Aktualizácia ..::18.03.2018::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

PlemenoŠteniatkoChovVýživaVýchovaVýcvikVýstavyZdravieŠport
Bikejoring
Dogtrekking
Canicross
Skijoring
Šport.kynológia
Agility
Pulka
Mushing
VlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

Dogtrekking

Pes v postroji, alebo len s obojkom, je spojený ťažnou šnúrou so svojim psovodom, ktorý musí v prípade, ak ide o závody, niesť povinnú výbavu predpísanej hmotnosti (karimatka, spacák, mapa, miska pre psa, voda, kŕmenie pre psa, jedlo,...). Obaja, odkázaní niekoľko dní len sami na seba, prekonávajú v zložitom prírodnom teréne až stokilometrové etapy (67-126km) - podľa trasy vyznačenej organizátorom na mape. Jedná sa o extrémny individuálny orientačný šport pre dobrodruhov a samorastov, ktorí dokážu prežiť v prírode v akýchkoľvek podmienkach. 

Kedy začať

S plnou záťažou začíname u československých vlčiakov až po roku alebo roku a pol, kedy sú kĺby vyvinuté a pripravené na záťaž. S krátkym, nenáročným tréningom môžeme začať v 7 - 8 mesiacoch.

Vybavenie, základy dogtrekkingu

Pre človeka - základom je dobrý vak, optimálne 40-50litrový, najlepšie s mnohými vačkami pre odloženie drobností. Vhodné je mať tiež pršiplášť v tvare ponča, i keď nie je v povinnej výbave. Tiež je vhodný dobrý spacák, karimatka je síce ľahká, ale veľmi pred vlhkom neochráni. Tiež je základom vhodná "čelovka" - žiarovka na čelo. 

Pre psa - ťažný postroj buď typ Sled alebo kratší Guard. V type Sled je síce váha dobre rozložená pre ťah, ale pes je menej ovládateľný, na to je vhodný typ Guard, ktorý je na tento šport podľa skúseností asi najvhodnejší. Ďalším vybavením sú kapsy pre psa, ktoré nosí na chrbte a v nich svoje žrádlo, vodu, misku, najlepšie skladaciu. Dôležitá je šnúra, lano, popruh, proste vodítko s amortizérom.

Tým je pes pripútaný k psovodovi, či už k batohu, k postroju psovoda - opasku alebo len tak v ruke. Opaskov je mnoho druhov a záleží od toho, ktorý dobre sadne práve na vás. Musherský je jednoduchší na obliekanie, ale zlým nastavením si môžete skôr pri pochode ublížiť. Bedrový opasok sa dáva na boky a je uspôsobený tak, aby neťahal psovoda spredu, ale má spodný ťah, teda ťahá jeho ťažisko.

So sebou je dobré zobrať si okrem povinnej výbavy - spacáku, karimatky, čelovky a jedla aj nejaké oblečenie navyše, nôž, nejaké tie náplaste a hlavne jedlo ako sušené ovocie, sladké,... Pre psa granule a vodu pre oboch.

Vynikajúcim pomocníkom sú aj turistické palice, ktoré pomáhajú pri šliapaní do kopca a pri zostupovaní tlmia tlak na kolená. Obuv je základom. Treba mať kvalitnú trekkovú obuv, ktorá už v obchode padne na nohy ako uliata. Je už len na vás, či vám vyhovujú pevné trekky, alebo ľahké menej vystužené.

Postroj pre psa a pre psovoda. (photo internet and wolfdog.org)