Aktualizácia ..::18.03.2018::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

PlemenoŠteniatko
Pred kúpou
Výbava
Odber
Prvé dni doma
Starostlivosť
ChovVýživaVýchovaVýcvikVýstavyZdravieŠportVlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

 

Odber šteniatka

Nastal deň "D" a vy si idete pre svoje vysnívané šteniatko. Doma už je všetko nachystané na príchod nového člena rodiny.

Najlepšie je ísť po šteňa v piatok ráno a v práci si vziať dovolenku (ak to nie je možné, máte aspoň celý víkend, ktorý strávite so šteňaťom). Odber je ideálny v 7. týždni života, prípadne v 8. týždni, kedy je pripravené na život mimo rodného domova. Skôr sa neodporúča, pretože dochádza k vtiskovaniu, tzv. imprintingu. Pes spoznáva svojich rovnocenných - psov a vytvára si k nim vzťah. Čím neskorší je odber (teda napr. v puberte alebo v 1 roku), tým to budete mať ťažšie hlavne v prípade vlčiaka. Už viete, že si so svojím pánom vytvára pevný vzťah, pôsobí na neho jeho okolie aj negatívne, aj pozitívne. Je lepšie ak si psíka tvarujete vy, ako keď ho ovplyvní svojou výchovou niekto iný. Môže to urobiť dobre a psíka mnohému naučiť, ale aj všeličo pokaziť a odstraňovanie zlozvykov naučených v tomto období je veľmi ťažká cesta. Ak vám chovateľ "núti" prevziať si šteniatko skôr, teda v 5tom týždni, zaváňa to najmä tým, že sa šteniatok chce zbaviť čím skôr. Premyslite si, či takýto chovateľ bude vašou oporou a pomocou aj po predaji, keď už teraz mu nezáleží na správnej socializácii a príprave šteniatok pre nových majiteľov a chce ich mať čím skôr z očí.

Prevzatie šteniatka - odber

Po príchode ku chovateľovi v dohodnutý deň odberu, bude isto vládnuť mierne smutná nálada na strane chovateľa. Jedno z jeho detičiek odchádza. Preto samotný akt preberania pozostáva nie len z vyplnenia papierov a zamávaniu šteniatku na cestu, ale aj rozlúčkou.

Pokým vyplníte všetky náležitosti kúpno predajnej zmluvy, preberiete si výslužku pre šteniatko, nechajte šteniatko pohrať sa s mamou a súrodencami a rozlúčiť sa "s druhou mamou", teda chovateľom. Často trvá odber aj hodinku, dve. Rátajte s tým. Šteniatko je potom ideálne unavené, vyvenčené a môže cestovať.

Skôr, ako si šteniatko prevezmete, treba ho prehliadnuť - už len kvôli sebe.

Šteniatko vám chovateľ odovzdá čisté (chovateľ vie, že ide do nového domova a pripraví ho na cestu, nedá vám šteniatko od blata, či nebodaj výkalov), môže mať charakteristický šteňací pach, no nesmie smrdieť od výkalov, či mať nejaké na sebe uschnuté. Je to vizitka chovateľa. Má čistú, zdravo vyzerajúcu a na dotyk kvalitnú srsť, bez bielych znakov - mimo hrudníka, oči bez výtoku, začervenania, karpiniek. Mliečne zúbky už vyjdené a chovateľ vám ukáže správnosť zhryzu (ak zhryz nie je správny, informuje vás o tom a je to poznačené v kúpnej zmluve). Ďasná sú bez krvi, poranení. Ušká vzpriamené, ale aj mierne klopené, či spadnuté. Niektorým šteniatkam zvyknú pri raste ušká spadnúť, no vždy sa postavia.  Vždy sú však čisté, bez poranení, začervenania, opuchu. Labky majú mať vyvinuté pazúriky, celočierne, vankúšiky bez poranení a rovnako sú celočierne. Ak sú na pazúriku alebo vankúšiku ružové alebo biele škvrny a vy plánujete uchovnenie, spýtajte sa chovateľa, čo v prípade, ak tieto fľaky nezmiznú v šteňacom veku, ide totiž o depigmentáciu, stratu pigmentu - z chovu vylučujúcu vadu! Pokiaľ vám chovateľ vráti peniaze, poznačte tento fakt do kúpnej zmluvy! Na predných labkách je 5ty prst, no na zadných je odstránený. Na túto skutočnosť, ak sa vyskytol takýto pazúrik, vás chovateľ upozorní. Odstránenie sa robí vo veľmi skorom veku a u chovateľa, po takomto zákroku a v čase odberu je ranka plne zahojená a v podstate neviditeľná! Bruško šteniatka je spokojné, napapané a vypuklé, i keď šteniatko nie je veľmi ťažké. Nevydáva "žiadne" zvuky - škvŕkanie. Pri venčení pozorujte výkaly - ak sa samozrejme dá - moč bez krvi, výkaly pevné, žiadna hnačka. Chvostík je rovný, bez zálomkov, poranení. Konečník je čistý. Šteniatko je celkovo vitálne, veselé, hravé, komunikatívne. Môže rado hrýzť, to nie je problém a ani znak agresivity :) No nemá byť plaché, utiahnuté, či agresívne a útočné. 

So šteniatkom dostanete od chovateľa

preukaz pôvodu (ak už je vystavený, ak nie je, je dôležitý doklad o jeho neskoršom zaslaní spolu s dátumom, ktorý je maximálny pre zaslanie dokladov chovateľom), ak vystavený nie je, trvajte na kópii žiadosti o vystavenie PP, ktorú chovateľ má - váš dôkaz o tom, že šteniatko doklad dostane - na tejto žiadosti je aj číslo čipu, ktoré je uvedené vo veterinárnom preukaze, ktorý dostať musíte!!!

medzinárodný očkovací preukaz (EuroPass), alebo veterinárny preukaz - šteniatko má za sebou už prvé vakcinácie a odčervenia, preto ho dostať musíte!!!

inštrukcie ako sa o šteniatko starať - či už slovné alebo písomné

kúpno-predajnú zmluvu - originál, podpísaný oboma stranami

šteniatko bude očkované, odčervené (o týchto úkonoch bude záznam v EÚ Passe/veterinárnom preukaze),

šteniatko bude mať zavedený čip a jeho číslo a kód budú nalepené v EÚ Passe/veterinárnom preukaze,

možnosť obrátiť sa kedykoľvek na chovateľa o radu.

Toto by malo byť minimum KAŽDÉHO chovateľa... avšak realita môže byť aj iná. Preto si presné zloženie vašej "výbavičky" preberte s chovateľom dopredu a nájdite si recenzie na chovateľa ešte skôr, ako zložíte zálohu za šteniatko. Najdôležitejším bodom je servis a ochota pomôcť po predaji. Nič nie je horšie ako chovateľ, ktorý sa o svoje odchovy nezaujíma a nekomunikuje s novými majiteľmi.

Cesta domov

Najlepšie je ísť si pre šteňa ráno, aby malo cez deň dostatok času zvyknúť si na vás a svoj nový domov. S chovateľom sa dopredu dohodnite, ak cestujete autom, aby šteňa nenakŕmil, mohlo by zvracať. Väčšine šteniat príde počas cesty zle, je to pre nich stresujúca situácia a povracajú sa alebo majú hnačku (no nemusí to byť pravidlo). Na prepravu domov si pripravte košík, prepravku, krabicu alebo handru, do ktorej šteňa uložíte. Často však šteniatko zaľahne na vašich nohách a tam zaspí.

Klietka nie je najšťastnejšia, pretože šteňa bude nariekať, ak na to nie je zvyknuté. Ideálne je teda "voľne" uloženie v aute a niekto naň počas jazdy dohliada. Vhodné by bolo, keby ste si pre šteňa išli vo dvojici. Jeden z vás si vezme šteňa do náručia a bude sa s ním počas cesty rozprávať, upokojovať ho (ak by bolo nekľudné, inak ho netreba nejako špeciálne "čičíkať"). Ak je cesta dlhšia vezmite si misku na vodu a počas cesty zastavte a nechajte šteňa, aby sa vyprázdnilo (šteňa by malo vydržať nepretržitú cestu cca 1 - 2 hodiny, no je lepšie ho sledovať a včas zastaviť, ako mať „nehodu“ v aute, je skôr pravdepodobné, že šteniatko zaspí). Majte so sebou pre každý prípad vlhčené vreckovky na odstránenie prípadných zvratkov. Po ceste domov venčite šteniatko len na vodítku, aby náhodou neušlo. Čo najskôr, najlepšie po 2 - 3 dňoch, navštívte veterinára, aby šteňa skontroloval. Pozrie očkovací preukaz, pripomenie vám dátum očkovania a odčervenia (ten si poznamenajte do kalendára, je mimoriadne dôležité termín dodržať) a šteniatko prehliadne, či je skutočne v poriadku.