Aktualizácia ..::04.12.2018::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

PlemenoŠteniatkoChovVýživaVýchovaVýcvikVýstavy
Druhy výstav
Triedy,tituly
Pred výstavou
RozhodcaVystavovanie
Po výstave
ZdravieŠportVlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

 

Ako sa pripraviť na výstavu

Táto časť je venovaná hlavne tým, ktorí na výstave psov ešte vôbec neboli, alebo boli len ako diváci a o zákulisí tejto akcie nemajú informácie. Mnohí chovatelia chcú, aby sa ich odchovanci objavili na výstave, aspoň na klubovej. Je preto dobé vedieť, čo vás čaká. Ako sa na výstavu prihlásiť, čo si obliecť, čo si so sebou zobrať, ako psa vystaviť... Verím, že vám váš chovateľ pomôže, poradí a všetko vysvetlí, no kto rád číta alebo sa chce dozvedieť viac, tu je zhrnutie.

PrihláškaOdev vystavovateľaČo so sebou?Výstavná drezúra
Profi handlerÚprava psa - grooming
 

Termíny výstav

Tie si môžete zistiť na našich stránkach alebo priamo na stránkach SKJ, UKK alebo stránkach klubu vášho plemena. V dnešnej dobe Facebooku je plno termínov zdieľaných ako udalosť, prípadne cez rôzne záujmové skupiny, stránky organizácií a podobne. Niektoré termíny sú pripomínané i v priebehu roka, ale pokiaľ si sled výstav chceme aspoň trochu naplánovať, mali by sme poznať ich termíny čo najskôr. Medzinárodné a národné výstavy majú termíny väčšinou už takmer rok vopred, malé, oblastné približne pol roka a menej vopred. Všetko sú to však výstavy usporadúvané pod záštitou FCI. Preto náš pes musí byť zapísaný v niektorej z plemenných kníh uznávaných touto organizáciou (je to číslo SPKP pre Slovensko v jeho rodokmeni). V zahraniční je to napr. ČMKÚ v Českej republike a podobne.

Dôkladne si preštudujeme celý kalendár. Sumárna stránka pre prihlasovanie na slovenské výstavy (tie najväčšie a niektoré klubové), je www.dogshow.sk. Tie v Bratislave (a júnová Nitra) majú vlastný portál www.onlinedogshows.sk (dva portály sú kvôli rôznemu organizátorovi). Pri každej výstave je informácia, do kedy je uzávierka prihlášok. Uzávierky sú väčšinou tri, no niekedy je tretia predĺžená. S každou ďalšou uzávierkou však stúpa štartovné.

Pri výbere výstavy si musíme dať pozor, aby sme vybrali tú správnu pre plemeno nášho psa. Teda na klubové výstavy iného plemena sa prihlásiť samozrejme nemôžeme, ale na klubovú výstavu daného plemena hocikde na svete, medzinárodnú výstavu, oblastnú, či európsku tiež, pokiaľ je otvorená pre dané plemeno, či skupinu FCI. Termíny výstav a hlavne uzávierok (pokiaľ sú už známe), by sme si mali hneď zapísať do kalendára alebo do pripomienok v mobile. My používame vlastný systém v PC, kde máme poznačené ako link na výstavu, to, či je zaplatené štartovné, koľko psov je v konkurencii a podobne.

Než vyplníme prihlášku

Vybrali sme si na začiatok správny typ výstavy? Pokiaľ začíname my i náš pes, nie sme si istí svojimi schopnosťami, je vhodnejšie začať na menšej výstave - oblastnej alebo krajskej. Tam nebýva taká koncentrácia zvierat a ľudí. I prostredie je pre začínajúcu dvojicu prijateľnejšie. Nemusíme však ani dobre dopadnúť, ak si obstaráme psa - ostrieľaného výstavného borca, ale ešte sme sa s ním nestačili spoznať – a nemáme žiadne skúseností z výstav. Naopak chovateľ nášho psa (pokiaľ sa tam s ním stretneme a je ochotný) nám môže poradiť. Dokonca môže psa i predviesť, pokiaľ si na to sami ešte netrúfame. Najať si môžeme taktiež profesionálneho predvádzača - handlera. Nie je nič horšie, ako keď rozhodca nemôže posúdiť psa, kvôli jeho povahe a pritom stačí trocha tréningu a mohol by vyhrať aj plemeno... Neraz sa už stalo, že rozhodca psa (jasného víťaza) diskvalifikoval, pretože nechcel ukázať zuby alebo semenníky.

Otázkou je, či nebude náš huňatý priateľ v dobe výstavy veľmi vypĺznutý. U jedincov rovnakých kvalít môže o víťazstve rozhodovať práve to, či je pes "v srsti" alebo nie. Na mieste je teda zvýšená starostlivosť o srsť, jej starostlivá príprava na výstavu a úprava.

Vypočítali sme správne termín, aby sa naša sučka v čase výstavy nehárala? Niekedy je to až stávka do lotérie, hlavne u nepravidelne sa hárajúcich sučiek. Háravé sučky nie je vhodné brať na výstavu, i keď v dnešných dňoch to nie je zakázané. Zakázané je však priviesť sučku vo vyššom stupni gravidity alebo kojacu. Ak sa vyskytne problém, prečo sa nemôžeme zúčastniť výstavy, je možné u niektorých storno. Storno prihlášky je možné za poplatok do druhej uzávierky - treba si však prečítať pozorne propozície.

Bude náš pes v kondícii? Hlavne športové psy alebo napr. sučky po šteňatách. Záleží len na nás, ako sa postaráme o výživu a pracovnú náplň psa, aby sme ho uviedli do výstavnej kondície. Výstavná a športová kondícia, či kondícia bežného domáceho psa vypadá skutočne rozdielne.

Mini katalóg a katalóg online

Približne týždeň pred výstavou je zverejnený na stránkach výstavy tzv. mini katalóg a na stránkach, kde ste sa prihlasovali bývajú zobrazované štatistiky obsadenia tried. Taktiež v deň výstavy je možné pri niektorých výstavách (hlavne Nitra) nájsť katalóg online. Ten je skutočne tým, ktorý dostanete priamo na výstave, teda aj s menami psov v danej triede.

Mini katalóg nie je celkom katalóg, ako ho dostanete v tlačenej podobe na výstave, ale poskytuje vám základné informácie, ktoré budete určite potrebovať. Ide o interaktívnu prezentáciu, so zvukom :) Listujete v ňom ako v normálnom katalógu. Prípadne má podobu pdf.

V prvom rade sú zobrazené vysvetlivky a základné pokyny pre vystavovateľov.

Ďalšia dôležitá vec je mapka s označením a určením kruhov a krátke štatistiky organizátora - zastúpené krajiny a najviac obsadené plemená.

Nájdete vymenovanie všetkých titulov, ktoré na danej výstave môžete získať.

Nájdete tu vymenované všetky súťaže, ktoré sa na danej výstave budú konať a podmienky účasti.

Veľmi dôležitý je program výstavy - časový rozpis posudzovania a záverečných súťaží - ich presné poradie, v akom budú po sebe nasledovať.

Zoznam rozhodcov, ktorí budú hodnotiť jednotlivé súťaže.

Veľmi dôležitá vec je však rozdelenie kruhov - najprv číslo kruhu, potom rozhodca a zoznam plemien, ktoré budú v tomto kruhu hodnotené. Nasleduje štartovné číslo prvého psa v plemene a posledné. Potom sumár jedincov z daného plemena. A na záver časový údaj, o ktorej hodine PRIBLIŽNE bude dané plemeno posudzované.

Konkrétne, dňa 01.07.2017, v kruhu č.5, bude posudzovať p.Stepinski z Poľska plemená bulldog - slovenský čuvač a aj československého vlčiaka. Vlčiaci budú mať štartovné čísla 77 - 101, dokopy 22 jedincov. Začiatok posudzovania v kruhu je síce 9:30, ale vlčiaci by mali prísť na rad orientačne okolo 10:30. Znamená to ale aj, že možno už o 10:00 ale aj o 11:00 a neskôr. Záležať bude od mnohých faktorov. Ak by skončil rozhodca aj skôr, DOBRÝM zvykom je počkať do času uvedeného v katalógu, ale nie je to pravidlo. Radenie plemien je v kruhu podľa abecedy.

Štatistiky

Štatistiky sú vlastne počty psov v tej ktorej triede, pohlaví a v plemene. Momentálne sú zobrazené hneď od prvého dňa len na onlinedogshow.sk. Ku väčšine sú zverejnené pár dní po druhej uzávierke. Zobrazenie štatistík je veľmi jednoduché a keďže máme dva systémy prihlasovania, ich zobrazenie je obdobné. Poznámka: niekedy sa počty aj znížia, nie len zvýšia. Je to tým, že niekto napr. stornoval prihlášku alebo nezaplatil poplatok do udaného času a jeho prihláška bola vymazaná.

Štatistika na dogshow.sk 

Kliknite vpravo hore na tlačidlo "Štatistiky/Výsledky".

Kliknite na "Obsadenie tried", v roletkovom menu vyberte želanú výstavu a v druhom roletkovom menu vyberte želané plemeno. Kliknite na "Hľadaj".

Teraz sa zobrazí aktuálna štatistika. Pre každú triedu a pohlavie daného plemena - na jeden deň.

Štatistika na onlinedogshows.sk 

Kliknite vľavo hore na tlačidlo "Štatistiky výstav".

Kliknite na "Výstava", v roletkovom menu vyberte želanú výstavu a v druhom roletkovom menu vyberte želané plemeno. Kliknite na "OK" (zelený háčik).

Teraz sa zobrazí aktuálna štatistika. Pre každú triedu a pohlavie daného plemena - na oba dni, prvý deň hore a druhý pod ním.