklad jedálnička

Šteniatku od 8 týždňa podávame krmivo skoro ako pre dospelého psa s nasledovnými úpravami:

podávame mäsité kosti ako krky alebo krídla,

denne dávame na spestrenie striedavo rybičky v oleji či šťave, ovocie, zeleninu,...

hladovací deň - nie je nutné a neodporúčam, ani u dospelého psa a u šteňaťa vonkoncom. V mimoriadne horúce dni si pes naordinuje "hladovku" aj sám odmietnutím stravy. Je to v poriadku a nič sa nedeje, pokiaľ prijíma vodu v dostatočnom množstve.

Jedálniček pre šteňa na deň:

1.dávka - 130g kuracích trupov, krkov, krídel (mäso s kosoťou)

2.dávka - 100g tvarohu, jogurtu alebo 100g ovocia alebo 100g mäsa (takáto dávka by sa v jedálničku mala objaviť 2-3x týždenne)

3. a 4. dávka - obe po 100g mäsa a 40g zeleniny

Priemerné percentuálne vyjadrenie stravy pre šteňa je 70 - 80% mäsa, z tejto zložky 30% mäsové kosti, zvyšok 20 - 30% zelenina a prílohy, prípadne doplnená umelo kĺbna výživa.

Je dobré prílohy a druhy mäsa striedať. Môžeme naraz použiť aj niekoľko druhov prílohy - ryža a vločky,... Na raňajky a na obed a večeru mäso s prílohou. Striedame aj zeleninu a raz - dvakrát do týždňa menšie množstvo vnútorností, alebo hovädzie či bravčové, prípadne kuracie srdcia, ako kĺbna výživa slúžia aj chrupavky, kuracie beháky, huspenina z bravčových koží,...

Ak plánujete kŕmiť psa granulovaným krmivom, treba ho pomaly na to zvykať pridávaním malého množstva mäsa do stravy od približne jedného mesiaca a v ďalších týždňoch pridávame kompletné krmivo určené šteňatám. Potom kŕmime len touto stravou. Najviac venujte pozornosť stravovaniu šteňaťa v období dvoch a šiestich mesiacov. Dbajte na kvalitu stravy. Hlavné jedlo podávajte večer, po vyvenčení a skončení všetkých aktivít. Časom zistíte, aká strava vyhovuje vášmu šteňaťu, mala by byť pestrá a mala by psovi chutiť.

Samotnú stravu môžete obohatiť ako zábavkou veľkými kĺbovými kosťami. Hlavnú zložku by však mala tvoriť strava bohatá na bielkoviny, teda kvalitné mäso, mäsové kosti, tvarohy, vajcia, vnútornosti a primerané množstvo tukov.

 

www.tobrok.sk