Aktualizácia ..::18.03.2018::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

PlemenoŠteniatkoChovVýživaVýchovaVýcvikVýstavyZdravie
Ochorenia
Očkovanie
Cudzopasníci
Choroby ČsV
Veterinár
Anatómia
ŠportVlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

 

Návšteva veterinára

Návšteva veterinára je neoddeliteľnou súčasťou života so psom. Akýmkoľvek. Všetko začína dva až tri dni po kúpe šteniatka, treba prehliadnuť šteniatko a určiť ďalší termín odčervenia a očkovania. To, ktorého veterinára si vyberieme je na nás. Môžeme si zistiť na internete, kde ktorý sídli a navštíviť jeho ordináciu nezáväzne. Dobrý veterinár nie je ten najlacnejší, ale ani ten najdrahší. Dobrý veterinár nám poradí, nenúti nás k ničomu, odpovie nám na naše otázky a má k dispozícii dostatočnú výbavu ordinácie. Dobrý veterinár sa pozdáva aj nášmu psovi. Nie je hrubý ku psovi, je trpezlivý ako so šteňaťom, tak s dospelým, či starým psom.

Prvá návšteva veterinára je akási vstupná prehliadka. Veterinár by mal šteniatko alebo psa prehliadnuť, povedať nám niečo o jeho zdravotnom stave. Podľa veku nám určí očkovací program, ktorý musíme dodržiavať. Do Pet Passu nám zapíše dátum očkovania a najbližší dátum očkovania, prípadne odčervenia. Tiež zistí, či náhodou nie je prítomná nejaká vrodená vada, ktorá by ovplyvnila vývoj šteniatka. Na požiadanie môže spraviť krvné testy na rôzne ochorenia.

Ordinácia veterinárnej polikliniky v Nitre, Althea (sem chodíme my a sme veľmi spokojní)

Pri každej návšteve veterinára musíte mať so sebou Pet Pass - veterinarny preukaz, kde veterinár skontroluje očkovania. Skontroluje psíka hmatom, odváži... Veterinára navštevujeme, aj keď potrebujeme potvrdenie o zdravotnom stave psa pre cestovanie do zahraničia, alebo aj na výcvikový tábor. U veterinára môžeme spraviť RTG vyšetrenia na dyspláziu.

Na to, aby sa náš psík nebál veterinára, ho musíme zvykať od mala a dbať, aby si nespájal návštevu s niečím zlým. Necháme mu dostatok času na to, aby si miestnosť prezrel. Už ako šteniatko ho nechávame cudzím hladkať, prezerať, aby si zvyklo na dotyky druhých aj na netradičných miestach - nohy, uši, ústa, u psov semenníky. Neskôr sa nám to vyplatí či už na výstave alebo zvode, prípadne bonitácii. Psíka motivujeme, chválime a snažíme sa mu návštevu spríjemniť hračkami alebo pamlskom.

Veterinári predávajú rôzne granulované krmivá. Často ich odporúčajú ako tie najlepšie (dobrý veterinár vás NIKDY nebude nútiť kŕmiť granulami, ktoré predáva alebo sprostredkováva, nechá voľbu na vás!). Nenechajte sa zlákať. Ak máte možnosť, kŕmte svojho psa mäsom a prílohami. O tom, prečo je to zdravšie, chutnejšie a aj lacnejšie ako tie najkvalitnejšie granule, sa dočítate tu.