Aktualizácia ..::18.03.2018::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

PlemenoŠteniatkoChovVýživaVýchovaVýcvikVýstavyZdravieŠportVlci
Vlk dravý
Vlci vo svete
Druhy vlkov
Zákony svorky
Etológia
Rozdiel pes - vlk
Výsledky
Web, knihy, iné


 

Vlci

Československý vlčiak je priamym potomkom vlka a psa. Zostalo v ňom veľa dedičstva po vlčích predkoch. Povaha, charakter, výzor. Kto chce pochopiť československého vlčiaka a byť mu dobrý majiteľ, mal by vedieť aký je vlk. (photos: internet and Bobor)

Trocha histórie... Vývoj vlka

Prvý mäsožravec na zemi sa objavil pred 100 - 120 miliónmi rokov. Neskôr sa na severnej pologuli ďalší a to Creadont. Pred 55 miliónmi rokmi sa objavil s čiastočne vyvinutými rezákmi a v priebehu nasledujúcich 10 miliónov rokov sa z neho vyvinulo niekoľko poddruhov.

Všetky tieto poddruhy okrem Miacisa vyhynuli. Z neho sa vyvinuli všetky súčasné druhy mäsožravcov. Vypadal ako dlhá vydra, mal 5 prstov, čiastočne zatiahnuté pazúry, protistojné palce na predných nohách a dlhý, tenký chvost. Mal malý mozog, ale bol múdrejší ako ostatné šelmy tej doby. Mal chrup mäsožravca. Žil v lese a spať mohol na strome.

Pred 20 - 30 miliónmi rokov sa oddelil vývoj psovitých a medveďovitých šeliem. Predchodca psovitých šeliem Cynodictis mal už rovnaký počet zubov ako vlk, mal krátke nohy a bol rozhodne menší ako vlk. Telo mal dlhé a pružné ako telo lasice.

                    Miacis                                         Cynodictis                             Hesperocyon                                Tomarctus

Počas nasledujúcich 15 miliónov rokov sa oddelil vývoj mývalovitých. Telesná stavba sa začala približovať dnešným vlkom. Tento proces začal rodom Cynodictus, pokračoval rodom Cynodesmus a Tomarctus. Končatiny sa predlžovali, chodidlá sa stali kompaktnejšími. Piaty prst začal byť nepotrebný a postupne zakrpatieval. Chvost sa začal skracovať a celkové proporcie sa začali približovať vlkom.

Pred 15 miliónmi rokov sa oddelil vývoj vlka a líšok. Zatiaľ čo veľkosť líšok sa nezmenila, vlci boli stále väčší a väčší.

Pred 1 - 2 miliónmi rokov vyzeral vlk zhruba rovnako ako dnes. V pleistocéne sa objavil Canis, ktorý mal väčší mozog a dlhší nos ako jeho predchodcovia. Canis bol prispôsobený na behanie a pravdepodobne mal vyvinutú primitívnu sociálnu štruktúru a kooperatívne techniky lovu. Z neho sa vyvinul najprv Canis dirus a potom Canis lupus - trochu menší živočích s vyšším čelom a omnoho vyspelejšími sociálnymi prejavmi. Ten bol tiež pravdepodobne predkom psa domáceho Canis familiaris, prvého veľkého živočícha, ktorý žil s človekom.