Aktualizácia ..::18.03.2018::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

PlemenoŠteniatkoChovVýživaVýchovaVýcvikVýstavyZdravieŠport
Bikejoring
Dogtrekking
Canicross
Skijoring
Šport.kynológia
Agility
Pulka
Mushing
VlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

Canicross

Je terénny beh so psom, keď pes je s psovodom prepojený ťažnou šnúrou a bežia prírodnou cestou. Pes pomáha psovodovi prekonávať ťažšie úseky terénu. Je podobný dogtrekkingu s tým rozdielom, že sa nejedná o niekoľkodňové akcie a nepotrebujete obšírnu výbavu. Stačí pes, dobré vodítko a ide sa.

Kedy začať

S plnou záťažou začíname u československých vlčiakov až po roku alebo roku a pol, kedy sú kĺby vyvinuté a pripravené na záťaž. S krátkym, nenáročným tréningom môžeme začať v 7-8 mesiacoch, psa zvykať na beh pred nami a ťahanie. Dôležité je mať zvládnutú techniku hlavne pri nerovnom teréne.

Vybavenie, základy canicrossu

Je šport, kedy bežíte alebo kráčate so psom v prírode. Nie je to však bežná vychádzka. Obyčajný beh so psom nie je canisross. Pri canicrosse vás pes ťahá, rovnako ako pri skijoringu. Ruky máte voľné, pretože pes je pripútaný k opasku. Takže potrebujete dobrý opasok - postroj pre seba - ťažné lano s amortizérom a postroj pre psa.

Canicross sa realizuje hlavne na jar, keď je málo snehu na skijőring a veľa blata na bikejőring. A na jeseň, kedy ešte nie je sneh a je mráz a ľad na bikejőring.

Pri canicrosse sa dá dobre vychovať ťažný pes na bikejőring alebo iný ťažný šport. Vycvičíte si psa na ťahanie saní alebo kolobežky.

Pri canicrosse určuje rýchlosť človek, pre musherov je to dobrý spôsob ako trénovať lídrov, pretože ich dokážete rýchlo korigovať. Canicross je typický šport pre jedného psa. Je nutné mať psa pod kontrolou a to dosiahnete vhodným postrojom, vodítkom, prípadne ohlávkou, ak je pes ešte nevycvičený potrebujete ho spomaliť pri ceste dolu kopcom. Priemerná rýchlosť pre psa je cca 17km za hodinu a vlčiak bez problémov urazí aj 100km (skúšky vytrvalosti). Pri canicrosse výborne naučíte psa spomaľovať pre neskorší tréning do saní a podobne. Tempo totiž určuje najpomalší - teda človek.

Je nutné myslieť na prehriatie psa. Canicross sa behá aj pri teplejšom počasí, preto treba myslieť aj na to, aby sme psa neprehriali. Sledujte teda teplotu, nemala by byť viac ako 25 stupňov. Vyberajte si trasy, kde sa môže pes schladiť, napiť, kde je tieň, aby sa schoval pred priamym slnkom. Ideálnym časom je teda skoré ráno alebo podvečer.

Pri tréningu je nutné naučiť psa ovládateľnosti, pretože pri behu sú obe nohy vo vzduchu a to spôsobuje nestabilitu. Musíte psa naučiť ťahať na povel, musí ovládať povel na odbočenie, spomalenie, zastavenie,... Inak bude beh dolu kopcom nebezpečný. Vlčiak má veľkú silu a mohlo by to skončiť úrazom, keď sa rozbehne za srnou alebo zajacom.

Zaužívané povely sú gee (dží - vpravo) a ha (vľavo), go (povel pre štart). Korigovanie je jednoduché, pretože pes je kúsok od psovoda a je pripojený lanom, takže ho môžeme na správnu činnosť naviesť a odmeniť, ak ju vykoná správne.

Canicross je skvelým vytrvalostným športom pre vlčiaka a pre jeho psovoda. Preverí jeho ovládateľnosť a vytrvalosť. Záleží len na vás, akú trasu vyberiete, trasa môže byť do kopcov alebo po rovine ale snažte sa vyhnúť betónu, ničí psom labky.

Postroj pre psa a pre psovoda.(photo internet and wolfdog.org)