Aktualizácia ..::19.03.2018::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

PlemenoŠteniatkoChovVýživaVýchovaVýcvikVýstavyZdravieŠport
Bikejoring
Dogtrekking
Canicross
Skijoring
Šport.kynológia
Agility
Pulka
Mushing
VlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

Šport

Vlčiak je ako stvorený pre športy, akékoľvek. Hlavne zamerané na vytrvalosť. V podstate je to pes prispôsobivý, a preto veľmi vhodný pre aktívnych ľudí.

ČsV a šport

S vlčiakom môžete robiť všetko možné, základom je, aby ho to bavilo a aby bol motivovaný. Pes využívaný na šport musí byť vo vhodnej fyzickej kondícii, musí mať zvládnutý výcvik, aspoň základný, aby neohrozoval okolie a pri športe nedošlo k zraneniu z dôvodu, že pes sa rozbehne za srnou a vás zhodí z bicykla. Takisto musí byť pes plne vyvinutý, teda okolo jedného roka veku a viac, kedy sú jeho kosti pripravené na záťaž, ktorú postupne zvyšujeme. Samozrejme, prípravu na šport môžete robiť už pred jedným rokom avšak veľmi zľahka! Pre malé šteniatko sú už aj 2km behu veľa!

To, na čo má práve váš vlčiak nadanie, treba rozvíjať a len vy viete najlepšie, či rád beží vedľa bicykla alebo s vami zdoláva hory. Či už budete prekonávať prekážky na agility, alebo skladať skúšky, nezabudnite, že vlčiaka neprinútite k niečomu, čo nechce. Základom je výchova a vzťah medzi ním a vami a motivácia. Nie je dobré si kupovať vlčiaka za konkrétnym účelom, napr. chcem psa do saní alebo chcem psa na agility. Práve ten váš nemusí mať na to talent, chuť, vlohy. A potom bude pes nevyužitý. Treba toho vyskúšať veľa, aby ste zistili, čo vás baví oboch.

Bližšie som nepopísala športy ako sú dogdancing, na ktorý je vlčiak veľmi veľký a ťažký, ale ak máte na to vhodné podmienky (mladého psíka, sučku) a psa to baví, je to výborný spôsob ako precvičiť ovládanie psa. Môžete vyskúšať dogpacking - nosenie záťaže alebo weight pulling - ťahanie záťaže, ktoré sú skvelé na osvalnenie, no treba dávať pozor, aby bol psík dostatočne vyvinutý na danú záťaž. Triatlon, teda beh so psom, bicyklovanie a plávanie spája niekoľko športov a preverí aj vašu výdrž. Existuje mnoho športov, ktoré môžete robiť s vlčiakom, hlavne nech to baví vás a vášho psa :o)

Iné športy

Okrem uvedených športov v pravom menu môžete s vlčiakom robiť prakticky akýkoľvek šport. Ako bolo už spomenuté, nie každý vlčiak má však vlohy na všetky športy, aby v nich vrcholovo súťažil, alebo zbieral vysoké ocenenia. No čo ak pes na to vlohy mať nebude a nebude ho daný šport baviť? Čo ak výsledky budú slabé? Dáme ho preč? Preto treba prispôsobiť aktivity vo voľnom čase nadaniam psa. I keď široká škála aktivít je len a len vhodná. fotografie zo stránky wolfdog.org

Dogfrisbee

Ide o hádzanie lietajúceho taniera psovi. Ten ho má vo vzduchu chytiť a čo najrýchlejšie priniesť pánovi. Disk sa hádže rôznymi spôsobmi. Obťažnosť je v tom, že človek musí vedieť správne hádzať disk a hlavne musí mať psa, ktorý má tendenciu chytať a prinášať predmety. So športom začneme až v puberte, pretože niektoré obraty sú veľmi krkolomné a psovi by mohli ublížiť. Dogfrisbee môžete cvičiť na každej väčšej lúke alebo ihrisku, potrebujete na to len disk. Tých je niekoľko druhov a tvarov. Sú plastové a látkové. Musia byť aj zodpovedajúcej veľkosti psa. 

V dogfrisbee sa robia súťaže v disciplínach minidistance - koľkokrát za minútu je pes schopný chytiť tanier, freestyle - 90 sekúnd na choreografiu pri chytaní disku, rôzne skoky, obraty, typy hodov a long distance - čo najdlhšia vzdialenosť hodu diskom. Quadruped - vyraďovacie kolo v longdistance.

Weight pulling  

Weight pulling alebo ťahanie nákladu. Zúčastniť sa môže každý zdravý, riadne osvalnený a vyvinutý pes. Výška v kohútiku okolo 50cm, teda vrátane ČsV. Na záťaž si ale treba počkať min. 18mesiacov, kedy je pes plne vyvinutý. Pes na súťaži ťahá z vlastnej vôle a pre svojho majiteľa. Ten ho povzbudzuje slovami, lákaním na maškrty. Veľmi dôležitý je teda vzťah so psom. Základom je vhodný postroj, presne pre psa a min. 2 metrové ťažné lano. Výhodu má musher, ktorý takto môže trénovať svojich psov počas leta. S výcvikom sa začína v 6 mesiaci a to preto, aby si pes zvykol na postroj a ťahanie. Záťaž je však minimálna! Pri závodoch je vzdialenosť ťahania do 10m. Postupným tréningom by sme sa mali na túto vzdialenosť dopracovať. Základnou záťažou býva 300kg. Pridáva sa po 30 - 60kg. Každý pes má max. 8 pokusov + 1 opravný.

Coursing

Coursing - lure coursing - lovenie umelej návnady. Ako pozemok pre súťaž coursingu zodpovedá najlepšie veľká lúka. Pre úroveň kvality pôdy platí, že nesmie obsahovať kamene a nesmie byť šmykľavá. Prekážky sú vítané, ale nie povinné. Dĺžky dráh majú byť pre veľké plemená od 500 m do 1000 m a pre malé od 400 m do 700 m. Rozstup kladiek má najväčšiu dôležitosť a má byť primeraný pozemku, pohybuje sa v rozmedzí od 40m do 90m. Prvá kladka sa nachádza vo vzdialenosti najmenej 60m od štartovacej čiary. Dráha obsahuje od 6 do 10 kladiek, ktoré tvoria taký istý počet zákrut a rovinkou dlhou od 60m do 100m vedie do cieľa. Zákruty menšie ako 600 nie sú dovolené. Korisť sa navíja na navijak. Celkovo musí byť dráha prehľadná a pre psov úplne bezpečná, bez nástrah, pretože coursing kladie veľmi vysoké nároky na výkonnosť. V každom dostihu štartujú dvaja súťažiaci spoločne, jeden s červenou dečkou alebo červeným nákrčníkom, druhý s bielym alebo modrým podľa pravidiel krajiny. Od 1.1.1997 je pes povinný nosiť náhubok. Posudzuje sa horlivosť, inteligencia, obratnosť, odolnosť a rýchlosť psa.