Aktualizácia ..::18.03.2018::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

PlemenoŠteniatkoChovVýživa
Náš BARFVýživové látky
Ako kŕmiť
Podľa veku
Špec. výživa
Druhy stravy
Pamlsky
VýchovaVýcvikVýstavyZdravieŠportVlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

Špeciálna výživa

Sú určité obdobia, kedy potrebuje pes iné zloženie stravy, rovnako ako šteniatko a dospelý pes potrebujú iné pomery výživových látok, tak aj gravidná sučka alebo pes v záťaži, pracovný.

Obezita nie je tak častým javom u vlčiakov, no sú pažraví a občas nejaké to kilo musia zhodiť. Experimentovať sa však v tomto prípade neoplatí. Ak nemáte skúsenosti alebo istotu, aké krmivo zvoliť alebo ako ho dávkovať, poraďte sa s chovateľom alebo veterinárom. Ak kŕmite granulami, existujú špeciálne vyvinuté rady krmív práve pre tieto prípady.  Naopak, ak je pes veľmi chudý, nežravec, je potrebné, aby pribral na váhe pomaly, nie nárazovo a zdravo.

Už pri príprave na šteniatka, teda v dobe gravidity, musí chovateľ mimoriadne dbať na vývoj šteniatok v bruchu sučky, to znamená špičková strava, vitamíny a minerály. Teraz sa kladú šteniatkam základy, vyvíjajú sa orgány, šteniatka rastú. A sučka ich vyživuje. Preto potrebuje vyrovnanú, bohatú stravu, ktorá nespôsobí len jej priberanie na váhe, ale zabezpečí všetko, čo potrebuje počas gravidity. Pri odchove šteniatok je základom výborná starostlivosť o gravidnú a kojacu sučku a jej stravovanie tiež. Musí obsahovať všetky živiny vzhľadom na to, že nevyživuje len seba, ale  už kojí šteniatka a musí mať dostatok sily a mlieka. A aj po odchove a odbere šteniatok musí sučka regenerovať a je nutná starostlivosť a rešpektovanie nárokov na výživu.

Pracujúce psy, psy v záťaži, či dokonca saňové psy, psy využívané na aktívny šport. Tieto psy potrebujú zvýšenú pozornosť pri skladbe potravy. Ich organizmus, svaly a šľachy sú namáhané a majú zvýšenú potrebu príjmu určitých látok, živín, vitamínov a tiež objemu stravy. Iná je v období tréningovom, v sezóne najvyššej záťaže, či v období "voľna" a regenerácie. Pracovné psy potrebujú mimoriadne dobre zložený jedálniček, vďaka ktorému nepriberú, ich svaly však budú prosperovať, nebudú hladní a budú mať dostatok vitamínov a minerálov na správne fungovanie. (foto: internet)

Obézny pes - redukcia váhy

Obezita, teda zvýšenie váhy o 15% a viac nad ideálnu váhu pre konkrétne plemeno, vek a pohlavie, nie je u vlčiakov takým rozšíreným javom ako pri iných plemenách, napríklad labrador. Častejšie sa objavuje u starších sučiek. Je zapríčinená človekom, ktorý psovi dáva krmivo bez rozmyslenia alebo psovi nedopraje dostatok pohybu, kde by energiu využil. Pes nadbytkom potravy tučnie, čo zaťažuje jeho kostru a končatiny. V takomto prípade treba zmeniť stravovanie, sledovať príjem sacharidov a tukov v potrave. Pomôcť môže aj veterinár, ktorý vám poradí, ako správne zostaviť diétu konkrétne pre vášho psa, prípadne vám poradí váš chovateľ. Ak kŕmite granulovaným krmivom, existujú rady, ktoré sú určené takýmto psom, tzv. light rady. Množstvo krmiva je rovnaké ako bežná dávka, no energeticky je chudobnejšia. Pes nie je hladný a postupne znižuje hmotnosť. (foto: internet)

Dôležité je presné definovanie spôsobenia obezity prekrmovaním - aký typ krmiva používate, koľko ho pes dostáva, kto všetko mu krmivo podáva, koľko pamlskov denne dostane, jeho prístup k iným zdrojom potravy,... Zvolený by mal byť len jeden člen rodiny zodpovedný za kŕmenie. Pamlsky by nemali tvoriť viac ako 10% kŕmnej dávky. Vhodné je zavedenie vhodného psieho športu. Takýto program na chudnutie by mal byť rozvrhnutý na obdobie 2 týždňov až mesiac. Po tomto období by mali byť badateľné výsledky. Pri väčšine prípadov stačí na dosiahnutie stanovenej hmotnosti 8 - 12 týždňov.

Príčinou priberania na váhe, môže so sebou niesť aj kastrácia, ochorenia, či pôsobenia liekov. Hlavne ide o ochorenia štítnej žľazy. Obezita je sprevádzaná zápchou, cukrovkou, kožnými zápalmi, ochoreniami srdca, pľúc, pohybového aparátu, problémoch pri anestéze, skrátením života, zvýšenie náchylnosti na nádorové ochorenia, znížená schopnosť oplodnenia,...

Zvýšenie váhy o 15-30% znamená nadváhu. Zvýšenie váhy o 40 - 50% znamená bezprostredné ohrozenie a nástup súvisiacich problémov. Pri 60 - 70% už bývajú vážne komplikácie. Pri 80 - 100% je smrť na dosah, pokiaľ nedôjde k poklesu hmotnosti. Obezitu udáva hmatateľnosť rebier, chvostových stavcov, stav brucha.

 Aby pes pozvoľna znížil svoju hmotnosť, je potrebné znížiť príjem kalórií za deň nasledovne:

Váha, ktorú chceme docieliť Množstvo kalórií na deň
10kg 350
12kg 400
15kg 470
20kg 600
25kg 700
30kg 800
40kg 1000

K zvýšeniu hmotnosti prispieva niekoľko faktorov:

prekrmovanie

nečinnosť

plemeno

vek

kastrácia

cukrovka

hypotyreóza

chýbajúce živiny

tuky a uhľohydráty

Ak kŕmite granulami, je to jednoduché, treba voliť diétnu radu, to zn. light a prechádzať na ňu postupne, v období min. 1 - 2 týždňov. Ak psovi varíte alebo kŕmite surovým, voľte mäso chudé, teda kuracinu, morčacinu, srdce, ryby, teda mäsá chudé. Ak kŕmite obilninami, resp. prílohami, znížte ich podiel na minimum alebo úplne vyraďte cestoviny, ryžu, vločky a zvýšte prísun zeleniny. Výborná je šalátová uhorka ako náhrada za prílohu. Nezabúdame na vitamíny a minerály. Stravu rozdelíme na viac dávok denne, to zabezpečí pocit nasýtenosti. Úplne vyradiť tučné oleje a tuky, taktiež obmedzte pamlsky vo forme piškót. Všetko navyše sú gramy navyše. Nesprávny je postup zníženia dennej dávky, dôjde k nezdravému chudnutiu a nedostatku živín. Voľte možnosť zdravšieho a pre chudnutie vhodnejšieho zloženia stravy, či light rady granulovaného krmiva.

Dôležité je, aby uberanie na váhe bolo postupné, teda 1 - 2 % z počiatočnej hmotnosti za týždeň. Dosiahneme to redukciou kalórii v krmive a zvýšením aktivít ako beh, plávanie a podobne. Pozor však na kĺby, tučný pes by mal najprv trochu schudnúť, plávať a až potom by sme mali zaradiť náročnejšie športy. Je nutné poradiť sa s veterinárom, ak neviete, či práve váš pes potrebuje schudnúť a či ste vybrali správny spôsob chudnutia.

Treba dodať, že váha je zavádzajúca. Konkrétne to vidieť na mojom psovi Nerovi. Váži 36kg a meria 68cm v kohútiku, je štíhly, no podľa štandardu by mal vážiť oveľa menej. V štandarde vlčiaka sa uvádzajú najnižšie váhy. Nútiť psa k tomu, aby mal túto váhu je nezmyselné a nesprávne. Treba posudzovať od jedinca. Tak ako u človeka, na každom jedincovi vyzerá rovnaká váha inak. Prehmatajte psovi rebrá. Ak ich necítite, je pes obézny, má nadváhu. Ideál je, ak psovi pri priestrannom kluse vidno posledné dve rebrá. V prvom roku života psa by sa s diétami nemalo veľmi experimentovať. Šteňatá sa vyvíjajú, potrebujú živiny a ochudobňovať ich o ne je nesprávne. K obezite však u vlčiakov dochádza menej, sú to aktívne psy a pokiaľ majú dostatok pohybu, čo mať musia, s obezitou mať problém nebudú... Pri redukcii v rozmedzí 2 - 3kg stačí trochu ubrať na dennej dávke, čo do tučných jedál a obilninových príloh a zvýšiť pohyb. Pozor na to, či vás psík nemá skutočne len hustú srsť. Sú jedince, ktoré majú bohaté osrstenie, ktoré dodáva na objeme. To opäť potvrdzuje - nepozerajte na exteriér a váhu, ale na ohmatanie vlastnými rukami.

Niektorí majitelia šteniat ich prekrmujú, čo je v tomto veku kritické pre pohybový aparát. Obezita u šteňaťa je nebezpečná, pretože zaťažuje kostru a môže spôsobiť dyspláziu. Šteňa má byť štíhle, čím dlhšie. Aspoň do jedného roka a viac by malo byť šteňa držané vo výbornej športovej kondícii.

Dve suky v približne rovnakom veku (!!!) - alarmujúci stav u šteňaťa v ľavo, toto srsť nie je, je to alarmujúci stav obezity! (foto vľavo: internet)

Výživa gravidnej alebo kojacej suky

Doba gravidity sučky je v priemere asi 63 dní a šteňatá teda rastú v tele matky pomerne rýchlo. Pri narodení tvorí celý vrh asi 1/6 jej hmotnosti. Je preto potrebné zhodnotiť dopredu stav suky, či nie je veľmi podvyživená a má kondíciu odchovať šteňatá.

Výživa kotnej suky

V dobe gravidity stúpa predovšetkým spotreba bielkovín, pričom celková spotreba krmiva sa zvyšuje pomerne málo. Vedľa zvýšeného prísunu bielkovín je tiež potrebné doplňovať minerály. Veľmi dôležité je zabezpečiť dostatočný prísun vápniku a fosforu v správnom pomere, ktorý by mal byť okolo 1,2:1. Ako prevencia anémie je dôležitý aj príjem železa. Pomer mäsa k rastlinnej potrave by mal byť u gravidnej sučky 2/3 mäsa a mäsových kostí : 1/3 príloh ako ryža, cestoviny, zelenina,... Potrebné bielkoviny dodávame kvalitným mäsom, kŕmnu dávku občas doplníme vajíčkom, mliekom, syrom alebo tvarohom. Zvýšenú potrebu vápniku môžeme na začiatku gravidity nahradiť teľacími kosťami alebo mäsovými kosťami - krky, krídla,... V pokročilom štádiu gravidity už kosti nepodávame pretože by sučke mohli spôsobiť zápchu, preto len veľmi striedmo a hlavne len mäsové surové kosti a pridávame len vitamínové preparáty.

V prvých troch týždňoch gravidity nie je potrebné kŕmiť sučku odlišne, postupne sa však zvyšujú požiadavky na kvalitu krmiva a jeho množstvo. Po 4tom týždni je potrebné zvýšiť obvyklú dávku o 40 - 70% a tiež je potrebné kŕmnu dávku rozdeliť na 3 - 4 kŕmenia za deň, pretože plody už zaplňujú maternicu a zvyšujú tak objem dutiny brušnej, čo kladie vyššie nároky na tráviaci trakt, ktorý sa stláča. Je nutné dať pozor na to, aby sučka nebola prekrmovaná a neprijímala v potrave priveľa energie.

Výživa kojacej feny

Po pôrode sa v porovnaní s normálnou spotrebou krmiva, zvyšujú požiadavky sučky na príjem potravy o 15 - 30%, podľa počtu kojených šteniat. Jej výživa teda musí zodpovedať produkcii mlieka. Pri priemerných vrhoch s piatimi šteňatami, sa produkcia mlieka pohybuje okolo 2% živej váhy, pri väčšom počte to môže byť až o 5% živej váhy. Aj pri kojení je potrebný dostatočný príjem minerálnych látok. Veľmi dôležitý v strave kojacej sučky je pomer medzi vápnikom a fosforom, ktorý má byť 1,2:1. V tejto dobe je potrebné doplnenie vitamínov a minerálov špeciálnymi prípravkami. Opýtajte sa na konkrétne riešenie svojho veterinára.

V tejto dobe má sučka vyššie nároky na príjem zinku a medi. Zvýšenú potrebu vitamínov je nutné nahradiť špeciálnymi vitamínovými prípravkami. Mliekom vydané živiny musia byť v strave obsiahnuté vo vysoko stráviteľných formách. Za 4 - 5 dní po pôrode sa dá prejsť postupne na vysoko hodnotnú bielkovinovú výživu. Obsah mliečneho  cukru - laktózy - nemá byť vyšší ako  4 - 5% kŕmnej dávky. Hnačka sa môže prejaviť aj následkom veľkého množstva krmiva, ktorý sučka v tomto období musí prijať, potom zaradíme do krmiva zložky s priaznivými dietetickými účinkami ako je varená ryža a podobne.

Po odstavení šteniat by mala byť kŕmna dávka dvoj až trojnásobná v porovnaní s obdobím mimo doby gravidity. Kŕmnu dávku teda ako počas kojenia, tak po odstave rozdelíme do 3 - 5 dávok.

Výživa pri nadmernej záťaži - pracujúci pes alebo veľmi chudý pes

Pod pojmom pes v záťaži alebo pracujúci pes sa rozumie pes, ktorý musí denne vynakladať mnoho fyzickej a psychickej námahy. Patria sem saňové psy, pracovné a psy, ktoré vrcholovo športujú. Zaraďujeme sem aj psy po operáciách, v rekonvalescencii alebo aj psy, ktoré potrebujú zdravo a rovnomerne pribrať na váhe.

Kvalitu a zloženie stravy ovplyvňuje obdobie záťaže psa:

Kľudové obdobie - pes musí dostávať kvalitnú, udržiavaciu diétu

Tréning - postupný prechod na množstvo krmiva pri práci, prídavok

Závody, najvyššia sezóna práce - opäť zvýšený prídavok krmiva

Koniec sezóny - postupný návrat k udržiavacej diéte

Každý väčší nárast hmotnosti, či jej úbytok je znakom, že krmivo je nadbytočné, či nedostačujúce. Prechod na typ stravy má byť tiež pozvoľný cez obdobie min.1-2 týždne.

Problémom je, že dnešné krmivá nepokrývajú potreby takýchto psov dostatočne. Stráviteľnosť je nízka a to môže spôsobiť potenciálnu hladovku organizmu, čo sa môže prejaviť občasným nevyrovnaným výkonom, aj keď sa pes chová normálne. Následne, ak hladovka pokračuje, prehĺbi sa nerovnováha buniek a z toho vyplývajúce následky. Opačný extrém - nadbytok - zasa vyvolá zlyhávanie pečene, degeneratívne zmeny v orgánoch, narušenie imunitného systému,...

Pre psov v záťaži sú podstatné 4 faktory:

prísun dostatku vody

príjem energie

príjem kvalitných bielkovín

príjem minerálov a vitamínov

Voda

Je najdôležitejšia pri výžive psov a jeden z hlavných dôvodov pri vzniku zdravotných problémov, či výkonnostných. Bez dostatku vody nie je možné dobré trávenie prijatej potravy. Pri jej nedostatku sa znižuje aj príjem potravy. Pri sezóne, najvyššom období práce jej spotreba narastá a o 40%. Aj klimatické podmienky zvyšujú spotrebu vody, napríklad vietor pri teplote - 20°C zvyšuje spotrebu o 75%. Často sa stretávame s fenoménom, kedy práve dehydrované psy po výkone odmietajú prijať tekutiny. V takom prípade sa voda ochucuje napr. vývarom či bujónom.

Príjem energetickej zložky

Energetická hodnota krmiva ovplyvňuje takmer všetky metabolické deje v tele. Podľa konkrétneho vyťaženia je potrebné zvyšovanie určitého typu energie v kŕmnej dávke. Najčastejšie sa v granulovanom krmive ako zdroj energie používajú obilniny, ktoré sú však objemné, ťažké a majú nízku koncentráciu. Pes tak má plný žalúdok a paradoxne tak musí vynaložiť ešte viac energie. Vyššia hmotnosť krmiva znižuje výdrž, i keď určité množstvo vlákniny je nutné k správnemu fungovaniu trávenia a vytvárajú tuhej stolice. Hlavným zdrojom energie by mali byť preto tuky. Sú najkoncentrovanejší a najlepšie stráviteľný zdroj energie. Mimo iné je potrebný na strávenie v tukoch rozpustných vitamínov. Sú zdrojom aj mastných kyselín potrebných pre zdravú srsť, kožu a nervový systém. Avšak dávkovanie krmiva bohatého na tuk je limitované jeho stráviteľnosťou. Jeho nadmernosť sa prejaví riedkou stolicou a stratou vody, vitamínov. Spotreba kalórií na deň veľmi kolíše. Záleží od toho, či je pes v tréningu, či rastie, či je sučka gravidná,... Pes o hmotnosti 36kg musí mať príjem 6500 kalórií a to bežné krmivá zabezpečiť nevedia. Túto energiu je nutné pridať prídavkom tuku a to živočíšneho pôvodu. Rastlinný tuk nie je vhodný.

Bielkoviny

Nie sú tak dôležité ako energia pre psov v záťaži, ale aj tak musia byť stálou zložkou stravy a musia byť z kvalitného zdroja. Pomáhajú pri trávení, hojení rán, obnove buniek,... Priveľký obsah bielkovín v strave má za následok produkciu amoniaku, čo spoznáme zápachom moču silne po močovine - indikácia krmiva s vysokým až nadmerným obsahom bielkovín, ktoré telo nevie efektívne spracovať.  Hodnota bielkovín, čo do množstva je označená dusikatými látkami, ich vysokou a nízkou koncentráciou. Vysoká koncentrácia nekvalitných bielkovín spôsobuje výskyt amoniaku v krvi, zaťaženie ľadvín a znižuje tým výkon a celkový zdravotný stav psa. Toto je problém lacných krmív, ktorých zdroj dusikatých látok je múčka živočíšneho pôvodu s nízkou stráviteľnosťou, napr. mäsokostná múčka z kafilérie.

Minerálne látky a vitamíny

Minerály a vitamíny sú nevyhnutné pri záťaži a stúpa ich spotreba. Sú dôležité pre svaly, krv,... Prebytok vitamínov a minerálov spôsobuje viac škody ako ich nedostatok.

Spotreba energie pre 20kg saňového psa úmerne stúpa jeho záťaži

základná kŕmna dávka.........1000 - 1200kcal

tréning 5 - 8km/deň................1300 - 1400kcal

tréning 10 - 20km/deň...........1700 - 1800kcal

tréning 30km/deň...................2000 - 2400kcal

rýchlostný beh.........................1400 - 1800kcal

beh na dlhé trate...................2500 - 3000kcal(Alpirod)

beh na dlhé trate...................7000 - 8000kcal (Iditarod 1138míľ)

Pre lepšie metabolizovanie energie a jej využitie v svaloch sa používajú prípravky ako L-karnitin, vitamíny B komplexu. Pre zníženie psychického stresu sa používa vitamín C, E a selén. Vzhľadom k vysokému percentu tuku v krmive je vhodné pridanie vápnika a horčíka. Stopové prvky dvojnásobné množstvo. Železo, zinok, meď.

Pre psov po operáciách a iných zdravotných komplikáciách platia špeciálne podmienky kŕmenia podľa danej diagnózy  rád veterinára.

Zdroj: veterina-info.cz, foto: wolfdog.org