Aktualizácia ..::18.03.2018::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

Plemeno
História
Štandard
Výklad štand.
Povaha ČsV
Kríženci vlka
ŠteniatkoChovVýživaVýchovaVýcvikVýstavyZdravieŠportVlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

Krížence v chove ČsV

Ako všade, aj v chove československých vlčiakov dochádza ku kríženiam s inými plemenami, či k falšovaniu papierov. Niektoré sú zámerné, iné kríženia nie. No horšie je, že aj takýmto krížencom sú vystavené preukazy pôvodu a potom nič netušiacim majiteľom doma rastie niečo, čo československý vlčiak určite nie je. Niektoré krížence sú nepochybne nádherné a úchvatné tvory, ale pozor - nie sú to československí vlčiaci! Ich proporcie, chovanie sú mimo štandardu a ako ČsV sú neštandardní.

Najväčší súkromný server o vlčiakoch wolfdog.org sa začal do tejto problematiky "opierať". Nie len že označuje psov rôznymi značkami, ale aj označuje ich krížencami. O čo ide a na základe čoho sú takto psy označovaní?

V prvom rade sú to značky "!" a "?". Tieto označujú chovy s podozrením na primiešavanie krvi iných plemien alebo na falšovanie rodičov psov. Potom sú to psy priamo označené ako "mix", či "saarloos mix". Otázkou však je, na základe čoho server označuje tieto psy ako krížence, pretože v mnohých prípadoch nie sú evidentné dôkazy, dokonca ani exteriérové pochybnosti. Ide len o označenie všetkých vrhov chovateľskej stanice, z ktorej vyšli psy, ktorí sú podozriví z nepravých "papierov". Preto najväčšie chovateľské stanice ako maďarský Crying wolf, taliansky Passo del Lupo, či francúzske chovy sú húfne označené značkami nepravdivosti údajov. Ako majiteľ psa z týchto chovateľských staníc na Slovensku veľmi nepochodíte. Slovenský klub chce totiž proti týmto jedincom bojovať aj tým, že ich nepripustí do chovu. Podmienkou chovnosti sa totiž stal DNA test.

Koncom roku 2017 bolo v Taliansku odobraných cca.600 preukazov pôvodu vďaka vyšetrovaniu polície a dôkazom, že sa v chove Passo del Lupo našli práve krížence. Bohužiaľ, ide len o zlomok, psov je omnoho viac. Ale niekde sa začať muselo a aj toto je veľký krok.

POTVRDENÉ krížence v chove:

Taliansko - Passo del lupo - potomkovia po "Alaske"

Ide o Saarloosom podobný mix, matka je Ave Lupo Mutara, dcéra bielej karpatskej vlčice Lupíny a Nemeckého ovčiaka bez PP.

Taliansko - Foresta Incantata - potomkovia po "Audrey Lupo Mutara"

Ide o Saarloosom podobný mix, matka je Audrey je dcéra bielej karpatskej vlčice Lupíny a Nemeckého ovčiaka bez PP.

Taliansko - Villa Doria - potomkovia po "Dark priv. Locchi"

Potvrdené chovateľom, že psy sú krížence neznámeho pôvodu.

Francúzsko - de l´Ange Gardien de Faujus - potomkovia po "Bayron de l´Ange Gardien de Faujus a Altaya de l´Ange Gardien de Faujus "

Matka je biely nemecký ovčiak.

Fancúzsko - de Louba Tar - potomkovia z "U" vrhu

Potvrdené DNA testom šteniatka z vrhu.

Mnohé ďalšie krížence sú v chove. Prejavuje sa to neštandardným vzhľadom, napr. psami narodenými s hnedým nosom, po rodičoch, oboch z CHS z Maďarska Crying wolf. Ďalšie psy pripomínajú skôr amerických vlkov ako farbou, tak proporciami. Narodili sa dokonca aj čisto biele jedince, ktoré majú rodičov ČsV, avšak je jasné, že starí rodičia boli Saarloosy alebo min. s nimi prikrížení, prípadne krížení s iným plemenom.

Krížence Saarloosa a československého vlčiaka,

Československý vlčiak s hnedým nosom?

Kto pozná štandard československého vlčiaka vie, že hnedý československý vlčiak (hnedá lesná farba ako u Saarloosa) nie je štandardný a ani sa nevyskytuje (nenesie na to gén). Z hľadiska genetiky je potrebné, aby sa stretli dvaja nosiči "hnedého" nosa. Potom je možné, aby sa narodilo takéto šteniatko. Je zaujímavé, že v maďarskej chovateľskej stanici Crying wolf sa narodili prvé takéto šteniatka. Nikde inde sa to doposiaľ nestalo. Zaujímavé je, že táto farba, je typická pre Saarloosy. Hnedá, lesná farba, bez prítomnosti čiernej. A zaujímavé je aj to, že tento podozrivý vrh sa narodil potom, čo istá chovateľka priniesla do maďarskej ChS práve hnedého Saarloosa... Zhoda náhod? (foto: wolfdog.org)

Biely československý vlčiak?

V istej chovateľskej stanici sa narodili čisto biele československé vlčiaky. Ako je to možné, keď obaja rodičia sú vlčiaci s PP? Jednoducho, pochádzajú z ChS de Louba Tar, ktorá primiešala do československých aj saarloosových vlčiakov. Ako vieme, Saarloosy môžu byť aj čisto biele. Prvá generácia je vždy pekná, no v tých ďalších sa to nejako prejaviť musí. Smutné na tom je, že takéto šteňatá dostanú preukaz pôvodu a môže sa na nich ďalej chovať!!! A tak sa množia krížence. V poslednom období sa zvažuje úplný BAN (zákaz) a odobratie PP psom z Francúzska. Avšak doplatia na to aj čestní chovatelia a aj takí, čo si kúpili vlčiaka v dobrej vôli, chovali a nakoniec zistili, že mali celý čas doma kríženca (foto: Facebook).

Krížence neznámeho pôvodu, pravdepodobne americký wolfdog alebo vlk.

Jedno treba uznať, vyzerajú famózne! Avšak sa nejedná o československého vlčiaka. Mnohí chovatelia si totiž mysleli, že vlčí výzor je alfa a omega a ako ho dosiahnu? Prikrížením wolfdoga alebo vlka. A tak vznikli krásne krížence. Rodičia, ktorí sú uvedení v preukaze pôvodu v žiadnom prípade nemohli dať takýchto potomkov. Genetika nepustí. Genetika je však aj mocná a krížence sa častom prezradia aj samé a to neštandardnosťou vo výzore, v povahe a podobne.

Krížence a čo ich "prezrádza

Niektoré krížence sú naozaj pre československého vlčiaka netypické. Tu je pár záberov z francúzskej výstavy, kde boli predvedené aj psy, ktoré sú považované či už dokázateľne alebo len odvodením za krížence. Prezrádza ich netypickosť znakov, ktoré sa u vlčiaka nevyskytujú. Tiež môžeme hovoriť, že krížence majú aj netypickú povahu - priveľmi plachí alebo naopak, majú povahu skôr saarloosov.

Netypické proporcie hlavy a tela, na foto je suka(!!!).

Netypická maska, hlavne body nad očami.