Aktualizácia ..::18.03.2018::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

PlemenoŠteniatkoChovVýživaVýchova
Základy
Socializácia
Hierarchia
Problémy ČsV
Cestovanie
Venčenie
VýcvikVýstavyZdravieŠportVlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

Výchova

Pojem výcvik a výchova si mnohí ľudia mýlia a považujú ich za synonymá. Je to hlboký omyl. Môžem mať psa veľmi dobre vycvičeného, ale nevychovaného a naopak, môžem mať psa vychovaného, ale nie vycvičeného. Uvediem príklad:

pes je skvelo vycvičený, skladá skúšky z poslušnosti, no mimo cvičáku nedokáže existovať v spoločnosti, neznáša sa s inými zvieratami, ľuďmi,...

naopak, pes je skvelý spoločník, vychádza s ľuďmi, s okolím, nerobí mu problém cestovanie, hladkanie od cudzích, rád chodí aj na rušné miesta, ale presné výcvikové povely neovláda. Vie si sadnúť, ľahnúť, poslúcha, ale žiadne skúšky z výcviku by nedokázal absolvovať.

Tá druhá varianta je častejším prípadom vlčiakov. Vlčiaci nie sú skvelí pracanti, ako iné pracovné plemená. Ale vychovať ich dokážete na takú úroveň, že budú fungovať takmer bezproblémovo. Píšem schválne takmer bezproblémovo, pretože isté problémy s vlčiakom vždy boli a pravdepodobne aj budú.

Skôr než sa rozhodnete vziať si ako svojho nového psa práve vlčiaka, je nutné oboznámiť sa s ich zápormi a s tým, ako vlastne fungujú a ako prebieha výchova práve u tohto plemena. Zabudnite na všetky cvičákové metódy, drily a tvrdú ruku. U vlčiaka spôsobia viac škody ako úžitku.

Základom u vlčiaka je socializácia od útleho veku až do dospelosti a v podstate nikdy nekončí. Vlčiak musí presne vedieť, kde je jeho postavenie vo vašej svorke - rodine. Má svoje vrtochy a nálady, problémové typy chovania ako je lovenie zvery, náklonnosť na plachosť, veľmi temperamentné chovanie,...

Vlčiaka nesmiete zavrieť na záhradu! Budete s ním musieť cestovať, hoci len k veterinárovi, tejto problematike je venovaná časť ako sa cestuje s vlčiakom, ako naučiť šteniatko cestovať v aute alebo v autobuse.

V neposlednom rade som sem zaradila aj tému - venčenie vlčiaka, pretože sa ma ľudia často pýtajú, koľko treba takého vlčiaka venčiť, aby bol spokojný a koľko je vhodné venčiť malé šteniatko tak, aby sa nepretiahlo fyzicky.