Aktualizácia ..::18.03.2018::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

PlemenoŠteniatkoChovVýživaVýchovaVýcvikVýstavyZdravie
Ochorenia
Očkovanie
Cudzopasníci
Choroby ČsV
Veterinár
Anatómia
ŠportVlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

 

Očkovanie a odčervenie

Očkovanie je nevyhnutným úkonom pri chove psov. Začíname už u malého šteňaťa a pokračujeme celý jeho život. Dobu kedy sa pes očkuje určuje podľa veku veterinár. Očkuje sa proti niekoľkým chorobám, niektoré sú povinné, ako napr. vakcína proti besnote, ale niektoré sú nadštandardné. Vykonáva sa tak, že všetky vakcíny sa dajú do jedinej injekcie a tak sa aplikujú. Neaplikuje sa každá samostatne. Pes teda musí "vydržať" len jedno pichnutie injekciou.

Odčervenie môžeme robiť aj my sami doma. V lekárni stačí kúpiť tabletky, podľa váhy psa a psovi ich podať. Odčervuje sa každé 3 - 4  mesiace. Dátum najbližšieho odčervenia si poznačíme napr. do kalendára alebo priložíme k veterinárnemu preukazu psa. Tak to kážu výrobcovia odčervovacích prípravkov.

Je naozaj nutné tak časté odčervovanie? Pozrime sa na to z druhej strany. Odčervovacie prípravky účinkujú len na dospelé škrkavky. To znamená, ak sa v tele psa nenachádzajú, nemá odčervenie zmysel. Teda preventívne odčervenie má takmer nulovú hodnotu. Šteniatko odčervíme pastou od 3 týždňa do 5 mesiacov (niektoré prípravky len do 3 mesiacov), pravidelne, každé 2 týždne. Po 5 mesiaci dáme vyšetriť trus na pásomnice a škrkavky. Ak sa zistia škrkavky, podáme odčervovadlo a za 1 - 2 týždne dáme vyšetriť trus znova o úspešnosti odčervenia. Berte s rezervou propagáciu odčervovadiel. Pravidelná kontrola trusu, každého pol roka je dostačujúca, štatistiky uvádzajú, že 99% dospelých psov škrkavky nemá.

Schéma očkovania psa - aktualizovaná novými poznatkami
Vek psa Typ očkovania

Neodporúča sa žiadne očkovanie pred 6 týždňom!

U šteňaťa pôsobí imunita od matky.

6 týždňov Očkovanie proti parvoviróze, pokiaľ je týmto onemocnením vrh ohrozený (šteňacia vakcína - silnejšia, kvôli pasívnej imunite od matky)
9 týždňov Očkovanie proti parvoviróze, psinke, infekčnej hepatitíde, koronaviróze, prípadne proti virózam dýchacích ciest (šteňacia vakcína - silnejšia, kvôli pasívnej imunite od matky)
12 týždňov Preočkovanie proti parvoviróze, psinke, infekčnej hepatitíde, leptospiróze, koronaviróze (očkovacie látky už pre dospelých psov)
3 mesiace Očkovanie proti besnote (ak sa chystáme do zahraničia)
od 3 mesiacov Možno aplikovať nadštandartné samostatné vakcíny proti borelióze a tetanu
6 mesiacov Očkovanie proti besnote (ak nebolo aplikované v 3 mesiacoch)
12 mesiacov Preočkovanie proti parvoviróze, psinke, infekčnej hepatitíde, leptospiróze, koronaviróze a ďalej potom pravidelné očkovanie každý rok súčasne s očkovaním proti besnote

Táto schéma je orientačná, riadime sa veterinárom a návodom na vakcíne! Šteňatá musia byť očkované vakcínami pre šteňatá! Pri vynechaní jedného ročného cyklu očkovania, je nutné očkovanie opakované v rozmedzí max. 1 mesiaca!

Po očkovaní sa môžu vyskytnúť lokálne alebo celkové zmeny. Tie celkové sú veľmi zriedkavé, častejšie sa stretneme s lokálnymi zmenami v mieste vpichu. Vo väčšine prípadov, si v mieste vpichu nič všimnúť nemusíme, no niekedy telo reaguje viditeľnejšie a to uzlíkom vo veľkosti hrášku v mieste vpichu, začervenaním a podobne, čo môže trvať dni, či  1 - 2 týždne. Ak nezmizne, je nutné toto riešiť operatívne. Niektorí psi môžu reagovať na látky vo vakcíne alergicky, čo sa prejavuje škriabaním, opuchmi nosa, viečok. Tieto príznaky by mali odznieť do pár hodín, avšak aj tak je na mieste návšteva veterinára.

Chovateľ odčerví šteniatka v 2 - 3 týždni života a potom pravidelne každé 2 týždne, až do 4 - 5 mesiacov, potom mesačne do jedného roka a potom 3 - 4 krát ročne. Záznamy o odčervení sa uvedú do veterinárneho preukazu psa. Neskôr si stačí zapamätať, v ktorý mesiac treba odčerviť. Nie je potrebné odčervovať presne na deň. Odčervovacie tablety dostanete kúpiť v lekárni, ako voľne predajné. Jedna tableta je zvyčajne na 10kg živej váhy psa. Teda na dospelého psa potrebujete  približne 3,5 - 4 tablety.

Odčervovanie šteniatka je nutné, pretože už gravidná fena má v svaloch larvy škrkavky, ktoré prenesie na šteňatá. Ďalej ho infikuje aj pri kojení. Odčervenie zahubí len škrkavky dospelé, preto treba odčervovať pravidelne, aby si šteňa vytvorilo ochranu voči škrkavkám. Odporúčam odčervovadlo, ktoré je účinné aj na isospóry.

Ochorenia, proti ktorým sa podávajú vakcíny

Psinka

Proti psinke je včasné očkovanie jedinou skutočne úspešnou ochranou. Očkovanie sa robí vo veku 9 týždňov života šteňaťa, zhruba po troch týždňoch je nutné preočkovanie. Poslednú revakcináciu robíme po 12. týždni života psa. Ďalšie očkovanie je vhodné vo veku 12tich mesiacov a potom sa toto očkovanie musí každý rok opakovať.
Parvoviróza
Prvé očkovanie sa odporúča vo veku 6 - 8 týždňov šteňaťa, po troch týždňoch je nutné preočkovanie. Vakcinácia sa ukončuje po 16. týždňoch veku psa. Revakcinácia sa ďalej vykoná v roku života psa a potom následne každý ďalší rok. Očkovať možno za určitých predpokladov aj kotné sučky, novorodené šteňatá potom získavajú protilátky, ktoré sú účinné v prvých 6 - 8 týždňoch ich života.
Leptospiróza

Prvé očkovanie proti leptospiróze sa uskutočňuje vo veku 9 týždňov psa (podľa nových výskumov od 12 týždňov), preočkovanie po troch týždňoch, ďalej v jednom roku života psa a následne každý ďalší rok.

Infekčná hepatitída
Prvé očkovanie proti infekčnej hepatitíde sa uskutočňuje vo veku 9 týždňov veku šteňaťa, s preočkovaním za tri týždne, v jednom roku života psa a ďalej pravidelne vždy raz za rok.
Infekčná laryngotracheitída psov \ Psincový kašeľ
Očkovanie sa robí u šteniat po treťom mesiaci života, formou dvoch dávok s odstupom dvoch až štyroch týždňov, s preočkovaním raz za rok. Veterinár musí upozorniť chovateľa na možnosť ľahkej formy ochorenia aj u vakcinovaných psov.
Tetanus
Vakcinácia proti tetanu sa nerobí bežne, je však možné si u veterinárneho lekára toto očkovanie vyžiadať. Vakcinácia by mala prebehnúť u plemien zvlášť citlivých na toto ochorenie, najviac náchylný je nemecký ovčiak, ktorého očkovanie by sa malo stať pravidlom. Toto nadštandardné očkovanie sa vykonáva u šteniat od troch mesiacov veku.

Besnota

Prvé očkovanie proti besnote sa robí u šteniat v šiestich mesiacoch veku, s preočkovaním v jednom roku života psa následne pravidelne každý rok. Pri ceste so šteňaťom do zahraničia je možné prvé očkovanie uskutočniť už v troch mesiacoch veku šteňaťa.
Koronaviróza
Vakcinácia sa spravidla prevádza vo veku 9 týždňov s preočkovaním po troch až štyroch týždňoch, v roku života psa a následne každý ďalší rok.

Giardióza

Prvé očkovanie sa prevádza u šteniat od 6 - 8. týždňa veku.