Aktualizácia ..::18.03.2018::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

PlemenoŠteniatkoChovVýživaVýchovaVýcvikVýstavyZdravieŠport
Bikejoring
Dogtrekking
Canicross
Skijoring
Šport.kynológia
Agility
Pulka
Mushing
VlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

Športová kynológia

Nie je vlastne nič iné, ako cvičenie psa podľa predpisov kynologickej jednoty a skladanie skúšok. Je nutné poznamenať, že brať si ČsV prednostne na výcvik nie je dobrý nápad. Sú jedinci s najvyššími skúškami z poslušnosti IPO3, nemajú problém s prácou, no veľká väčšina cvičenie nemusí. Venovať sa športovej kynológii je dobrým nápadom len vtedy, ak vidíme, že to psa baví a má vlohy na výcvik.

Kedy začať

S prípravou na výcvik môžeme začať okamžite, ako si psík zvykne u nás doma. Prvé povely sú už jeho meno, fuj, ku mne a podobne. Povel "sadni" dokáže psík pochopiť po veľmi málo opakovaniach a ak je motivovaný - najlepšie žrádlom - bude ochotne cvičiť (no nikdy nebude robiť "šaška", veľmi rýchlo ho to aj omrzí). Je vhodné nájsť si vhodný "cvičák", najlepšie taký, kde už s ČsV pracovali, pracujú, alebo nájsť niekoho, kto na nás bude dozerať a vie pochopiť myslenie ČsV a tomu prispôsobiť výcvik.

Vybavenie, základy

Na cvičenie a trénovanie potrebujete toho veľmi málo. Potrebujete len obojok, vodítko, kapsu s maškrtami a hlavne niekoho, kto vás naučí ako ten ktorý cvik má byť prevedený. Na cvičáku vám ukážu, ako treba psíka nasmerovať na správne vykonanie cviku. Či už bude reagovať najlepšie na žrádlo, loptičku, či budete využívať kliker alebo iné, závisí od psa.

Pri výcviku vám tréner vysvetlí všetky cviky potrebné na splnenie všetkých skúšok, ktoré môžete s vaším psom zložiť. Sú to napr.:

Skúšky základného minima "ZM"

Skúšky výcviku všestranného psa "SVV1-SVV3"

Skúšky psa stopára "SPS"

Skúšky psa obranára "SPO"

Medzinárodná skúška poslušnosti "IPO1-IPO3"

Medzinárodná skúška psa stopára "IPO-FH"

Skúšky "Obedience"

Skúška vytrvalosti psa "AD" alebo "SVP1-SVP3"

Skúšky TATRT "T1-T3"

Skúšky "Mondioring"

...