Aktualizácia ..::03.12.2018::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

PlemenoŠteniatkoChovVýživaVýchovaVýcvikVýstavy
Druhy výstav
Triedy,tituly
Pred výstavou
RozhodcaVystavovanie
Po výstave
ZdravieŠportVlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

 

Druhy výstav

Počas kalendárneho roka sa na Slovensku organizuje niekoľko druhov výstav, pod záštitou Slovenskej kynologickej jednoty alebo Únie kynologických klubov. Rovnako Kluby chovateľov daných plemien organizujú spravidla dve výstavy ročne a to Klubovú a Špeciálnu. Ak ste členom klubu KCHČsV SR, môžete sa zúčastniť na Klubovej výstave a bojovať o titul Klubový víťaz (ak členom nie ste, môžete sa síce zúčastniť, ale váš pes nemôže získať titul Klubový víťaz). To, či sa budete zúčastňovať len na klubových alebo na oblastných výstavách, alebo vás výstavy natoľko nadchnú tak, ako nás, a  stanú sa vaším hobby a budete cestovať aj do zahraničia, záleží len od vás. Do výstav vás nikto nútiť nebude (tak ako mnohí množitelia bez PP psov tvrdia, že výstavám sa venovať nechceli). Výstavy sú najmä otázkou finančnou, pretože povedzme si otvorene, nie je to lacný špás.

Vlčiak je aj výstavný pes a treba povedať, že aj úspešný v záverečných súťažiach. Leonberger  je naproti tomu vidieť na Slovensku v záverečných súťažiach "na bedni" menej ako ČsV, hovawarta vôbec. V zahraničí je to napr. naopak a Leonbergeri často vyhrávajú aj Best in Show (najlepší zo psov danej výstavy). Niektoré línie a chovateľské stanice sa zamerali práve na výstavy, preto ich odchovy majú väčšiu pravdepodobnosť na umiestnenie sa. Ale i keď nemáme psa krásavca, zúčastniť sa na výstave je zážitok nie len pre nás, ale aj pre psa a vynikajúca príležitosť spoznať nových ľudí, stretnúť sa s chovateľmi a priateľmi a svojho psíka socializovať. Určite výstavy nie sú týraním zvierat. Výstavy sú stresujúce len pre psa nesprávne socializovaného, ktorí nie je zvyknutý na dav ľudí a psov, ruchy a pachy haly,...

Ak váš pes nemá vhodnú povahu na výstavu, neberte ho tam, či súťažne alebo len pozrieť sa! Pes má mať vyrovnanú, kľudnú povahu, nebyť agresívny voči psom, či ľuďom a musí na seba nechať siahať. Ani plachá povaha nie je veľmi vhodná, pretože pes zatlačený do úzkych môže mať strachovú agresiu. Preto si najprv rozmyslite, či na to pes povahu má a až potom sa prihláste na výstavu. Je mnoho príhod, aj publikovaných udalostí, kedy pes zaútočil na ľudí, či iných psov, alebo dokonca aj zabil iného psa. Takéto chovanie na výstavu jednoducho nepatrí!

Podľa rozsahu a miesta usporiadania sa výstavy delia na:

oblastné a krajské

národné

medzinárodné

svetová výstava a Európska výstava

klubové

špeciálne

šampión šampiónov

stretnutie jedincov plemena

Európska výstava

Na týchto výstavách je možné okrem bežných titulov získať i titul Európska nádej, Európsky víťaz mladých, Európsky víťaz pes, suka, Európsky víťaz veteránov. Tituly - čakateľstvá, ktoré sa zadávajú res.CAC, CAC, CAJC, res.CACIB, CACIB, BOB a BOS, plus záverečné súťaže a JBIG, JBIS, BIG, BIS.

Tituly získané na výstavách nie sú nárokovateľné a rozhodca ich môže zadať bez ohľadu na počet predvedených psov. To znamená, že môže zadať napr. titul víťaz triedy i psovi, ktorý je sám vo svojej triede, ale kvalitou zodpovedá oceneniu. Naopak, keď je v triede viac psov, ale žiadny nemá požadovanú kvalitu, rozhodca nemusí zadať žiadny z titulov, ktoré uvádzajú propozície výstavy.

Náš Klub CHČSV SR organizuje každoročne Európsku výstavu ČSV, ktorá sa teší veľkej obľube. Avšak nepleťme si ju s tou "ozajstnou Európskou", ktorá je každý rok v inom štáte.

Svetová výstava

Sem sa schádzajú zo všetkých krajín so svojimi vystavovateľmi tí najlepší jedinci - väčšinou už šampióni alebo psíky, ktoré majú vystavovanie zvládnuté a majú veľký predpoklad úspechu. Konkurencia je tu veľmi vysoká, ale čo do počtu prihlásených jedincov jednotlivých plemien približne porovnateľné s veľkou klubovou výstavou a aj štartovné je podstatne vyššie ako u bežnej medzinárodnej výstavy. Tu sa určite stretneme s handlermi - profesionálnymi "predvádzačmi" psov. Svetová či európska výstava sa koná v kalendárnom roku vždy len jedna a krajiny sa na organizovaní tejto významnej akcie obmieňajú. Môžete získať titul Svetová nádej, Svetový víťaz mladých, Svetový víťaz pes, suka, Svetový víťaz veteránov. Tituly - čakateľstvá, ktoré sa zadávajú res.CAC, CAC, CAJC, res.CACIB, CACIB, BOB a BOS, plus záverečné súťaže a JBIG, JBIS, BIG, BIS.

Oblastné a Krajské výstavy

Tieto výstavy sa konajú vonku za každého počasia a návštevníci s tým musia takisto počítať. Vzhľadom k prostrediu sa organizujú od jari do jesene. Sú vhodné najmä pre začínajúcich vystavovateľov a začínajúcich výstavných psov alebo šteňatá. Je tu i najvhodnejšie prostredie pre nadviazanie kontaktov medzi vystavovateľmi, chovateľmi alebo budúcimi majiteľmi psíkov. Pretože sa tu nebojuje o tak vysoké tituly ako na vyšších typoch výstav, vystavovatelia sú k záujemcom o vybrané plemeno prívetivejší a radi sa s nimi o chove plemena pobavia. Vzhľadom k veľkosti akcie tu nie je možné vidieť toľko plemien a toľko jedincov ako na medzinárodnej výstave, preto sa musí náročnejší návštevník vybrať na niektorú z väčších výstav. Ich súčasťou môžu byť aj špeciálne a klubové výstavy (tam sa zúčastňuje mnoho jedincov a návštevu záujemcom odporúčam).

Najlepší v triede môže získať titul Víťaz triedy a víťazom plemena je Oblastný víťaz alebo na krajskej výstave Krajský víťaz. Na záver môžu byť organizované špeciálne záverečné súťaže o najkrajšie šteniatko, najkrajší dorast, mladého psa a suku, najkrajšieho psa a suku, víťaza celej výstavy. Záverečné súťaže a ich zloženie sú na organizátorovi.

Národné výstavy

Sú to výstavy už vyššieho typu a podľa ročného obdobia sa môžu konať v uzavretých priestoroch (napríklad haly určené priamo k vystavovaniu, športové haly a štadióny) alebo aj vonku. Konkurencia je tu už väčšia, ale skúsený vystavovateľ sem môže prihlásiť i psa "nováčika", pokiaľ už pozná jeho reakcie a kvality. Zväčša bývajú organizované víkendy, kedy v jeden deň je Národná a druhý Medzinárodná výstava. Podobný systém je na Slovensku, kedysi to bývala výstava v Nitre, v júni, kedy v piatok bola výstava len národná a v sobotu a v nedeľu medzinárodná... Avšak časy sa menia a aj piatková výstava je už medzinárodná.

Národných výstav ubúda. Tak isto Lučenecká výstava je už oba dni medzinárodná, čo ešte v roku 2016 nebolo... Momentálne je národná len Bratislava, na jar.

Tituly, ktoré sa zadávajú res.CAC, CAC, CAJC, BOB a BOS, plus záverečné súťaže a JBIG, JBIS, BIG, BIS.

Medzinárodné výstavy

I na týchto výstavách sú výstavné kruhy umiestnené v halách alebo vonku - pokiaľ to dovolí ročné obdobie (vonku je organizovaná len augustová Bratislava a Veľká Ida). Konkurencia psov je tu vysoká, pretože sa sem schádzajú vystavovatelia so svojimi krásavcami i z okolitých krajín. Medzinárodných výstav sa usporiada každoročne v rôznych štátoch niekoľko a niektoré už majú dlhoročnú tradíciu. Na Slovensku ich pribudlo najmä v Nitre.

Tituly, ktoré sa zadávajú res.CAC, CAC, CAJC, res.CACIB, CACIB, BOB a BOS, plus záverečné súťaže a JBIG, JBIS, BIG, BIS.

Klubové výstavy

Tieto výstavy usporadúvajú chovateľské kluby, ktoré združujú majiteľov a chovateľov jednotlivých plemien. V jednom klube môže byť združených i viacej plemien, výstava je tak pestrejšia. Na týchto výstavách sa zíde omnoho viacej jedincov rovnakého plemena. Zúčastniť sa ich môžu i vystavovatelia zo zahraničia, ale len členovia klubu bojujú o titul klubového víťaza (u ČsV). Konkurencia býva veľká. Tieto výstavy sa môžu konať na úrovni oblastných, krajských, národných alebo i svetových výstav. Klubová výstava môže byť len jedna za rok. Tituly, ktoré sa zadávajú res.CAC, CAC, CAJC, Klubový víťaz mladých, Klubový víťaz, Klubový víťaz veterán, BOB, BOS. V rámci výstavy sú tiež organizované súťaže, ktoré si určí klub - najkrajšie šteňa, chovateľská skupina, či pár psov, plemenník a plemenná suka a ďalšie. Ak je klubová výstava pre viac plemien, zadáva sa aj BISS - Best in Speciality Show.

Špeciálne výstavy (Európska výstava ČsV)

Tu sa takisto stretávajú jedinci rovnakého plemena väčšinou na úrovni oblastných a krajských výstav. I tu je nutné počítať s konkurenciou, tiež zo zahraničia. Niekedy prebiehajú pri krajských a oblastných výstavách.

Klub môže usporiadať počas roka len dve výstavy so zadávaním CAC (klubová a špeciálna). Tituly, ktoré sa zadávajú res.CAC, CAC, CAJC, Európsky víťaz mladých, Európsky víťaz, Európsky veterán, BOB, BOS (resp. Víťaz špeciálnej výstavy). V rámci výstavy sú tiež organizované súťaže, ktoré si určí klub, v podstate rovnako ako na klubovej výstave. Niekedy klub zastrešuje plemien viac a tak sa stretneme aj s titulom BISS - Best in Speciality Show, kam nastupujú všetci psy s titulom BOB v ten deň, prápadne JBISS alebo BISS šteniat a dorastu.

Šampión šampiónov
Je špeciálny druh výstavy, ktorá trvá jeden deň a začína poobede, pričom na ňu nadväzuje galavečer. Je otvorená len pre šampiónov, psov, ktorí majú uznaný titul junior šampióna, šampióna alebo veterán šampióna niektorej z členských krajín FCI. Ide o prestížnu výstavu, každá krajina si usporadúva vlastnú, no zúčastniť sa môžete v ktorejkoľvek krajine, aj keď šampionát tejto krajiny váš pes nemá. Triedy sú len tri pre každé plemeno a schádzajú sa tu skutočne kvalitné jedince. Je možné získať titul Šampión šampiónov mladých, dospelých, či veteránov, získať môžete aj CAJC, či CAC, avšak sa nezapočíta do šampionátu ako medzinárodný, ale iba národný. Ide o prezentovanie toho najlepšieho, čo vo výstavných kruhoch vidíte. Táto výstava býva len raz ročne. Tí najlepší idú potom do vyraďovacej súťaže, kde bojujú proti sebe tzv. KO systémom - jeden na jedného a rozhodcovia tajne hlasujú, kto postúpi a kto nie. Sú usadení za plentou a pomocou farebného terčíka vyberú svojho favorita, ten, čo má najviac hlasov postupuje.
Stretnutia jedincov jedného alebo i viacerých plemien

Tie sa konajú pod patronátom chovateľských klubov, kynologických klubov alebo i jednotlivcov. Môžu mať národnú i medzinárodnú úroveň. Na týchto akciách nadšenci pre svoje plemeno súťažia v rôznych disciplínach, predvádzajú psov pred posudzovateľmi (väčšinou bez zadávania titulov podľa propozícií) alebo sa len rozprávajú o svojich miláčikoch. Slúžia tiež k propagácii menej známych alebo FCI neuznaných plemien. Môže ísť aj o tzv. monografie, v zahraničí sa tešiace stále väčšej obľube. Posudzuje dlhoročný chovateľ, ktorý nemá titul rozhodcu, ale je pre plemeno významnou osobnosťou, ktorý plemeno mimoriadne dobre pozná a vie ho zhodnotiť. Tituly CAJC, CAC, CACIB tu nezískate. Získate len špeciálny titul, ktorý však neuplatníte pri žiadnom šampionáte.