Aktualizácia ..::18.03.2018::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

PlemenoŠteniatkoChovVýživaVýchovaVýcvikVýstavyZdravieŠport
Bikejoring
Dogtrekking
Canicross
Skijoring
Šport.kynológia
Agility
Pulka
Mushing
VlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

Mushing

Dva a viac psov v postrojoch ťahajú svojho psovoda = mushera, na špeciálnych saniach, alebo na riaditeľnom vozíku. I cez svoju vysokú úroveň a vynikajúce výsledky našich pretekárov na medzinárodnom poli je tento šport u nás spoločensky a mediálne v ústraní. 

Kedy začať

S plnou záťažou začíname u československých vlčiakov až po roku alebo roku a pol, kedy sú kĺby vyvinuté a pripravené na záťaž. S krátkym, nenáročným tréningom môžeme začať v 7 - 8 mesiacoch, psa zvykať na prítomnosť bicykla, saní a vozíkov, behu alebo chôdzi pri ich. Dôležité je mať zvládnutú techniku hlavne pri nerovnom teréne.

Vybavenie, základy mushingu

Človek, čo vedie záprah sa volá mašér. Kto sa chce venovať mushingu na profesionálnej úrovni si musí uvedomiť, že je to veľmi náročné hobby. Finančné nároky na kvalitnú stravu psov, postroje, sane a na leto kolobežka alebo vozík, cestovanie,... Ak sa chceme mushingu venovať len s jedným alebo dvoma psami a len rekreačne, nepotrebujeme profesionálne vybavenie. Hlavná je chuť naša, no hlavne psia motivácia. Vlčiak nebol vyšľachtený na ťahanie a naučiť ho tomuto športu bude trvať dlhšie ako severské plemeno, no nie je to nemožné. 

Vlčiak je vhodným psom na tento šport, i keď primárne si profesionálny musher vyberá hlavne severské plemená, ktoré majú chuť ťahať už v krvi. Hlavne ide o malamuta, huskyho, grónskeho psa, samojeda, alaskana. Vlčiak môže byť obohatením teamu, ale ak sa nechcete venovať závodne mushingu a váš vlčiak má na to predpoklady, prečo to neskúsiť?

S tréningom a výcvikom začíname, keď teploty klesnú pod 15 stupňov Celzia. Tréningy v teplejších obdobiach zásadne realizujeme skoro ráno alebo na večer, keď nie je priame slnko, musíme myslieť na to, že pes sa môže prehriať. Myslíme aj na vhodné počasie. Začíname pri bicykli, alebo špeciálnej kolobežke, trojkolke, vozíku. Dbáme na plynulý a postupný nárast dĺžky trate a počet tréningov za týždeň. Umením je všetko naplánovať tak, aby tréning bral pes ako zábavu, nie ako povinnosť a nutnosť. Hlavne u vlčiaka, ktorého monotónnosť ubíja. Preto je vhodné do tréningov zaradiť aj prestávky na voľné pobehanie si a vybláznenie sa, zmeny trasy, nie stále dookola to isté.

Podľa dĺžky trate delíme preteky na šprint (8 - 25km), mid (20 - 60km) a long (40 - 100km). Zostava psov je od jedného až po 8 a viac. V lete a na jeseň slúži na prípravu na zimnú sezónu bikejoring, canicross, prípadne psy môžu ťahať kolobežku, trojkolku, vozík,...

Na rozdiel od malamutov a huskych, nemá vlčiak vrodenú vlastnosť ťahať. Preto je dôležité, ak máme takéto ambície, rozvíjať túto vlastnosť a podporovať psíka v tom, aby na náš povel ťahal. Prioritne psíka musíme vedieť ovládať, teda zakázať lovenie a stopovanie zvery, ovládateľnosť podľa povelov - vľavo, vpravo, choď, spomaľ,... Skôr ako psíka zapriahneme do saní, je nutné, aby bol plne vyvinutý. No trénovať môžeme skôr s ľahkým závažím a na krátke trate pri canicrosse. Vyberieme si krátku, rovnú, trávnatú trasu. Psíka musíme naučiť, že dôležitý je cieľ pred ním a nemá sa obzerať, má ťahať dopredu. Nutný je kvalitný postroj, primeraný veľkosti psa, aby ho netlačil a tým neznechutil činnosť skôr ako začneme. Vlčiaka musí beh a ťahanie baviť. Psíkovi dáme povel a povzbudzujeme ho v tom, aby bežal a zároveň ťahal. Výhodou je, ak už ťažného psa máme, mladý pes túto vlastnosť odpozoruje a bude ju opakovať. Je nutné psa odmeňovať, nesprávne chovanie korigujeme.

Keď psíka naučíme na správne chovanie sa na lane, začneme s bicyklom, prípadne bežky. Pes však musí byť už natoľko zručný a ovládateľný, aby sme si alebo jemu neprivodili úraz. Ovládame psa už len slovne a naša rovnováha je ovplyvnená bicyklom alebo bežkami. Psa socializujeme a zoznamujeme s rôznymi variáciami vozíkov, kolobežiek, aby nemal v budúcnu problém a nezľakol sa.
Slovné povely pre štart, zastavenie a odbočenie, si môžeme vymyslieť sami. Neskôr môžeme pridávať zrýchlenie, spomalenie, otočenie celého záprahu,...
 
Pri zostavovaní záprahu platia isté pravidlá. Rýchle psy idú dopredu, vodca - líder - má byť suverénny pes, ktorý ovláda všetky povely a navádza celý záprah, je úplne vpredu. Pri sane, dozadu sa dávajú silné a neposednejšie psy, ktoré takto môžeme lepšie kontrolovať. Počet psov by mal byť úmerný nákladu a vzdialenosti. Môžeme začať s jedným psom a skončiť u 8 a viac záprahoch.

Postroj pre psa, kára a sane. (photo by wolfdog.org a internet)

Tréning

Spočíva v podstate v zdolávaní trás, ktoré si určíme podľa vlastnej a psovej kondície... Hlavnou úlohou je pripraviť seba a psa na dlhšie trate, neskôr aj preteky. Ideálna teplota je okolo 15 stupňov Celzia, berieme do úvahy poveternostné podmienky. Trénujeme od kratších trás 2 - 3km a pridávame po 1-1,5km. Tréning raz za týždeň nestačí, ideál je zvyšovať opakovania až na 4 - 5krát týždenne. Trénujeme aj na sucho, teda s pomocou káry, kolobežky, bicyklu tak, aby sme dosiahli, že psy sú čo najdlhší čas v cvale. Pri tréningu sledujeme, či je lano napnuté a môžeme kombinovať rýchlostný tréning so silovým, na vytvorenie správneho osvalnenia a rýchlosti psov.

Galéria

Na tomto odkaze nájdete galériu s fotkami ČsV pri mushingu

(photos from www.wolfdog.org)