Aktualizácia ..::21.11.2019::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

Plemeno
História
Štandard
Výklad štand.
Povaha ČsV
Kríženci vlka
ŠteniatkoChovVýživaVýchovaVýcvikVýstavyZdravieŠportVlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

Obrazový výklad štandardu vlčiaka

Pre správny pohľad na to, ako má vypadať vlčiak, uvádzam obrázkový výklad štandardu. Najmä chovatelia, by mali štandard dokonale ovládať a vedieť, ako má vlčiak vypadať, samozrejme po dovŕšení jeho exteriérového vývoja, teda medzi 2 - 4 rokom. Pri posudzovaní exteriéru psa v šteňacom veku, či naopak, vo vyššom, treba prihliadať aj na vek, ktorý exteriér mení. U šteniat ešte nedokončené proporcie, nesúmerné telo a u starých psov dochádza napr. ku zmenám farby (viac bielej), stmavnutie očí, menej kvalitná srsť,... 

Nasledovné riadky boli vypracované aj vďaka výkladu štandardu p. Soni Bognárovej a p. Oskára Dóru a tiež študovaním mnohých fotografií, textov a na základe získaných skúseností. Použité fotografie zo stránok wolfdog.org, ChS Tawy, z prezentácie p.Bognárovej,... budú v čo najkratšej dobe nahradené vlastnými fotografiami. Ak je zdroj foto neznámy, je zdroj uvedený "internet".

Niekoľko slov o exteriéri ČsV

Aby sme pochopili, aké sú žiadané proporcie a aké nie, musíme vychádzať z anatómie psa a vlka. Niektoré časti tela štandard opisuje málo, resp. vágne a sú diskutabilné... Každý rozhodca si môže pojem "jantárové oko" vysvetliť po svojom. Jantár má mnoho odtieňov... Poprípade vlčia farba. Pre niekoho nie je extrémne tmavá farbou vlka, preferuje skôr bledú farbu, pripomínajúcu huskyho, niekto odsudzuje striebornú farbu a pre niekoho je práve tmavá správnou farbou karpatského vlka.

Asi každý majiteľ československého vlčiaka chce, aby sa práve ten jeho podobal čo najviac na vlka. Ale asi skôr exteriérom ako povahou. V štandarde ČsV je jasne uvedený vlčí vzhľad, ale v skutočnosti môžu byť dve varianty. Chovatelia často krát stoja pred rozhodnutím - chovať "proti" vlčím génom (ako je povaha pracovného psa,...) alebo sa rozhodnúť pre ich zachovanie (vlčí vzhľad). Nie každý čistokrvný vlčiak totiž pripomína vlka. Môže prevládať vzhľad po nemeckom ovčiakovi (psie gény) alebo po vlkovi (vlčie gény) - resp. niekde medzi psom a vlkom. Ale pri oboch ide o právoplatného príslušníka plemena ČsV. Tiež sa toto môže prejaviť v povahe. Niektorý vlčiak je skôr pracovitejší a ľahšie zvládnuteľný po psovi, iný môže byť plachý, alebo zložitejší povahou po vlkovi.

Hovoriť o pracovnej línii a výstavnej, tzv. show línii, nemôžeme, i keď v niektorých krajinách, ako je Taliansko, chov funguje na show líniách. Čo sa páči na výstave má vysokú hodnotu... No pri chove ČsV, resp. akéhokoľvek plemena, je to veľmi nesprávny prístup. Ako príklad stačí spomenúť nemecké ovčiaky, austrálske ovčiaky, border kólie,... Priepastný rozdiel medzi jedincami pracovne vedenými a tými, čo sú výstavne úspešní. Ako chovatelia by sme nemali dopustiť, aby sa stal rozdiel medzi správnou povahou a krásou, ale skĺbiť tieto dve veci dokopy, samozrejme kombinovať so zdravím.

Neštandardnosť vzniká hlavne nesprávnym zvolením chovného páru a prenášanými vadami a náchylnosťami na ne - preto je nevyhnutné sledovať aj predkov chovného páru a nie len hľadieť na to, ako vypadá plemenník. Aj ten najlepší pes môže nesprávnou kombináciou preniesť vady, prípadne sám môže vypadať vynikajúco, no nie je schopný tento exteriér preniesť ďalej. Medzi tieto vady patria zlý formát, uhlenie, neštandardná srsť a chyby v srsti, hnedá farba oka, dlhé uši, dlhý alebo zle nasadený chvost, uvoľnené kútiky, psia hlava, chýbajúci pohlavný výraz, netypický pohyb, zvažujúci sa zadok,... Niektoré vady a chyby sú menšie, niektoré väčšie, je jasné, že neexistuje dokonalý pes, bez akejkoľvek chybičky, kto chce, nájde aj na tom najkrajšom psovi niečo zlé. Taktiež pes, ktorý bol v mladosti prekrásny a dokonalý, môže mať s vekom chyby - uvoľnené kútiky, tmavšie oko, horšiu srsť a pod. Aj to sleduje podľa chovateľského poriadku udalosť nazvaná Zvod chovných jedincov. Pri výbere vhodného chovného páru treba teda hľadieť na viac, ako len jednu vec - aktuálny zjav.

Jeden podstatný rozdiel pri hodnotení exteriéru psa na bonitácii a na výstave psov predsa len je. Aj pes s horšou známkou na bonitácii, môže vyhrať titul a naopak, pes s perfektnou bonitáciou môže dostať napr. len známku veľmi dobrý. Na výstave sa hodnotí predvádzanie sa psa samotného, jeho predvedenie majiteľom, nič sa nemeria, ide o celkový dojem zo psa a niektoré chyby sa "odpúšťajú". Na bonitácii sa však sledujú namerané hodnoty, odchýlky, vady a tie sa "sčítavajú" do výslednej známky. Výklad štandardu, ktorý tu prezentujem, je súhrnom informácií o tom, ako vyzerá ideál danej časti tela psa a je jasné, že žiaden pes nie je 100%-ný.

Pri vadách si prosím všímajte len danú vadu, pes môže mať aj viac vád... Fotografia často vytvorí vadu aj na zvierati, ktoré ju za bežných okolností nemá. V danom momente, v momente fotografie, sa však vada vyskytla, preto prosím rešpektujte fakt, že je možné, že danú vadu pes mať nemusí. Niektoré fotky slúžia len pre ilustráciu. Nechcem uraziť žiadneho majiteľa psa, že práve jeho je tu zobrazený! Sú vyberaní na základe zverejnených informácií o bonitácii, prípadne na fotografii túto chybu pes má.

Vlk karpatský. Československý vlčiak by sa mal priblížiť sa práve tomuto vzhľadu. Ako povedal p.Hartl: "Kto chce vedieť, aký má byť československý vlčiak, nech ide do ZOO a pozoruje našich vlkov". Keď ku nemu postavíme dnešné ČsV... Nuž... sme ďaleko, nikdy nebude ako vlk, ale mal by sa mu približovať. Ani všetci vlci nie sú ideálni, cieľom chovateľskej práce by však malo byť približovať sa ku vzhľadu vlka.
Foto vlkov by Bobor.

Celkový vzhľadCharakterFarba, srsť, kožaHlava

TrupChrbátKončatinyChvostPohyb

Exteriérové typy

Základňa československých vlčiakov sa v poslednom období rozšírila a každý štát, ktorý produkuje dostatočný počet šteniat, si už vytvoril vlastnú exteriérovú líniu. Ak sa pohybujete chvíľku medzi vlčiakmi, viete podľa výzoru psa nie len určiť krajinu, ale aj chovateľa, od ktorého pochádza bez toho, aby ste sa spýtali. Každý chovateľ má totiž "v oku" istý typ, ktorým sa vyznačuje jeho chov a kam smeruje exteriér jeho chovu (pozn.: toto je napr. podstata súťaže najkrajšia chovateľská skupina, kde ide o vyrovnanosť min.dvoch rôznych vrhov tej istej chovateľskej stanice - typovosť, jednotnosť).

Podstata ale je, že štandard je len jeden! Ale rôzne "vysvetlenie si" štandardu a rôzne nešťastné kríženia dokázali spôsobiť neskutočné odlišnosti v chovoch.

Je samozrejmé, že každá línia vychádzala zo Slovenskej a Českej. "Český" vznikol nevhodným výberom párov a zvyšovaním percenta krvi NO v ČsV, "slovenský" opačne znižovaním percenta krvi NO v ČsV a progresívnym zvyšovaním percenta krvi vlka v novej populácii." (F.Rosík)

Slovensko - Ako bolo hore spomenuté, na Slovensku sa snažili o zníženie krvi psa u vlčiakov, čím sa dosiahol "krajší" vzhľad, no nieslo to zo sebou aj problémovú úzku plemenitbu a zvýšený počet potomkov po plemenníkovi Rep z Pohraniční stráže. Len "v nedávnej dobe", boli otvorené hranice pre zahraničné krytia. I keď v poslednom čase to v Slovenskom chove škrípe a znova sa vraciame k uzavretiu chovu len v rámci Slovenska. Stav chovného materiálu sa stáva alarmujúcim, k čomu prispievajú aj pochybné kríženia v niektorých zahraničných chovateľských staniciach!

Česká republika - sa orientovala viac na ovčiaka, čo so sebou nieslo aj psí vzhľad vlčiakov. Rozdiel je citeľný oproti tým slovenským. Ale aj tu je mnoho krásnych jedincov, ktorí stoja za spomenutie. Veľmi pekná je kombinácia práve slovenských a českých psov. "Najviac škody" spôsobil pes Kazan z PS a Ayak z Vlamy. Ide o psov, ktorí niesli mnoho vád a chýb a tiež ochorení. Niesli zo sebou psí vzhľad a ak je pes netypický, je viac než isté, že daný pes má v sebe vyššie percento jedného alebo oboch týchto psov. Slováci nechceli jeho potomkov "uznať" do chovu a vyhýbali sa im, ako sa len dalo. Nová krv, ktorú mal priniesť Kazan, priniesla mnoho problémov. Všetko však nie je "chybou" len týchto psov. Chovné páry má vyberať poradca chovu, no najlepšie je, ak to robí chovateľ. On vie, čo doma má, on vie, čo potrebuje vylepšiť a najmä, on sa pod vrh podpisuje svojim menom, nie poradca chovu. Viac o chove a veciach s tým spojenými v časti plemenitba.