Aktualizácia ..::18.03.2018::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

PlemenoŠteniatkoChovVýživa
Náš BARFVýživové látky
Ako kŕmiť
Podľa veku
Špec. výživa
Druhy stravy
Pamlsky
VýchovaVýcvikVýstavyZdravieŠportVlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

 

Ako kŕmiť, techniky kŕmenia vlčiaka

Väčšinu psov starších ako 12 mesiacov kŕmime raz (alebo dva krát, záleží na nás) za deň, obvykle večer, alebo ak kŕmime dvakrát za deň, tak ráno a večer, po venčení. Najlepšie je kŕmiť v rovnakú dobu. Je dobré, ak máte psa veľmi sebavedomého, aby ste mu dali pred žrádlom zopár povelov, ktoré musí splniť tak, ako očakávate. Prípadne využite povel čakania na dovolenie, aby mohol žrať.

Pre kŕmenie používame vždy rovnaké miesto, nie veľmi rušné, aby sa pes kľudne najedol. Ak máte psov viacerých, každý by mal dostať svoju misku tak, aby mu z nej nikto nemohol zobrať jeho dávku. Vyvýšené misky nie sú veľmi odporúčania hodné, pre psa je pohodlnejšie vziať si kus do papule a ľahnúť si s ním. Ak kŕmime doma pripravovanou stravou v byte, je praktické kŕmiť na ľahko čistiteľnom mieste. Granule jednoducho pozbierame, no roztlačené mäso a kúsky ryže v koberci nevyzerajú vábne.

Jedlo psovi odoberieme po 10 - 20 minútach od podania. Naučí sa dojedať a bude závislý od toho, kedy ho my nakŕmime, no hlavne pes sa naučí, že žrádlo treba zjesť.

Pes musí mať vždy v dosahu misku s čerstvou vodou. Spotreba sa líši váhou psa, jeho vekom, ale aj tým, či je vonku horúci deň alebo mráz. Psy kŕmení surovou stravou pijú o niečo menej, psy kŕmení granulami majú vyššiu spotrebu vody. Do dennej spotreby vody rátame aj vlhkosť krmiva. Pre chronických odmietačov vody a na doplnenie tekutín počas horúcich dní, výborne poslúži aj mierne vlažný vývar. Je skvelý aj v zime. Strata vody sa deje vyprázdňovaním, dýchaním, prácou orgánov a je nevyhnutná pre život a správnu funkciu orgánov.

Medzi kŕmením psovi dávame pochúťky len výnimočne, napríklad pri cvičení, dobrom chovaní,... no nepreháňame to a psa neprekrmujeme. "Odpadky a nedojedky" z nášho obeda vhodné pre psa odložíme a podáme pri ďalšom kŕmení. Najvhodnejšie sú kúsky sladkého ovocia, orezky z mäsa - bez korenín,... Ak už návšteva chce psovi dať nejakú maškrtku, požiadajte ich, aby dali psovi povel, stačí jednoduché sadni, čakaj alebo aj zložitejšie, je to na vás.

Kŕmenie môžete organizovať podľa aktivity psa a podľa toho, či potrebuje pes pribrať alebo len udržať kondíciu:

podľa veku si nájdite v tabuľke množstvo krmiva pre vášho psa. Ak pes začne chudnúť (a je vylúčené ochorenie alebo nekvalitné krmivo), zvýšite ju,

ak pes necháva žrádlo, odložíme zvyšok a ponúkneme neskôr. Ak dochádza k odmietaniu dlhodobo, dávku znížime. Táto metóda je vhodná pri psoch, ktorí majú sklony k nadváhe.

tabuľkové množstvo krmiva psovi ponúkneme na dobu 10 - 15min. Ak odíde alebo nezožerie všetko, misku odoberáme.

pri prieberčivých psoch a psoch s nechuťou do jedla je vhodná metóda - koľko vládze, toľko dostane. V miske má pes k dispozícii vždy žrádlo a necháva sa mu tam, aj keď už dojedol. Žrádlo k dispozícii neustále so sebou nesie riziko, že pes nebude čakať na povolenie žrať.

U vlčiakov prevláda vysoká žravosť a majú tendenciu skôr k nadváhe. Preto si sledujme, či nie je pes priveľmi vykŕmený. Samozrejme, sú aj psy s nechuťou do jedla. Sú štíhli, vyzerajú vychudnuto. Ak má pes dosť pohybu, je plný elánu a nič mu nechýba, nie je nutnosť psa prikrmovať nasilu. Poraďte sa však radšej s veterinárom, či váha a stav naozaj nie sú už rizikové.

Organizácia kŕmenia

Pred kŕmením je dobré psa vyvenčiť. Posledné kŕmenie dávame až po poslednej vychádzke. Ak sa chystáme na cvičisko, posledné jedlo dávame psovi asi 2 hodiny pred odchodom alebo vôbec, pracovné psy dostávajú 1/3 z dávky, po návrate z výcviku dostanú zostatok. Pri dospelých psoch môžeme jedlo úplne vynechať pred tréningom - lepšie budú reagovať na pamlsky.

Je na vás, ako psovi rozvrhnete dávku, no nesmiete namáhať žalúdok po nakŕmení, mohlo by dôjsť k jeho obráteniu - torózii. Psovi podávame jedlo vlažné, nikdy nie veľmi studené alebo ešte zamrznuté alebo horúce. Rozohriaty pes sa musí nechať trochu vychladnúť, až potom mu doprajme vodu a hlavne nie priveľmi studenú.

Nikdy nedovoľte žobrať psovi pri stole. Ani deťom, ani návšteve nedovoľte výnimku. Stačí párkrát a pes si asociuje, že stačí pohľad na vás pri stole a dostane odmenu. Výcvik psa musí byť dôsledný v každej oblasti. Mnoho ľudí vám bude hovoriť, aby ste neboli takí prísni, výnimočne dostať môže... Nedajte sa obmäkčiť. Keď už niekto chce dať vášmu psovi nejakú maškrtu, musí si ju zaslúžiť, dajte mu previesť pár cvikov. Šteňa, ak žobre pri jedle, vykážte z miestnosti.

Aké množstvo?
Veľký pes, akým je vlčiak, má váhu v dospelosti okolo 35 - 40kg samce a sučka 26-30kg (plus - mínus).

Spotreba v kalóriách:

Spotreba kalórií........................cca 1680 Kj

Spotreba v gramoch:

Surová strava.............................cca 800 - 900g

Konzervované mäso a príloha....cca 800g + 200g

Polosuchá strava........................cca 550g

Suchá strava..............................cca 480g

Uvedené dávky sú vysoko orientačné a je nutné ich prispôsobiť kondícii psa - ak chudne pridať a naopak, ak priberá ubrať.

Koľkokrát denne je primeraná dávka?

Kedy kŕmime?

ráno po prebudení psa najprv dobre vyvenčime a potom nakŕmime

večer pred spaním psa dobre vyvenčíme a nakŕmime

Veľké plemeno má niekoľko fáz vývoja. V 8 - 9 mesiacoch je badateľný výrazný váhový prírastok bez zvýšenia spotreby krmiva. Výškový vývoj je takmer ukončený a vyvíja sa váhovo bez nutnosti zvyšovania kŕmnej dávky. Počet kŕmení je u šteňaťa dané malým žalúdkom. Preto je nutné kŕmnu dávku rozdeliť. Pri starších psoch môžeme kŕmiť jeden alebo aj dvakrát denne, ako nám to lepšie vyhovuje.

Schéma kŕmenia 

1 - 2 mesiace..................5 - 6x denne,

2 - 4mesiace...................4 - 5x denne,

4 - 6mesiacov.................3 - 4x denne,

6 - 12mesiacov...............3 - 2x denne,

12 - 16mesiacov.............2 - 1x denne,

neskôr.........................1x, najlepšie večer, prípadne ak máme možnosť 2x denne

Kŕmenie dvoch a viac psov naraz

Ak máte viac ako jedného psa, každý musí mať vlastnú misku na jedlo a na vodu môžu mať spoločnú väčšiu nádobu. Nedovoľte psom žrať naraz z jednej misky, pretože môže dôjsť k tomu, že dominant zožerie prevažnú väčšinu a submisívny pes bude hladovať, prípadne sa o jedlo pobijú, budú zbytočne v strese,...

Každý pes má aj iné stravovacie požiadavky, jeden je starší, druhý mladší, potrebuje iné zloženie stravy,... Ak jeden pes nezožerie svoju dávku, môže nám to signalizovať, že nie je všetko v poriadku s jeho zdravím.