Aktualizácia ..::18.03.2018::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

PlemenoŠteniatko
Pred kúpou
Výbava
Odber
Prvé dni doma
Starostlivosť
ChovVýživaVýchovaVýcvikVýstavyZdravieŠportVlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

Šteniatko vlčiaka

Šteniatko ktoréhokoľvek plemena je rozkošné. Aj malý vlčiačik je roztomilý. Ale zábava končí, keď prejde po odbere pár dní, opadne šok zo zmeny, šteniatko sa zabýva a začne hrýzť, ničiť, zavýjať, je potrebné sa o neho naozaj starať a vymýšľať mu program. Po odbere je človek jeho náhradná mama. Je na majiteľovi úplne závislé a bude si hľadať v rodine postavenie.

Odber šteniatka vlčiaka je  u prevažnej väčšiny chovateľov v 7 týždňoch, ideál by mal byť 7 - 8 týždňov a z nariadenia klubu vo veku nie mladšom ako 49 dní. Je to obdobie socializácie, ktoré je základom celého nažívania s človekom. Pre pokojnú budúcnosť je alfou a omegou. Socializácia je v skratke privykanie psíka na všetko možné, čo ho v živote čaká a čoho sa nemá báť a ako sa má v danej situácii správať. Viac o socializácii nájdete tu. Prvotné informácie, ako so šteniatkom po odbere narábať a ako riešiť jeho "nálady" dostanete od chovateľa. Jeho telefónne číslo sa možno naučíte aj naspamäť, ale verte, radšej zavolať 10x zbytočne, alebo sa len uistiť, ako byť ticho a nepriznať, že doma máte problémy. Malé problémy vedia prerásť do veľkých, ťažko korigovateľných...

Šteniatko nesmieme zatvoriť na záhrade a nechať ho len tak rásť. Musí spoznávať svet, zvieratá, ľudí a to hneď od prvých dní. Je dobré zúčastňovať sa na výcviku, chodiť do mesta, ísť na psíčkarske akcie (keď len ako divák) ako sú výstavy, zvody, bonitácie, výcvikové tábory alebo stretnutia priateľov a majiteľov ČsV. Na tejto stránke nájdete pripravované stretnutia a akcie. Neizolujte svojho psa, ale ukážte mu svet. Toto obdobie nedoženiete a nenahradíte "neskôr". Na šteňa musíte mať čas aj nervy v mladom veku, nedá sa to nijako obísť.

Pre šteniatko musíme mať doma pripravené krmivo, hračky, misky a výbavu, miesto na spanie a áno, aj kotec. Mali by sme mať vybraného veterinára, ku ktorému budeme chodiť na očkovania a prehliadky (pretože už pár dní po odbere je vhodné ho navštíviť a ukázať sa), cvičák, kam so psíkom budeme chodiť cvičiť, alebo sa socializovať (aj pred vakcináciou proti besnote, aspoň bokom sledovať dianie).

Psíka nebijeme, keď nás nechápe, netrestáme a ani nie sme pritvrdí, ak sa šteniatko stále učí, čo môže a čo nie. Dajme mu čas na to, aby zistilo, ako to u nás chodí. Snažíme sa viesť ho pozitívnou cestou a motivovať ho robiť veci ako chceme a nie vyvolávať situácie, kedy treba trestať. AK už spravilo šteniatko zle - niečo dotrhalo čo nemalo, vysypalo, zavrčalo na nás, zvolíme adekvátny trest. Je dôležité, aby trest prišiel hneď a nie hodinu po vykonaní prečinu. Trestáme tvrdým, hlbokým hlasom alebo vykázaním, odobratím vymožeností,... Vyhnime sa fyzickým trestom. ČsV je veľmi citlivý pes, "tvrdá ruka", ktorú spomínajú v každom atlase plemien psov znamená len to, aby ste boli dôslední, trvali na svojom a vedeli, aké sú možnosti vášho vlčiaka, čo môžete čakať a čo naopak bude ťažké. Avšak nesmiete šteňaťu nechať neobmedzený priestor a ustupovať mu! Výchova je základom spokojného spolužitia. Šteniatko treba viesť tak, aby sme ho chválili za dobré a motivovať ho, aby robil to, čo chceme - pozitívny prístup je na mieste, používanie správnej tóniny hlasu a tiež plné vrecká dobrôt.

Pamätajte "tónom hlasu a žrádlom, dosiahnete u šteňaťa ČsV takmer všetko!"

V období puberty to začne byť hlavne u samcov ťažšie, dospievanie a hormóny zmenia maznavého macka na nepoznanú príšeru (nie že by zúbky a hryzenie v šteňacom veku boli malina,...). Toto obdobie je dôležité a nesmiete poľaviť s výcvikom a výchovou. Pamätajte, je priepastný rozdiel medzi šteňatami, ktoré od mala (hneď po vakcinácii na besnotu, teda od cca.3 mesiacov) chodia na cvičák a učia sa pracovať a tými, čo chodia len občas na vychádzku do lesa, alebo žijú len na dvore. Šteňatá, čo chodia na cvičisko a je s nimi aktívne pracované sú ROZHODNE viac ovládateľné, tvárne, poslušné. Nemôžem viac zdôrazniť významnosť toho, aby šteňa chodilo na cvičák od mala. Nečakajte, nevyhovárajte sa! Minimálne do jedného roka choďte so šteňaťom na cvičák. V dospelosti budete mať skvelého psa, vyrovnaného a ovládateľného! V neposlednom rade, vaše šteniatko nebude "oplašené" z nových situácií, pretože cvičák je aj o socializácii na ruchy, iných psov, ľudí a pod.

Šteňa si v určitom veku môže chcieť zlepšiť postavenie vo svorke, a preto je nutné presne mu ukázať, čo môže a čo nie, trvajte na pravidlách a ich dodržiavaní! Vždy, všade, od všetkých členov domácnosti a aj od návštev!!! U niektorých psov môžete pubertu postrehnúť, u niektorých ani nie. Záleží od jedinca. V tomto období sa zo sučiek stávajú dámy a prvý krát hárajú, teda začnú vás ignorovať, "ohluchnú", začnú ťažšie chvíle s odháňaním nápadníkov a so strážením vašej sučky, ktorá sa bude chcieť dostať za psom (niektoré sučky hárajú prvý krát aj vo veku 1,5-2 roky). Viac o tejto téme tu.

Ešte pred príchodom šteniatka domov by sme mali vedieť základy výchovy šteňaťa, vedieť, ako správne psa viesť, ako mu vysvetliť, čo sa smie a čo nie a potom náš život s ním bude jednoduchší. Nenechajte sa ovplyvniť a zmiesť radami "akože výcvikárov a chovateľov", že vlčiak je na nič a nikdy nebude normálnym psom. Budú vás možno odhovárať, aby ste na cvičák ani nechodili, že je to zbtočné... NIE JE! Možno nebude z neho labrador či ovčiak, ale snažte sa na maximum, aby bol skvelý vlčiak! Preto radšej zmeňte cvičák, kde vás dehonestujú a choďte tam, kde ocenia, že máte snahu a snažíte sa so psom pracovať, choďte na taký, kde aj vás naučia, ako so psom robiť. Vyhľadajte taký, ktorý nie je monotónny, ale pracuje sa na ňom rôznymi spôsobmi, rôzne cviky, nie len "sadni-ľahni".

Na záver len toľko - môžeme mať šteniatko po akokoľvek špičkových a dobrých rodičoch, tvarujeme si ho my. To či budete každý víkend na výstavách, skladať skúšky, alebo budete zdolávať hory, je len na vás. Jeho povahu však musíme tvarovať od mala.