Aktualizácia ..::18.03.2018::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

PlemenoŠteniatkoChovVýživaVýchova
Základy
Socializácia
Hierarchia
Problémy ČsV
Cestovanie
Venčenie
VýcvikVýstavyZdravieŠportVlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

 

Venčenie vlčiaka

Veľká to otázka, koľko je ideál venčenia pre vlčiaka, keď je to tak na pohyb náročné plemeno? Je to individuálne a hlavne záleží na tom, či máme šteňa, alebo psa dospelého a či bývame v byte alebo v rodinnom dome. Je nutné brať či už šteňa alebo dospelého psa von, za ruchmi a novými podnetmi - socializovať. Je jedno kde bývate. Každý pes musí spoznať čo najviac. Potom sa nemusíte báť ísť s ním na akciu s obavami, že sa niečoho zľakne. Pes by mal byť venčený ako v lese a na samote, tak by mal spoznať mesto, pešiu zónu, dopravné prostriedky, kaviarne, hlučné koncerty,... To znamená, pokračovať v socializácii aj v neskoršom veku, ako len v tom "šteniatkovskom". Socializácia - teda spoznávanie a oboznamovanie sa s novým - prebieha celý život psa, hlavne počas vychádzok von. No unaviť nohy vlčiaka, tak aby bol spokojný,  je iná úloha. (foto od majiteľov Cloris Loris a Baleriona)

 

Čo všetko je super počas venčenia?

aj malá, "cik" venčovačka okolo domu, môže byť využitá a precvičenie 2-3 povelov - iné ako domáce prostredie, ktoré pes pozná je vždy vhodné na cvičenie, upevnenie povelov

ak ideme na dlhšiu prechádzku - poznávaciu - či už s dospelým psom alebo šteňaťom, vždy treba mať so sebou pamlsky, aby ich mohli prípadní záujemcovia psovi dať a odmeniť ho za dobré chovanie

využite každú zaujímavú vec na socializáciu, alebo ako prekážku, ktorú pes má prekonať - či už padnutý strom na preskočenie, prelezenie, vytrvanie, prejdenie ako kladinu,... alebo také smetiarske auto. Ak je pes s takýmto ruchom zmierený, skúste s ním v tomto ruchu pocvičiť.

ak idete na dlhú prechádzku, niekoľko hodinovú, nájdite si čas na posedenie, oddych a hru - počas venčenia vás to zblíži, najmä ako to nie je pre psa známe miesto

hlavú prechádzku so psom spojte vždy s niečím, čo nie je tak bežné. Je jasné, že nenájdete každý deň niečo zaujímavé, ale skúste byť kreatívny, zmeňte vašu zaužívanú trasu, nechoďte po tých istých trasách, zmeňte smer

vždy majte so sebou náhubok a dlhú stopovačku, vrecko na výkaly a aj ich používajte! Prípadne postroj s jasným označením (kvôli poľovníkom). Možno ani jedno nevyužijete, ale je rozhodne dobré mať so sebou všetko. Nikdy neviete, kam vás nohy zavedú a či nebude prostredie krásne na vyblbnutie, no kvôli zvery, či neprehľadnej situácii nie je až tak vhodné mať psa celkom na voľno.

Predvídajte - oči a uši majte nastražené. Či už zver, iný pes, auto za rohom, kam nevidíte,... To všetko vie peknú prechádzku pokaziť. Za každým kríkom čakajte niečo nezvyčajné.

Psa preventívne privolávajte aj len tak. Nech sa nenaučí, že ho voláte len vtedy, keď prechádzka končí, schovávajte sa mu, nech vás hľadá, začne si vás strážiť a sledovať, kam chodíte. Meňte smer, ak pes ide po poli na jednu stranu, vy smer zmeňte a choďte inam,...

Máme šteňa...

Ak máte malé šteniatko, niekoľko týždňové, alebo má len pár mesiacov, je dobré chodiť na kratšie prechádzky, ale o to častejšie. Prechádzky hlavne zameriavajte na socializáciu. Základom unavenia šteňaťa, je unaviť jeho hlavu. Nesmiete ho uštvať fyzicky, to by mohlo mať katastrofálne následky na jeho pohybový aparát. Unaviť ho musíte psychickou záťažou. To znamená aj toľko omieľanou socializáciou ale aj učením nových trikov, cvičením už poznaných a ich upevňovaním.

Šteniatko treba venčiť veľmi často, kým sa naučí základom hygieny, chvíľku to potrvá. Niekedy aj každé dve hodiny alebo aj častejšie. Po prebudení, jedení, po hre. Výhodu majú tí, ktorí majú šteniatko v rodinnom dome. No výhody bytu sú nepochybne v ruchoch, na ktoré si psík zvykne a nemá v budúcnu s nimi problém a úzky kontakt so šteniatkom. Von chodíme na 10 - 20 minút vyvenčiť sa a pri socializovaní dbáme na to, aby sa šteniatko nenaľakalo, aby bolo v pohode a do ničoho ho nenútime, ale ani nechlácholíme prehnane a necháme mu priestor pre samostatné spoznávanie okolia s naším povzbudzovaním.

Starší psík, niekoľko mesačný, už vládze a zvláda aj dlhšie trasy, no musíme myslieť na to, že sa mu vyvíjajú kĺby. Musíme dávať pozor na to, aby sme ho nepreťažili. Aktivity a venčenie prispôsobujeme psíkovmu veku. Okrem venčenia chodíme aj na prechádzky socializačné, teda aj do mesta, dopravných prostriedkov a podobne. Niekoľkomesačné šteniatko nemôžeme ťahať za sebou na bicykli niekoľko kilometrov. Postupne záťaž zvyšujeme, ale snažíme sa o nenútený pohyb, šteniatko vie samo, kedy má dosť, no niekedy v zápale hry si ani neuvedomuje, že "už stačí".

Malé šteniatko, ktoré si prinesiete domov, venčíme hlavne na voľno v ohradenom priestore alebo na ľahkom a dlhom vodítku, aby nám nevbehlo pod auto, či neutieklo zo strachu, ak prostredie nekontrolujeme. Venčíme ho pozvoľna, ukazujeme mu okolie, krátko ale často. Niekoľko mesačné šteňa, 4-5 mesiacov staré, berieme už na rušnejšie miesta, na vodítku, ale dáme mu aj možnosť voľného pohybu so psími kamarátmi. Venčenie zameriavame na socializáciu, žiadne extrémne túry, behanie pri bicykli. Na to určite zabudnite. Mladého psa, 7-10 mesačného už môžeme mierne zaťažovať. To znamená aj mierne dlhé prechádzky. Pozor dávame hlavne na to, aby sme psa nepretiahli. Ak sa vám to "podarí", spoznáte to tak, že šteňa začne krívať. Okamžite mu dajte kľudový režim, žiadne veľké aktivity, čo do fyzickej záťaže. Aspoň pár dní mu dajte oddych a potom pozvoľna opäť pridajte aktivity. Do jedného roka môžeme mladého psa privykať na bicykel, ale opäť, veľmi opatrne. Stačí kilometer na začiatok. Potom môžeme mierne a opatrne zvyšovať. Aktivitu takémuto psovi (od jedného roka), do jeho dvoch rokov prispôsobujeme jeho stavu. Na bicykel môžeme chodiť aj dva krát do týždňa na 5-10km - zo začiatku. Keď naberie kondíciu, môžeme pridať. Platí však - opatrne, pozvoľna a individuálne.

Dávajme pri šteniatku pozor na klzké povrchy, hlavne dlažba a linoleum. Nožičky takému šteniatku, ktoré ich ešte nemá pevné lietajú na strany a je vážne riziko úrazu, či vzniku dysplázie.

Máme dospelého psa...

Dospelé čévečko zvláda denne niekoľko hodín venčenia a námahy. Skôr ho brzdia ľudia. Pes chovaný v byte potrebuje chodiť ráno po prebudení na 30min vyvenčiť sa, na obed na krátku vychádzku, poobede by mala byť nejaká hlavná vychádzka, pes by sa mal mať možnosť prebehnúť, s iným psom, pocvičiť alebo len tak na vychádzku lesom, mestom,... Znamená to min. 2,5 hodiny. Po dlhej prechádzke bude pes v pohode až do večera. Pred spaním je vhodná znova 30min prechádzka. Minimálne 4 - 5krát by mal byť pes vonku, aspoň na 20 - 30min a jednu dlhú prechádzku. Avšak tieto údaje sú len orientačné, niekedy je vonku počasie, že ani "psu" sa nechce, alebo vy máte horúčku a vychádzky treba skrátiť a obmedziť. Niekedy pes oddychuje a von sa vypýta dvakrát za deň. (foto od majiteľov Baleriona)

Pes chovaný na dvore sa venčí sám, no denný kontakt a vychádzky, sú rovnako dôležité. Keď nie denne, aspoň každý druhý deň, ho vziať medzi ľudí, do lesa, prebehnúť pri bicykli, vymyslieť nejaký zaujímavý program, aby sa nenudil. Rovnako platí, min. 2 hodinky si pobehať, spoznať nové alebo len tak, si pobehovať po okolí. To, že je pes na dvore a môže si behať nenahrádza venčenie a je nesprávne ho za to považovať. Pes sa nudí rovnako na dvore, kde to pozná, ako aj v byte. Potrebuje sa dostať "za hranice svojho teritória".

A keďže dospelé čsv je ťažko unaviť fyzicky, zapojte jeho psychiku. Učte triky, stopujte, hrajte sa s ním na schovávanie vecí, vymýšľajte hry na trpezlivosť,... Venujte sa športu, či aktivite, ktorá psa zamestná. Či výstavy, práca, cvičák, alebo iný šport, vždy treba doplniť aktivitou v meste, medzi ľuďmi, alebo zaujímavým, nie všedným programom. ČsV sa veľmi rýchlo nudí.

Bývame v byte...

Ak bývate v byte, bude to so šteniatkom ťažšie. Každé dve hodiny chodiť von a sledovať ho. No má to aj svoje výhody. Venčenie by malo byť pestré, aj do mesta, medzi ľudí a do ruchu, ale aj do lesa, kde môže pes voľne pobehovať. Nutné sú 2 - 3 hodinové prechádzky denne u väčšieho šteňaťa - nemyslím tým behanie, ale zábava, socializácia,... U dospeláka aktívne behanie, cvičenie, zamestnanie hlavy. Pes síce väčšinu dňa prespí, ale venčením sa mu postaráme o program, hoci ho vezmeme len na terasu nejakého podniku.

Bývame v rodinnom dome...

Ak bývate v rodinnom dome, máte ideál, čo sa týka venčenia. Psík sa vyvenčí aj sám. Len nezabúdajme, že čévečko potrebuje viac, ako len veľký výbeh. Potrebuje aj vašu spoločnosť a akciu. To znamená MUSÍ chodiť aj za bránu dvora. Psíka brávajte všade možne so sebou, do mesta, do ruchu, behať po lese, poliach, na cvičák, medzi ľudí. Pes na dvore môže byť v našich očiach šťastný, veď si pobehá aj sám, ale čévečku sa to veľmi rýchlo zunuje a pôjde sa vyvenčiť aj bez vás a to sa už nemusí páčiť každému. Preto je nevyhnutné brávať keď nie denne, tak aspoň každý druhý deň vlčiaka von, za novými vecami, alebo sa prebehnúť do lesa.