Aktualizácia ..::18.03.2018::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

PlemenoŠteniatkoChovVýživaVýchovaVýcvik
Základy
Povely
Stopa
Obrana
Prekážky
Skúšky
ČsV a práca
VýstavyZdravieŠportVlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

Výcvik

Nedá mi nenapísať na úvod tejto časti dve veci:

Ak niekto, hlavne „skúsený“ či už výcvikár alebo psovod, hneď odsúdi vlčiaka ako psa nevycvičiteľného alebo psa na nič. Treba si uvedomiť jedno - vlčiak je cvičiteľný, bude skladať aj tie najvyššie skúšky, no potrebuje byť správne motivovaný a výcvik ho musí baviť. Ale ak chcete psa čisto na výcvik alebo psa pracovného, ktorý bez rozmyslenia skočí aj z prvého poschodia ak mu to prikážete, predpokladám, že si vlčiaka nevyberiete, ale rozhodnete sa pre ozaj pracovné plemeno ako malinois, či nemecký ovčiak. Nie každé ČsV má predpoklad na výcvik.

Druhou vecou je, že táto časť neslúži na to, aby ste so psom cvičili len doma v známom prostredí. Návšteva „cvičáku“ je dôležitá, výcvikár vidí, čo robíte správne a čo nie, poradí vám. Každý pes je totiž individualita a univerzálny návod na cviky neexistuje. Texty slúžia len ako štúdium teórie výcviku, ako sa dorozumieť so psom, čo jednotlivé cviky zahŕňajú a čo vás približne čaká na cvičáku. Samozrejme, ak vo vašom okolí cvičák nie je, alebo z nejakého dôvodu nemáte možnosť cvičiť pod dohľadom skúseného výcvikára, s pochopením pre tak osobité plemeno ako je vlčiak, môžu nasledujúce riadky byť veľmi vhodné. Všetky sú orientované a prispôsobené správaniu vlčiakov s ohľadom na ich odlišnosť. Takže nájdete rozdiely medzi nimi a klasickými výcvikovými manuálmi. 

 Texty sú písané podľa kníh o výcviku pracovných psov, článkov o výcviku ČsV a na základe skúseností chovateľov a majiteľov vlčiakov. Odporúčam tiež prečítať stránky www.sotis.eu