Aktualizácia ..::11.06.2019::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachO plemenách

Šteniatko od násPlánované vrhyAktuálne vrhyOdchovyChovné jedinceŠtatistika chovuVýstavy, šampióni
MédiáTOP Tobrok

 

Šteniatko od nás

Byť majiteľom akéhokoľvek psa je nezabudnuteľné a človeka napĺňa príjemným pocitom. O to viac, ak je psík vaším verným spoločníkom niekoľko rokov, vidíte ako rastie, ako sa teší na váš návrat, keď idete hoc len na pár minút do obchodu...

Keď sa rozhodnete odchovať malých drobcov po takomto kamarátovi, je jasné, že vám na nich záleží rovnako. Kam sa dostanú, akí budú noví majitelia? Nad týmito otázkami rozmýšľate ešte skôr, ako vôbec malé bábätká pobehujú po dvore.

Chov to nie je len produkcia šteniatok, ale snaha dosiahnuť niečo lepšie a ak chcete chovať dobre, investujete mnoho peňazí, nervov a času do výstav, zdravotných vyšetrení, výcviku a výchovy psa a aj jeho potomkov.

Preto mi prepáčte možno dotieravé, možno "od veci" otázky, ide mi hlavne o blaho šteniatok. Ako chovateľ vás potrebujem spoznať a zistiť, či ste vhodní majitelia práve pre tak špecifické plemeno ako je vlčiak a taktiež, či sa to - ktoré šteniatko hodí práve k vám a do vašich podmienok. Chovateľa poteší, ak nájde skvelého majiteľa, so záujmom o všetky možné aktivity, ale niekedy je oveľa lepším majiteľom človek s reálnymi predstavami (a možnosťami), ako človek s plnou hlavou fantázií a ilúzií o budúcnosti.

Pred tým, ako nám zavoláte, či napíšete, že si chcete šteniatko vlčiaka rezervovať, si prosím preštudujte naše stránky (stále najrozsiahlejšie o plemene ČsV!). Neumožňujem rezerváciu ľuďom, ktorí ani nevedia, o aké plemeno majú vlastne záujem. Pokiaľ neviete, akú má vlčiak aspoň približnú povahu, ako sa správa a čo nevyhnutne potrebuje, rezerváciu neumožníme. Pokiaľ sa však chcete informovať a zistiť o plemene viac, radi vás privítame a zodpovieme otázky. Šteniatka Leonbergera ešte nemáme, avšak aj im budeme vyberať ten najlepší domov.

Rezervovanie šteniatka je možné až od veku 1 týždňa a to zložením nevratnej zálohy, vo výške 1/3 kúpnej ceny. Rezervácia vám garantuje, že šteniatko bude vaše a nám to, že nás nevodíte za nos, ale že si šteniatko skutočne prevezmete :) Predbežné rezervácie sú možné po potvrdení gravidity, slúžia len na to, aby sme o vás, ako o záujemcoch, vedeli a mohli vás kontaktovať v prípade, že sa šteniatka narodia a aj vami vybrané pohlavie.

Poradie rezervácie je dané AJ tým, kto je v našich očiach najvhodnejší majiteľ pre to ktoré šteniatko! Nie každé sa totiž hodí do akýchkoľvek podmienok, prípadne na daný účel - do rodiny s deťmi, chov, výstavy, šport,...

Naše motto:

"Nechceme produkovať šteniatka, chceme sa venovať chovateľstvu - rozvoju plemena.
Chov nie je ľahký, produkcia šteniatok je oveľa jednoduchšia."
 

Aký chovateľský servis dostanete?

V prvom rade ponúkam doživotné (aj dlhšie) poradenstvo a priateľstvo, záujem o psíkov a o vás, ako majiteľov. Majitelia našich odchovov sú priatelia, rodina, nie len mená.

Chovateľská stanica Tobrok sa riadi pravidlami FCI, Slovenskej kynologickej jednoty a príslušných klubov - to znamená, žiadne množenie psíkov bez kontroly - bez preukazu pôvodu a predaj šteniatok mladších ako 49 dní!

Všetky spojenia sú vyberané s ohľadom na zdravie, povahové vlastnosti oboch rodičov, správnu kombináciu z hľadiska rodokmeňa a  žiaduci exteriér.

Obaja rodičia sú veterinárne sledovaní, vo výbornej kondícii, majú preukaz pôvodu, v čase krytia sú uchovnení a obaja vhodní na využitie v chove.

Všetky šteniatka dostávajú veterinárnu starostlivosť, sú odchovávané v čistých priestoroch, dostanú preukaz pôvodu, budú skontrolované poradcom chovu. Kladieme zvýšenú pozornosť na správnu výživu a plnohodnotnú socializáciu všetkých šteniatok. Veterinár bude sledovať šteniatka počas celej doby ich odchovu - nadštandardne!

Socializácia prebieha za prítomnosti matky, hlavne návyk na hluk, cudzie predmety, ľudí, situácie, chovanie sa k druhým psom, zvieratám, návyk na vystavovanie, základy poslušnosti a hygieny.

Som pripravená predviesť psíka na výstave, zvode mladých, prípadne bonitácii - NUTNÁ je však dostatočná príprava, ktorú tiež poskytujem.

Chov je mojím koníčkom, náplňou života, spôsobom života a moji psi, sú mojim všetkým. Nikdy neboli, nie sú a ani nebudú zdrojom financií. Mám normálnu prácu a chov psov nie je mojim živobytím. Všetky peniaze získané z krytí a zo šteniatok idú spätne len do psov (vybavenie, strava, výstavy, cesty za krycími psami,...).

Ako chovateľ, nedopustím utratenie alebo zbavenie sa chorého, starého, neplodného psa, či nevhodného do chovu. Žiadne šteniatko nebude utratené, ak bude neštandardné. U nás nájde teplo domova, kľud a starostlivosť, akú potrebuje akýkoľvek pes. Pokúsime sa o liečbu aj chorých šteniatok, neutratíme šteniatko len preto, že je slabé, alebo liečba je nákladná.

Nie som veľkochovateľ a ani nechcem byť. Vždy budem mať len také množstvo psov, aby som sa vedela o nich z dlhodobého hľadiska postarať tak, aby neboli ukrátení o stravu, čas strávený zábavou, športom, maznaním sa, pokojom. V prvom rade chcem kamarátov a nie výrobňu šteniatok. Nedopustím ani, aby sa psy medzi sebou bili, boli pod psychickým tlakom, aby mohli byť pustení všetci naraz a nespôsobovali si zranenia.

Ak sa stane, že sa šteniatko alebo dospelý pes dostane "do problémov", majiteľ nebude schopný sa o neho už postarať, dostane sa do útulku alebo podobne, vynaložím všetky svoje schopnosti na to, aby mu bol nájdený vhodný domov aj za cenu, že by sa psík vrátil ku nám, či už na kratšiu alebo dlhšiu dobu.

Ak sa narodí šteniatko, ktoré nebude vhodné do chovu, budú mi známe jeho hrubé nedostatky, budúci majiteľ bude na toto upozornený a bude mu odporučené nezaradenie do chovu. Takéto šteniatka sú označené ako PET, čo znamená domáci maznáčik, niekedy sú to psíci vhodní na šport, do rodiny s deťmi, ale pre určitú hrubú vadu, či ochorenie nevhodní pre chov.

Šteniatka a ani dospelých psov, hľadajúcich nový domov, nepredám tretej osobe, osobe, o ktorej mám pochybnosti (klamstvo, skrytý úmysel, nevhodné podmienky pre psa), osobe, ktorá chce psa len na množenie. Vyberiem majiteľa, ktorý bude v mojich očiach vhodný, aj za cenu, že by psík u nás zostal dlhšiu dobu.

Čo vyžadujem od budúcich majiteľov?

Znalosť aspoň základov o povahe a potrebách daného plemena, no najmä československého vlčiaka! Máme dosť rozsiahle stránky na to, aby si ich záujemca prečítal a mal vedomosť, aspoň približnú, o akého psa sa uchádza.

Nový majiteľ musí byť psychicky a fyzicky vyspelý natoľko, aby sa dokázal o dané plemeno postarať. ČsV má vysoký temperament a LEON značnú váhu a veľkosť!

Nepredám šteniatko a ani dospelého psa osobám mladším ako 15 rokov. Podpísanie kúpno-predajnej zmluvy je riadené platným zákonom Slovenskej republiky a možno ju podpísať až od veku 18 rokov. V takom prípade je nutný sprievod rodiča či poručníka.

Vyžadujem minimálne jednu osobnú návštevu (aj nezáväznú), telefonický alebo elektronický kontakt pred rezerváciou šteniatka. Osobná návšteva po narodení šteniatok možná až po 21.dňoch. NEPREDÁVAM šteniatka tretej osobe - pri zmene majiteľa, po dohode s chovateľom, sa podpisuje nová kúpno-predajná zmluva a na šteniatko mám predkúpne právo.

Istá dávka sebavedomia a odhodlania postaviť sa "hore" menom československý vlčiak, presvedčenie, že práve toto je vhodný pes pre vás a schopnosť uviesť dôvody, prečo ste vhodným majiteľom. Nový majiteľ si musí byť vedomý toho, že mať vlčiaka je určitý životný štýl.

Vhodné podmienky pre držanie psa - najlepšie rodinný dom s možnosťou výbehu, finančné zabezpečenie, časový priestor pre psa (min. 3 - 4 hodiny spoločných aktivít denne, či už prechádzka alebo spoločný čas na gauči,...), denné prechádzky, možnosť kontaktu rodiny podľa potreby psa, priestor pre vybitie energie vo forme cvičiska alebo podobných aktivít. Aj keď Leonberger, či Hovawart nevyžadujú až toľko aktivít ako vlčiak, rozhodne nie sú plemenami, ktoré nepotrebujú zamestnať hlavu a nohy.

Možnosť navštíviť miesto, kde bude psík žiť po jeho predaji a po dohode s majiteľom. Rada by som mala možnosť vidieť miesto, kde bude psík bývať, jeho výbeh, prístup majiteľa k psíkovi,...

Pripravenosť a ochota venovať sa aktivite, na ktorú bude mať pes predpoklady a chuť - či už výstavy, výcvik, šport alebo práca. Nevyžadujeme uchovnenie ako záväzok, avšak privítam snahu o to, RTG a podobne... V prípade samcov však s uchovnením pomôžem, aby som prípadného nádejného plemenníka mohla využiť spätne vo svojom chove.

Ochota riadiť sa radami chovateľa v oblasti výchovy, výcviku, výživy,... (najmä začiatočníci s danými plemenami).

Kontakt s majiteľmi po celý život psa. Chcem byť informovaná o ich radostiach a starostiach, o ich úspechoch, zdravotných výsledkoch a podobne. Nepotrebujem denné telefonáty, no mail, či fotka vždy poteší. Zdravotné výsledky, výstavy, pracovné skúšky a podobne, budú zverejňované na stránkach chovateľskej stanice. Neskrývam výsledky svojho chovu a chcem, aby sa majitelia šteniatok od nás nehanbili zverejniť určité údaje. Informácie budú slúžiť ako štatistiky nášho chovu a ako informácia pre prípadných záujemcov šteniatok od nás.

Rodiny s deťmi prijímam ako majiteľov vlčiaka len po dohode a len pri vybraných jedincoch - nie každé šteniatko sa hodí ako rodinný miláčik a člen rodiny s malými deťmi. Leonberger je naopak, vynikajúcim rodinným psom a rodiny s deťmi práve uprednostním. Hovawart potrebuje aktívny domov, aj pracovné vyžitie, v akejkoľvek forme.

ZAKAZUJEM chov bez preukazu pôvodu - toto je právne ošetrené v kúpno-predajnej zmluve. Ak záujemca už vlastní psa opačného pohlavia je nutné zabezpečiť, aby nedošlo k nechcenému krytiu - oddelená voliéra počas hárania, prípadne kastrácia...

Vyhradzujem si právo vybrať určité šteniatko určitému majiteľovi, na základe jeho povahových vlastností, chovných predpokladov, výcvikových alebo exteriérových človeku, ktorý ich bude rozvíjať.
Vyhradzujem si právo záujemcu odmietnuť ako majiteľa, aj bez udania dôvodu.

Spolu so šteniatkom z ChS Tobrok dostanete (výňatok z kúpno - predajnej zmluvy)

Originál kúpno - predajnej zmluvy.

Pet pass  - medzinárodný očkovací preukaz (každé šteňa je zo zákona čipované).

Záznam z kontroly vrhu - popis chovného zariadenia, stavu šučky a šteniat zástupcom klubu chovateľov.

Brožúru o plemene, základnej starostlivosti o psa, písaná chovateľom.

Dokumenty a záznamy o celom vrhu, priebehu krytia, pôrodu a odchovu šteniatok

Kópiu preukazu pôvodu oboch rodičov (kde sú uvedené RTG na DBK, iné zdravotné vyšetrenia) a kópiu ich výsledkov výstav vo forme šampionátov, pracovných skúšok, bonitačnú kartu a podobne.

Výslužku v podobe výbavičky pre šteniatko - obojček pre deň odberu, vodítko, pískacia hračka, miska,...

Možnosť kedykoľvek sa obrátiť s pomocou na mňa ako chovateľa, v oblasti kŕmenia, výchovy, výcviku prípravy na zvod, bonitáciu, výstavu a podobne.

Šteniatko bude mať základy hygieny, bude socializované a pripravované na život v meste a medzi zvieratami.

Pravidelne veterinárne ošetrované a sledované.

Šteniatko bude kŕmené surovým mäsom a prílohami. Pri žiadosti o návyk na kŕmenie granulami bude toto umožnené, no výhradne určitými druhmi granúl, ktoré obsahujú minimum konzervačných látok a sú pre výživu psa vhodné. Majiteľovi však bude odporučené kŕmenie spôsobom BARF.

Psíkovia pôjdu do nového domova až po zostúpení oboch semenníkov.

Etika a princípy nášho chovu

Vrhy v našej chovateľskej stanici sú a budú zostavované tak, aby vyhovovali všetkým mojim kritériám a sama by som si vedela z vrhu nechať šteniatko. Ak si netúžim nechať šteniatko z vrhu, radšej ho ani robiť nebudem. Mojim cieľom je - ak to bude možné, ponechať si či už priamo u seba alebo formou spolumajiteľstva šteniatko z každého nášho vrhu, prípadne dohodnúť sa s budúcim majiteľom na odchove vrhu podľa našich štandardov.

V chove si všímame tri veci:

Zdravie

Charakter      + rodokmeň, ktorý je prínosom pre plemeno

Exteriér

Všetky tri hore spomenuté kritériá dokopy sú základom chovu. Kto chce byť dobrým chovateľom musí v správnom pomere skĺbiť tieto tri podmienky. Klásť dôraz len na jednu z nich sa nevypláca. Ak chcem chovať len exteriérovo zaujímavé zvieratá, musím použiť aj psov, ktorí možno nie sú tak zdraví alebo povahovo vyrovnaní, prípadne ich predkovia sú v chove silne zastúpení (áno, inbreed na niektoré jedince zaručuje krásny vzhľad, ale čo tá vysoká príbuznosť?), preto nie sú prínosom pre chov ako taký. Ak sa zameriam len na výcvik a potenciál na to, možno nebudú moji vlčiaci tak pekní a zdraví (u niektorých plemien toto spôsobilo rozdelenie na show a sport línie). Ak chcem chovať len zdravé - absolútne negatívne zvieratá, bude výber partnerov obmedzený a bude tým možno trpieť exteriér a povaha. A samozrejme - nadmerná produkcia určitých spojení, po tých istých plemenníkoch vedie len k zníženiu variability a tvorby "rodokmeňovo nezaujímavých psov".

V našej chovateľskej stanici kladieme dôraz na výber partnerov, ktorí sa navzájom dopĺňajú. Ak má jeden z rodičov nejaký nedostatok, snažíme sa vyhnúť partnerovi, ktorý by mal rovnaký nedostatok. Zdravie je pre nás veľmi dôležité. Preto všetky naše sučky sú testované  na všetky ochorenia a genetické ochorenia, ktoré sú u plemena sledované a môžu sa vyskytnúť. Chovná sučka, tak aj jej partner, musia byť 100% zdraví, na čo dohliada náš veterinár. Pri povahe kladieme dôraz na vyrovnanú povahu matky, ktorá vštepuje šteniatkam vzorec správania sa. Rovnako aj krycí pes musí mať vyrovnanú povahu, uprednostňujeme psov s vlohami na výcvik. Vo veciach rodokmeňa si dlhé mesiace pred samotným krytím vyberáme rodičov tak, aby boli prínosom pre chov. Konzultujeme a analyzujeme rodokmene aj niekoľko generácií dozadu s ľuďmi, ktorí daných psov poznali aj osobne a vedia nám vymenovať plusy a mínusy daného spojenia.

Všetka táto práca však potrebuje ďalej rozvíjať, a preto hľadám majiteľov, ktorí nehľadajú "len psa", ale budú rozvíjať vlastnosti a prednosti našich odchovov. Niekde som čítala vetu: "Chovateľova práca spočíva v tom, aby výsledky jeho tvrdej práce a úspech zožal niekto iný." Myslím, že aj kto hľadá psa len ako parťáka, dokáže absolvovať RTG u svojho veterinára, predviesť psa na výstave, či na bonitácii. S vhodným majiteľom sa dá vždy dohodnúť.

Hore menované ciele a postupy v chovateľstve, teda akýsi kódex, sa dajú zhrnúť do pár viet:

Import a nová krv v chove je len žiaduca. Tvorme spojenia, ktoré obohacujú chov a nie šteniatka po rodičoch, ktorí už majú desiatky potomkov.

Chovná sučka musí byť vždy štandardná, socializovaná, neagresívna, typová a vo výbornej kondícii.

Pes vybraný k sučke musí byť štandardný, vyvážiť prípadné nedostatky a rodokmeňom vytvoriť zaujímavé spojenie. Nehľaďme na prejdené kilometre, otvorme oči a hľadajme aj ďalej ako len v susednej dedine, či na Interšampióna, ktorý dáva krásne šteniatka, ale už ich sú po ňom desiatky...

Plánovanie šteniatok je dlhodobý proces, treba myslieť generácie dopredu a sledovať istý typ psov, ktorý chceme chovať.

Vybrať majiteľov je niekedy ťažšie ako odchovať vrh, preto je to rovnako dôležitá súčasť chovateľstva. Majiteľ tvaruje a rozvíja to, čo sme my začali.

Psy, to nie je len továreň na šteniatka, majú poznať aj niečo iné, ako len dvor. Titul šampióna nie je všetko, skúška IPO nie je všetko, dôležitá je pohoda psa a jeho majiteľa a vyžitie, ktoré baví oboch.

Socializácia a príprava šteniatok pre nových majiteľov je viac, ako keby dostali do výbavičky polovicu chovproduktu.

Vždy majme pred očami náš cieľ, spôsob, ako ho dosiahnuť, ale v prvom rade nezabúdajme, že chovateľstvo je o priateľstve ako so psom, tak s ľuďmi, ktorí tiež chovajú.

Dobrý chovateľ je čestný, odchováva kvalitné vrhy a snaží sa zlepšovať v tom, čo robí.

Na záver jedna krásna veta, ktorú som našla na internete a vystihuje to, čo sa tu snažím napísať: "Sú chovatelia, ktorí sa k výberu správneho chovného páru dopracujú svojím srdcom, iní veria rozumu a iní svojmu oku." Len ten, kto sa vyzná v plemene, má v oku jeho ideál, vie presne kam má smerovať, kam sa chce dopracovať a čo chce dosiahnuť, občas dá na svoju intuíciu a spraví rozhodnutie možno proti rozumu je dobrý chovateľ, ktorý je odsúdený na úspech. Kto sa spoľahne len na svoje srdce, len na svoju myseľ, či len na ideálny typ, dosiahne výsledky len sporadicky, či náhodou.