Aktualizácia ..::18.03.2018::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

PlemenoŠteniatkoChovVýživaVýchovaVýcvikVýstavyZdravieŠport
Bikejoring
Dogtrekking
Canicross
Skijoring
Šport.kynológia
Agility
Pulka
Mushing
VlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

Pulka

Pes v postroji ťahá boby člnkovitého tvaru, nazývaných „pulka“ s povinnou záťažou a za ním ide bežkár, spojený s bobami ťažným lanom. Tento tandem takisto vyžaduje celkovú súhru psa i lyžiara. A kladie na oboch vyššie tréningové nároky než skijöring. Obdobou je rollpulka, kde pes v postroji ťahá dvojkolesový vozík s povinnou záťažou nasledovaný psovodom (i na bicykli), ktorý je s ním spojený ťažným lanom. Usporiadanie využívané dnes viac pri turistike než na závodoch.

Kedy začať

S plnou záťažou začíname u československých vlčiakov až po roku alebo roku a pol, kedy sú kĺby vyvinuté a pripravené na záťaž. S krátkym, nenáročným tréningom môžeme začať v 7 - 8 mesiacoch, psa zvykať na prítomnosť vozíka či priamo pulky, behu alebo chôdzi pri ňom. Dôležité je mať zvládnutú techniku hlavne pri nerovnom teréne.

Vybavenie, základy pulky

Pes ťahá pulku (tj. sánky člnkovitého tvaru - podobné detským bobom), a navyše je spojený ťažnou šnúrou s bežkárom. K tomu všetkému má ešte obmedzený pohyb oproti psom používaným v skijöringu. Vznikol v Škandinávii z celkom praktických aktivít. Škandinávci totiž milujú výlety v prírode a hlavne na bežkách. Pokiaľ rodina vlastnila len jedného športového psa a venovala sa lyžovaniu, nebolo ďaleko k tomu, aby psíka zapriahli pred bobami, na ktoré posadili dieťa, alebo uložili batožinu.

Základom, ako pri každom ťažnom športe je výcvik psa a jeho ovládateľnosť. Tento šport nie je tak rýchly ako skijöring. Ďalšou dôležitou súčasťou je (ako u skijöringu) zhodnotenie nášho bežeckého umenia. Pre rekreačné jazdy musíme byť aspoň priemerní bežci, ale s dobre ovládateľným psom. Pokiaľ však premýšľame o závodnej kariére, mali by sme byť už vopred výbornými bežkármi, aby nás z rovnováhy nevyviedla kdejaká nerovnosť a mohli sa naplno sústrediť na prácu psa. Pulka je náročná kategória a vyžaduje dokonalú súhru celého tandemu.

Pre psa potrebujeme pohodlný pulka - postroj. Teda pre záprah za seba s postrannými okami. Pulka je obdoba detských bobov. Originálna pulka je dlhšia i užšia než detské boby a na spodnej časti má malé lyže. Pretože má pomerne vysokú obstarávaciu
cenu (asi ako cena saní), tak si ju niektorí závodníci zhotovujú z detských bobov alebo si ju sami vyrobia z laminátu, môže byť i drevená. Vrchnú časť tvorí plastový alebo látkový (batohovina) kryt. Spôsob záprahu je veľmi starý. Pes je zapriahnutý medzi postrannými ojami, ktoré sú nad jeho hlavou spojené oblúkom. Materiál používaný na oba prvky môže byť dural, laminát, bambus apod. Oje musí byť tak dlhé, aby pes ani pri plnom cvale nenarážal zadnými končatinami o prednú časť pulky. Druhý koniec oja je ohybne upevnený k prednej časti pulky a odtiaľ vedie tiež ťažné lano k lyžiarovi. To je navyše nadľahčované, (aby sa nedostalo pod pulku a pod lyže bežca) "anténkou", t.j. zdvihnutou oceľovou pružinou s očkom, ktorá je na zadnej strane pulky a ďalej vedie na karabínu, zakliesnenú do opasku lyžiara, alebo do obdoby horolezeckého sedadla (to je bezpečnejšie a lepšie s ním udržíme rovnováhu). Tento spôsob záprahu nedovolí pulke, aby nabehla psovi na nohy alebo vybočovala z trate. Môže ju takisto sám svojim telom pri zjazdoch brzdiť. Medzi ďalšiu výbavu patrí dobré bežecké lyže správnej dĺžky, a rovnako tak ako u skijöringu si zaobstaráme lyže trebárs i staršie (vzhľadom k možnosti ich poškodenia pri tréningu), ale kvalitné. Pre tréning "na suchu" potom používame tzv. rollpulku, teda pulku s jednonápravovým podvozkom s dvoma kolieskami alebo vozík odpovedajúcej veľkosti.

Pes musí mať základný výcvik a dobre zvládnutú poslušnosť, rovnako tak ako u všetkých ostatných športov. Naviac musí už ovládať základné musherské povely "go", "ho", "gee" a "stoj." Tie môžeme nacvičovať napríklad pri canicrosse (avšak s príslušným šprintovým postrojom, aby sa pes naučil rozlišovať spôsob záprahu, či bude len voľne na šnúre alebo obmedzený pred pulkou). Mladého psa začíname trénovať v plnej záťaži až po ukončení telesného vývoja. Do tej doby ho navykáme na pulkový postroj a na obmedzenie pohybu pri jeho zapriahnutí medzi oje. Spočiatku je jednoduchšie trénovať s rollpulkou, teda na suchu, aby si pes zvykol na pohyb neznámeho rachotiaceho predmetu za sebou, ktorý ho neustále prenasleduje. Takto môžeme cvičiť už i odrastené šteňa, pretože rollpulka bez záťaže kladie malý odpor. Dbáme, aby sa pes pri tréningu nezranil a nezačal sa báť.

 

Psa v postroji zapriahneme pred rollpulku a spočiatku ho vedieme na vodítku tak, aby zbytočne zo strachu nezrýchľoval, netočil sa, nepreskakoval oje a nevyvliekal sa z postroja. Pokiaľ sa pes bojí, postupujeme veľmi trpezlivo a opatrne, a tiež ho výdatne pri tom povzbudzujeme. Tieto tréningové vychádzky praktikujeme tak dlho, až si pes dokonale zvykne na pohyb a reakcie vozíčku v zatáčkach, z kopca, na nerovnostiach a podobne. Potom na rollpulku upevníme záťaž a jej hmotnosť postupne podľa kondície psa zvyšujeme. Na závodoch je povinná záťaž (hmotnosť celej pulky so záťažou, vrátane oja, oblúkov a postroja) pre feny 15 kg a pre psov 20 kg. Neskôr sa sami pripriahneme za rollpulku a učíme psa samostatnej jazde vpred, ani aby očakával, že pobežíme pred ním či na jeho úrovni. Pokiaľ spoľahlivo ovláda povel "go", nemal by to byť problém. Za rollpulkou môžeme bežať alebo tí odvážnejší môžu ísť i na bicykli, ale iba vtedy, ak sa môžete na psa a jeho reakcie stopercentne spoľahnúť. Takto trénujeme rôzne dĺžky tratí pre získanie kondície na zimu.

Zmenu z rollpulky na pulku idúcu po snehu dobre trénovaný pes bravúrne zvládne. Pokiaľ máme na snehu obavy, môžeme za pulkou spočiatku bežať bez lyží. Pes si musí zvyknúť na iný spôsob pohybu, než mala pulka s kolieskami. Tak ako pri skijöringu sa učíme správne voskovať a to nielen naše bežky, ale i lyžičny na pulke. Pokiaľ chceme trénovať na závody, mali by sme príležitostne trénovať i na upravovaných bežeckých tratiach, rovnako tak ako pri skijöringu. Hrozí tu menšie nebezpečenstvo úrazu pri vyšších rýchlostiach (keď je namrznutý hlboký sneh) a naviac potom tréningový čas môžete lepšie porovnávať s časmi dosahovanými závodníkmi na závodoch.

Postroj pre psa špeciálne pre pulku, sane - pulka (photos by wolfdog.org and internet)