Aktualizácia ..::14.05.2018::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

PlemenoŠteniatkoChovVýživaVýchovaVýcvikVýstavyZdravie
Ochorenia
Očkovanie
Cudzopasníci
Choroby ČsV
Veterinár
Anatómia
ŠportVlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

 

Choroby Československých vlčiakov

I keď je plemeno československý vlčiak mladé a relatívne zdravé, predsa sú len choroby na ktoré je náchylnejšie a ktoré sa u neho vyskytujú.

Z tých "bežnejších" pre veľké plemená je "dedičstvom" po nemeckom ovčiakovi náchylnosť na dyspláziu, hlavne bedrového kĺbu. Práve toto ochorenie sa sleduje pri vlčiakoch obzvlášť a je podmienkou uchovnenia jeho diagnostikovanie - RTG snímok, ktorý určí stupeň dysplázie. Na Slovensku sú momentálne do chovu uznané len psy so stupňom 0 a 1, resp. A 0/0 - B 1/1. V Čechách je podmienkou aj RTG na dyspláziu lakťového kĺbu a prípustná hranica je až do 2, resp. C 2/2.

Z ďalších ochorení je prítomnosť génu dwarfizmus, tzv. zakrpatenia. Pri spárení dvoch pozitívnych rodičov na dwarfizmus, sa narodia šteňatá postihnuté týmto ochorením. Toto ochorenie spôsobuje zastavenie rastu šteňaťa, zastavenie rastu jeho orgánov a chybnú funkčnosť orgánov a nutnosť liečenia.

Degeneratívna myelopatia je ochorenie miechy, ktoré vedie k ochrnutiu psa a je pozostatkom po ovčiakoch, pri ktorých sa toto ochorenie vyskytuje. Momentálne sa vykonáva zber vzoriek v rámci odberu DNA ako podmienka chovnosti.

Je nutné poznamenať, že s novou technikou a diagnostikou sa skôr či neskôr vyskytne celá kopa ochorení, ktoré budú strašiakom pre chovateľov a majiteľov. Každý chce predsa zdravé psy. Testovaním sa dá mnohé dosiahnuť, ale nie vyradzovaním z chovu. Práve široký genetický základ je dôležitý pri málopočetnom plemene akým ČsV je. Ochorenia nie sú novinkou! Boli tu od začiatku chovu ČsV a to, že sa objavili teraz je len tým, že vznikla príležitosť psov testovať a zistiť, ako je to s ochorením v populácii. Odsudzovať niekoho, lebo jeho pes je nosič, je nesprávne a prízemné! Práve naopak, testovaním psov sa dosiahne oveľa viac, ako napr. tajením narodenia trpaslíka.

Povinne a najviac testované u ČsV:

Dysplázia DwarfizmusDegener.myelopatiaOchorenia očí

Menej časté, ale vyskytujúce sa ochorenia, defekty:

KryptorchizmusZálomokEpilepsiaRakovina

Chyby chrupuŠtítna žľazaLeukémia

Nízka plodnosť, potraty a úhyn šteniat, problémy pri odchove sa najviac spájajú s...

Falošná graviditaHerpes vírusMycoplasmaStrep GPyometra

DemodexGiardieParvovirózaPsinka

Borelióza a spol. Škrkavky

So psom dochádza často k úrazom, nehodám a vyskytujú sa ochorenia:

Prehltnutý predmetTorzia žalúdkaKotercový kašeľOsina

OtravaAlergiaAnálne žlazyBabezióza