Aktualizácia ..::18.03.2018::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

Plemeno
História
Štandard
Výklad štand.
Povaha ČsV
Kríženci vlka
ŠteniatkoChovVýživaVýchovaVýcvikVýstavyZdravieŠportVlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

Československý vlčiak

Je krížencom karpatského vlka a nemeckého ovčiaka, pôvodne určený na stráženie hraníc a prácu v armáde. No jeho silná väzba k psovodovi nevyhovovala požiadavkám na služobného psa. Psovodi sa totiž často menili a pes to znášal veľmi ťažko. Vynikal však svojou inteligenciou, vytrvalosťou, čuchom, zrakom a inými vlastnosťami, aj zlými, ktoré iné psy nemajú. Dnes slúži najmä ako spoločník, menej, ako pes pracovný. Dožíva sa 13 a viac rokov, váži okolo 30 – 40kg a v kohútiku sa pohybuje výška od 62 do 70cm. Nápadne sa podobá vlkovi a laik ho rozoznať ani nemusí. ľudia si ho môžu pomýliť s huskym alebo malamutom, divne stavaným a sfarbeným nemeckým ovčiakom, pripomína aj menej rozšírené plemeno Saarloosov vlčiak, ktorý je rovnako kríženec vlka a nemeckého ovčiaka. S vlkom si ho môžu pomýliť laici, no tých je dnes už pomenej. Plemeno je čoraz známejšie a populárnejšie.

Svojim vlčím vzhľadom, farbou, jantárovými šikmými očami je neprehliadnuteľný. Je temperamentný, vytrvalý, vysoko inteligentný a učenlivý, vyžaduje odlišný prístup ako iné plemená psov. Tvrdá ruka, stále opakovanie cvikov u neho nie je správna cesta. Potrebuje jednoznačné vedenie, pestrý život plný  akcie, ale iste nie život bez hraníc.

Je neobyčajne verný pánovi a jeho rodina je pre neho celý svet. Pre svojho pána bude cvičiť a skladať skúšky, ak ho bude správne motivovať, aj keď sa o ňom hovorí, že je to pes na nič, isté predpoklady na prácu u neho sú, no nie s tak hviezdnymi výsledkami. U vlčiaka je zaujímavá cesta a nie cieľ.

Nie je náročný na životné podmienky, je mu dobre aj v byte, aj v domčeku so záhradou, hlavný je kontakt s pánom, nie veľkosť priestoru na život. I keď bývanie v byte môže byť pre niektoré jedince a niektorých ľudí jednoducho priveľké sústo. Musí mať kontakt so svojím pánom, inak chátra, alebo naopak, nájde si zábavku sám a začne demolovať, či utekať. Vyžaduje denne niekoľkohodinové prechádzky a zamestnanie, tráviť čas s pánom, nie len polihovať na dvore. Jeho slabou stránkou je lov zvery, problémy s privolaním, demolovanie, zavíjanie, neznášanlivosť osamotenia, je majster únikov a svoju vysokú inteligenciu využíva vo svoj prospech, čomu sa jeho pán nemusí veľmi potešiť. No hlavne pri nesprávnej výchove a zanedbanej socializácii sa vyskytuje plachosť, či agresívne, dominantné správanie, ktoré sa môže vyskytnúť u šteňaťa, v puberte, ale aj v dospelosti.

Je vhodný k aktívnemu človeku, ktorý mu poskytne denne veľa svojho času, lásky a trpezlivosti zároveň celý jeho život.