Aktualizácia ..::03.01.2019::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

PlemenoŠteniatkoChov
Zvod mladých
Bonitácia
RTG DBK
SVP
DNA test
DWDM
Plemenitba
VýživaVýchovaVýcvikVýstavyZdravieŠportVlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

Chovateľská stanica

Ak máte psíka, veci sú jednoduchšie. Uchovníte ho a potom už len počkáte, či bude o neho záujem a príde vám žiadosť o krytie - teda o jeho poskytnutie na oplodnenie sučky. Na toto chovateľskú stanicu nepotrebujete. Avšak musíte mať tiež istý etický prístup. Stane sa, že vás o krytie požiadajú ľudia, ktorí množia psov, ktorí chcú na šteniatkach zbohatnúť,... NIKDY nedovoľte, aby váš pes, či už chovný alebo nie, kryl sučky bez preukazu pôvodu, alebo pre chov bez preukazu pôvodu. Váš pes môže ochorieť pohlavnými chorobami, podporujete množiteľstvo a zavádzanie ľudí. Stačí si prečítať tú kopu inzerátov o predaji šteniatok bez preukazu pôvodu...

Ako majiteľ krycieho psa máte tiež určitú zodpovednosť za vrh, to znamená:

prezentujte svojho psa, starajte sa o jeho zdravie a kondíciu celoročne, vykonajte aj vyšetrenia, ktoré nie sú možno tak bežné,...

skôr ako na krytie pristúpite si zistite niečo o chovateľovi (pokiaľ ho osobne nepoznáte) - ako odchováva šteniatka, kam šteniatka predáva (či hocikomu, alebo majiteľov vyberá), aký je jeho prístup k majiteľom a pod.

ako podmienku si môžete stanoviť očkovanie sučky proti herpes vírusu, aby nenakazila vášho psa, prípadne mycoplasmu,...

majte pripravenú zmluvu o krytí, kde budú presne stanovené podmienky - výška poplatku, či už za celé krytie alebo za narodené šteniatko, doba splatnosti, čo v prípade, ak sa žiadne šteniatko nenarodí, prípadne vaše podmienky, ako je kontakt na nových majiteľov,...

buďte pripravený na to, že žiadosť o krytie môže prísť aj mesiace dopredu, alebo aj hneď nasledujúci deň. Všetko je o dohode, ale mali by ste byť pripravení vyjsť majiteľovi sučky v ústrety. Niekedy sa rozhárajú sučky oveľa skôr, ako majú zaužívané. Avšak dobrý chovateľ by vás mal upozorniť hneď ako si všimne prvé krvácanie

Dohodnite sa, kde krytie prebehne, či u vás doma alebo niekde na lúke. Ak pes kryje prvý krát, majte ho uviazaného na vodítku, aby ste mohli všetko korigovať a sučka v prípade potreby mohla ustúpiť a pes ju nevyľakal... Nedovoľte krytie násilím alebo chorej, či zranenej sučky.

zaujímajte sa o priebeh gravidity, pôrod, či bolo všetko v poriadku, prezentujte vrh rovnako ako chovateľ, všetky poznatky si buď pamätajte, alebo poznačte. V ČR je knižka, kam sa vrhy zapisujú. Na Slovensku majitelia krycích psov také nemajú. Ale je vhodné mať poznačené mená narodených šteniat, ich majiteľov, kontakty na nich a zaujímať sa o nich rovnako, ako chovateľ

Viac o chovnom psovi na tomto odkaze.

Ak máte sučku uznanú ako chovnú a máte záujem odchovať nejaký ten vrh, je potrebné registrovať si názov chovateľskej stanice, alebo vrh napísať pod záštitou inej chovateľskej stanice. To znamená, že sučka bude stále vaša, ale vrh bude zapísaný s menom niektorej chovateľskej stanice, s ktorej majiteľom sa dohodnete. Bude pod začiatočným písmenom, ktoré je nasledujúce pre túto stanicu. Obyčajne si pod záštitu vyberajú majitelia sučiek ich materskú stanicu, teda tú, z ktorej sučku majú (ak nie je zo zahraničia), prípadne stanicu nejakého kamaráta, ktorý už vrhy odchoval a má dobré meno. Sučka bude počas gravidity, pôrodu a odchovu u vás. Záleží len na vás, ako sa s majiteľom stanice dohodnete.

NEPODPORUJTE a NEMNOŽTE psíkov bez preukazu pôvodu! Prečo je to dôležité sa dočítate tu.

Etika a znalosti chovateľa

To, že chov nie je vec ľahká, vie každý trošku rozmýšľajúci človek. Treba mnoho vedomostí a znalostí z oblasti odchovu šteniatok, výživy, starostlivosti o sučku, viesť dokumentáciu a pod. Nie každý je ochotný obetovať šteniatkam a ich socializácii, výchove a výžive dostatočne veľa času, min. 7 týždňov, alebo aj dlhšie, kým nepôjdu do nového domova. Skôr ako sa rozhodnete svoju sučku kryť, treba si uvedomiť, že na chove sa nedá nejako extra zarobiť. Vykryjú sa vám náklady, ktoré ste mali na jej uchovnenie, nakrytie, odchov, administratívu... a možno získate na žrádlo na nasledujúci mesiac, pokým sa sučka dá dohromady po malých diablikoch.

Už samotný pôrod, aj keď je to vec prírode prirodzená, môže byť pre niekoho "veľké" sústo. Ako sa postarať o sučku rodičku a ako o čerstvo narodené šteniatka? Čo ak dôjde ku komplikáciám?

V prvom rade treba mať kvalitný prístrešok pre sučku a šteniatka na celú dobu ich pobytu u vás. Môže sa stať, že o šteniatka nebude záujem a vám nejaké zostanú dlhšie ako len 7 - 8 týždňov. Možno až do ich pol roka života. Máte toľko miesta, času a ochoty venovať sa im a nechať si ich? Ako chovateľská stanica nemusíte mať 10 kotcov a v nich plno sučiek. Stačí aj jedna sučka, ktorá s vami žije "na gauči". No v dobe šteniatok je nutná určitá príprava na priestory práve pre šteniatka - zabezpečený výbeh, aby si neublížili, hračky a predmety pre rozvoj, socializáciu a vytváranie podnetov,...

Určite je nutná aj dostatočná socializácia. Nechať sučku s malými samu, je vysoko nezodpovedné a vyžaduje si to od vás, vašej rodiny a známych obetu vo forme socializácie na cudzie zvuky, ľudí a situácie. Základy pokladáte totiž vy, ako chovateľ. Či už porodí v dome, v byte alebo v koterci, je jedno, dôležitý je váš dohľad nad pôrodom, pripravenosť pomôcť, prípadne zavolať pri komplikáciách veterinára. Ak skúsenosti nemáte, je na mieste prítomnosť skúseného!

V neposlednom rade je to aj ochota niečomu sa podučiť, byť pripravený navštíviť seminár, navštíviť iného chovateľa, zistiť si informácie v literatúre a podobne. Chov, to nie je len krytie sučky a predaj šteniatok. Je to zodpovednosť za každé jedno šteniatko a jeho správne umiestnenie do dobrej rodiny. A to býva častejšie horšie, ako samotný odchov. Treba vedieť odpovedať na otázky nových majiteľov - budete im vedieť poradiť?

Iste, aj dobrý chovateľ môže spraviť omyl a predať šteniatko človeku nesprávnemu. Nutnosťou je teda kúpno - predajná zmluva, pripravenosť pomôcť novým majiteľom s výchovou, výcvikom, výživou,... Zodpovednosť nesiete aj po predaji šteniatok, venovanie sa novým majiteľom, prípadne pomocná ruka, by mali byť samozrejmosťou. Toto všetko je chovateľský servis. Iste aj vám padlo dobre, keď ste si nevedeli so šteniatkom rady a mali ste sa na koho obrátiť. Toto od vás čakajú aj noví majitelia - za to si zaplatia! Musíte im byť oporou a človekom, ktorý im zodpovedá otázky. Iste nebudete pôsobiť ako dôveryhodný chovateľ, ak sa vás záujemca opýta na otázku výchovy, výživy či inej oblasti chovu a vy nebudete vedieť odpovedať...

Registrácia a chránenie názvu chovateľskej stanice
Na to, aby ste mali chránený názov chovateľskej stanice nepotrebujete mať sučku a dokonca ani psa. Je nutný len vek nad 18 rokov, vyplnenie tlačiva, ktoré nájdete na klubových stránkach alebo na stránkach SPZ a zaplatenie poplatku (vo výške 40€). Vybavenie žiadosti trvá približne 3 mesiace a viac, prípadne vám názov nevyberú žiaden a pošlú zoznam vami vybraných názvov späť, na prerobenie, preto neodkladajte registrovanie stanice na poslednú chvíľu (napr. po krytí a pod.). Názov chovateľskej stanice je jedinečný, je predmetom dedičstva. Je vhodné vymyslieť vhodný názov, nie veľmi jednostranne orientovaný, pretože v budúcnosti sa možno rozhodnete pre chov iného plemena. Aj keď budete chovať viacero plemien, názov chovateľskej stanice bude vždy len jeden. Či už vami vybraný názov existuje, si môžete overiť na oficiálnej stránke FCI.

Podľa môjho názoru sú najvodnejšie názvy kratšie, jednoslovné alebo dvojslovné, bez diakritiky a neutrálne - také, ktoré sa neviažu na jedno plemeno, prípadne farbu. Diakritika v zahraničí pôsobí exoticky, no ťažko sa vyslovuje a najmä píše. Dlhý názov je zbytočný. Ide o priezvisko psa a nie o predbiehanie sa v exotickosti a dĺžke. Do názvu chovateľskej stanice sa používajú aj predložky, ako "z", "zo", "od", "spod",... Názov chovateľskej stanice sa môže písať buď pred menom psa, prípadne a častejšie sú názvy chovateľskej stanice za menom. Napr. Tobrok Angstroom Aki - pričom Angstroom Aki je meno psa. Chovateľská stanica sa píše pred menom psa. Napr. Akia Tawy - pričom Akia je meno psa. Chovateľská stanica sa píše za menom psa.

Meno chovateľskej stanice sa neprekladá do cudzieho jazyka, to znamená, že v zahraničí nebude názov vašej chovateľskej stanice "from Nitra", ale stále "z Nitry".

Jeden názov - jedna značka - bude reprezentovať všetky vrhy, všetky plemená, ktoré budete na svoje meno chovať. To znamená, že aj keď sa o 5 rokov rozhodnete, že budete chovať nie vlčiakov, ale napríklad hovawartov, či leonbergerov, budete chovať stále pod vašim názvom chovateľskej stanice a budete pokračovať vo svojej abecede.

Označovanie vrhov
Názov chovateľskej stanice je priezviskom šteniatok, ktoré sa u vás narodili. Prvý vrh bude mať "krstné meno" na začiatočné písmeno A. Všetky šteniatka vo vrhu sa budú volať na písmeno A, za týmto menom bude nasledovať názov vašej chovateľskej stanice. Napr. Tobrok Angstroom Aki - pričom Angstroom Aki je meno psa. Chovateľská stanica sa píše pred menom psa. Druhý vrh bude označený písmenom B,... Napr. Tobrok Baharak Bor. Poradové písmeno nie je počet vrhov na sučku, ale počet vrhov v chovateľskej stanici, vrátane tých v spolumajiteľstve, či zastrešovaní odchovov, neráta sa krytie vašim psom, ide o vrhy odchované u vás. V zahraničí, napr. v Poľsku sa začína aj od písmena S, R, či iným písmenom (napr. W,I,L,K,E,...), v Taliansku napr. prvých 5 vrhov nie je riadnych a sú označené slovkom "priv." a názov stanice za ním, resp. úplne bez názvu chovateľskej stanice, teda len meno, napr. Bea. Až po odchove 5 vrhov sa pridá názov stanice.

Pre mená sa medze nekladú, u vlčiakov platilo, že meno malo byť jednoslovné. Takže len Asta zo Zobora a nie Asta Bora zo Zobora. Momentálne je možné pomenovať šteniatka ľubovoľným počtom mien, pričom meno má mať maximálne 26 znakov, vrátane medzier.

Ak chováte plemená dve, označovanie je napr. v Čechách pre každé plemeno samostatnou abecedou, ale na Slovensku pokračujete v abecede, ktorú ste už začali. Povedzme že chováte vlčiakov a leonbergerov. Ak budete mať tri vrhy vlčiakov A, B, C a náhodou máte vrh leonbergerov, bude to písmeno D. Ak znova vlčiakov, tak E. Teda, bez ohľadu na plemeno budú vrhy A,B,C,D,E,...

Momentálne platí označovanie od tiež od A, B, C, po Z. Vynechať sa môžu komplikované písmená, ako CH, Q či Y. Tiež písmená s diakritikou, ako Č, Ď,... Ale ako náhle ich vynecháte, už sa ku nim nemôžete vrátiť, až po prejdení celej abecedy. Po prejdení celej abecedy sa znova začína od A. Pričom mená by sa opakovať nemali. To znamená, ak ste mali vo vrhu "A" Astu, po prejdení celej abecedy, na písmeno "A", už by ste nemali psa pomenovať znova Asta. Je však možné pridať číslovku II, teda Asta II zo Zobora. Každému bude tak jasné, že ide o druhé opakovanie abecedy.