Aktualizácia ..::18.03.2018::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

PlemenoŠteniatkoChovVýživa
Náš BARFVýživové látky
Ako kŕmiť
Podľa veku
Špec. výživa
Druhy stravy
Pamlsky
VýchovaVýcvikVýstavyZdravieŠportVlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

 

Druhy stravy

Večná to téma - čím kŕmiť psa. Väčšina ľudí si myslí, že stačí zájsť do obchodu a kúpiť to najlacnejšie granulované krmivo a o psa je postarané. Prípadne si myslia, že značka granulí, čo má najlepšiu reklamu, je tá najlepšia. Veľký omyl. Výživa psa je hotová veda, no stačí venovať a obetovať tejto téme chvíľku svojho času a naučíte sa, čo je pre psa to najlepšie, ako zo šteniatka vyrastie vďaka vašej snahe zdravý pes, plný energie, s krásnou srsťou a chuťou do života.

Aké druhy stravy sú pre psa vhodné?

To, čím chcete kŕmiť psa je jedna vec, ale v konečnom dôsledku rozhodne o tom pes, čo bude žrať a čo nie. Či už sa to prejaví odmietaním stravy alebo zdravotnými problémami, kde druhý prípad je ten horší.

Pre psov existuje mnoho druhov stravy. O každej tu nájdete niečo napísané, plusy aj mínusy a bude len na vás, ako sa rozhodnete. Osobne preferujem kŕmenie surovou stravou, občas varenou, prílohami a zeleninou. Nikoho nebudem presviedčať, čím kŕmiť, každý si zvolí tú svoju cestu, ktorou sa vydá.

Žiadny spôsob kŕmenia nie je odsudzovaný. Všetko má svoje pre a proti. Ako správny majiteľ psa, by ste si mali aspoň prelistovať nasledujúce stránky, aby ste si mohli povedať, že ste pre psa spravili aj v tejto, veľmi dôležitej oblasti, maximum.

 GranuleKonzervyVarená stravaSurová strava

Alergie na potraviny sú v dnešnej dobe veľmi rozšírené. Častejšie sa s nimi stretáme u psov kŕmených granulovanou a konzervovanou stravou. Pes môže byť alergický aj na proteíny, teda na mäso, na niektoré druhy. Najčastejšie na kuracie. Vznikajú prevažne u mladých psov, ale prejaviť sa môže v podstate v akomkoľvek veku. Alergia sa prejavuje prehnaným škriabaním, zvracaním, kožnými vyrážkami,  pupáčikmi a začervenaním kože, zlou srsťou, hnisavými vyrážkami,... Alergickou reakciou môže byť ovplyvnený aj rast pazúrov - nepravidelný rast, krivý rast, odlupovanie,...

Ak poznáte alergén, pri kŕmení surovou stravou je to jednoduchšie, jednoducho danú potravinu vynecháte. BARF - surová strava - má výhodu, že poznáte každú jednu zložku potravy. Ak alergén nepoznáte a nie ste si istí, je to na veľmi dlhé obdobie. Skúste vynechať hlavné možné alergény, ako druh mäsa, ryžu, cestoviny, vajíčka, mliečne výrobky, druh ovocia či zeleniny na obdobie cca 2 - 3 týždňa. Výskyt alergie na viac ako dve potraviny je výnimočný, no vyskytne sa aj taká. Ak objavíte alergén, postupne pridávajte ostatné potraviny, ale časovo v takom období a takým spôsobom, aby bolo možné určiť prípadný ďalší alergén. Najmenej alergií sa vyskytuje na morčacie mäso, jahňacie, exotické...

Pri kŕmení granulovaným krmivom je nutné vyberať zloženie veľmi opatrne, z rady hypoalergénnych krmív, s exotickejšími druhmi proteínov v kombinácii so zemiakmi. Pri búrlivej alergickej reakcii je nutná liečba antibiotikami a inými podpornými látkami, špeciálne pre daného jedinca.