Aktualizácia ..::18.03.2018::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

Plemeno
História
Štandard
Výklad štand.
Povaha ČsV
Kríženci vlka
ŠteniatkoChovVýživaVýchovaVýcvikVýstavyZdravieŠportVlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

Aký je československý vlčiak

Po pár dňoch so šteniatkom zistíte, že sa chová inak ako bežný pes. Je divokejšie, neúnavnejšie, viac vymýšľa, chodí za vami úplne všade. Je na vás doslova závislé. 

Základom spolužitia s vami je socializácia od ranného šteňacieho veku. Vlčiak má vysokú odolnosť voči počasiu, je neúnavný, vysoko inteligentný a koná samostatne. Jeho hlasové prejavy sú totožné s vlčími, teda takmer nešteká, ale zato zavíja a skučí, jeho mimika je pestrejšia ako u iných psov – dokáže vyjadriť udivenie, opovrhnutie, radosť,... Aspoň to tak vypadá :) Je aktívny, potrebuje pohyb a hlavne nie stereotyp. Problémom je privolanie, lov zvery, vysoký temperament, no najmä nácvik ponechania osamote, ktorý sa dá správnym výcvikom a dôslednosťou naučiť, aspoň čiastočne. Nie je prototypom pracovného psa, ako to bolo pôvodne zmýšľané, je samostatný, veľmi inteligentný, no najmä vo svoj prospech. Všetko, čo robí, robí kvôli pánovi, ktorý je pre neho motiváciou, za pomoci pozitívneho prístupu a samozrejme - žrádla. Dril a tvrdá ruka spôsobia viac škody ako úžitku, i keď voľnosť bez hraníc a pravidiel, spôsobí rovnako škodu a niekedy aj väčšiu.

Povahové vlastnosti československého vlčiaka

Veľmi osobitý - Nedá sa porovnať vlastnosťami so žiadnym iným plemenom psa (výnimkou v istých ohľadoch môže byť Saarloosov vlčiak, rovnako kríženec vlka a psa)

Temperamentný - Ako psy, tak aj sučky sú temperamentnejšie, ten treba nasmerovať správnym smerom a dať psovi zamestnanie, kde by ho mohol využiť. Znamená to, že nie je pomalý ako molosy, ale je plný života, veselý a energický.

Veľmi aktívny - Určite je nevhodný pre človeka, ktorý je rád doma, sedí za počítačom alebo TV a nemá chuť venovať psovi aspoň 3 hodiny aktivít denne a venovať mu svoju pozornosť aj mimo vychádzok.

Na životné podmienky nenáročný - Je spokojný ako v domčeku so záhradou, tak aj v paneláku v meste. Je dôležitejšie, aby bol so svojím pánom a mal sa čomu venovať.

Vytrvalý - Unaviť vlčiaka je takmer nemožné. Je veľmi vytrvalý, čoho dôkazom sú skúšky vytrvalosti na 100km, rýchlosťou asi 11-15km/hod, ktorú vlčiaci hravo zvládajú pod 7-8 hodín a po krátkom oddychu sú znovu čulí a nabití energiou. Unavíte ho skôr zamestnaním hlavy, ako fyzickou námahou.

Učenlivý - Či už v dobrom zmysle alebo v tom zlom. Naučí sa otvárať dvere, naučí sa váš denný režim a bude "predvídať", čo sa bude ďalej diať, no pri správnej motivácii a smerovaní dokáže cvičiť a skladať skúšky poslušnosti.

Inteligentný - Donúti majiteľa rozmýšľať, vymýšľať, prečo daný cvik treba urobiť a prečo nemôže loviť zver, prečo musí vždy prísť na zavolanie... Bude sa snažiť presvedčiť, že to čo chcete aby urobil, je nezmysel a vôbec to robiť nemusí, naopak vás donúti ho za to ešte aj pochváliť.

Rýchlo a samostatne reagujúci - V neznámych situáciách je skôr zdržanlivejší, ale dokáže konať aj samostatne a využiť pri tom svoju vysokú inteligenciu.

Odolný voči vplyvom počasia - Nevadí mu sparný letný deň, vytrvalý dážď, mrazy, hmla... Jeho srsť s hustou podsadou ho ochráni. Avšak uprednostňuje chladnejšie počasie.

Čistotný - Má „samočistiacu“ schopnosť. Aj keď sa vyváľa v blate, keď blato uschne, opadá a pes je čistý. Rovnako, sám hľadí na svoju hygienu a čistotu.

Mimoriadne verný pánovi - Je na ňom závislý, potrebuje ho viac ako veľkú záhradu, kde by bol sám. Pre tento „nedostatok“ nebol využiteľný u pohraničnej stráže, kde sa jeho psovodi často striedali.

Veľmi spoločenský - Súvisí s vernosťou a silným svorkovým pudom po vlkovi. Ideál je, keď je s rodinou alebo má spoločnosť iného psa. Je im lepšie vo svorke alebo priamo v rodine, teda nie mimo, v kotci.

Samostatný v konaní - Dokáže samostatne jednať, na čo využíva svoju inteligenciu a rýchle reakcie. Pri cvičení a v nových situáciách dokáže aplikovať predchádzajúce skúsenosti, kombinovať svoje skúsenosti.

Ich mimika je pestrejšia ako u iných psov - Škála výrazov je veľmi široká, dokážu vyjadriť prekvapenie, usmiať sa, tváriť sa nevinne, ak niečo vyviedli alebo dať najavo, že páničkom opovrhuje...

Neznášajú samotu - Osamelý vlčiak berie samotu ako vykázanie zo svorky alebo trest. Môže to viesť k agresii, plachosti a hlasným zvukovým prejavom nespokojnosti a demolovaniu. Preto treba vlčiaka učiť ostávať určitú dobu osamote už od prvých dní v novom domove, aj keď si myslíte, že ho nenecháte samého dlhšie ako chvíľku, vždy príde situácia, kedy bude musieť byť sám.

Nie je ostrý, agresívny - Aj napriek tvrdému výzoru vlka a „pichľavým“ očiam, dokáže milovať, byť hravý, ale určite nie je ostrý a útočný. Preto nie je vhodný ako strážny pes. Je skôr zdržanlivý. Istú dávku obrany a ostrosti však majú a treba s ňou pracovať. Ide najmä o pohlavnú nenávisť a samozrejme - vstúpiť na jeho pozemok nemusí byť tiež dva krát dobrý nápad.

Bez dôvodu nehryzie - Všetko záleží na socializácii a výcviku. Sú psy plachí a agresívni, ale aj vyrovnaní a priateľskí. Je rovnako agresívny ako ktorékoľvek iné plemeno pri zlej výchove. Často sa môžeme stretnúť s agresívnym a útočným jazvečíkom, no agresívny vlčiak predstavuje väčšie nebezpečenstvo. Pri ohrození vlastného života je pravdepodobné, že sa bude brániť aj vlastnému majiteľovi.

Závislý na svojej „svorke“ a hierarchii v nej - Buďte mu super alfou a ukážte mu, že sa mu oplatí pre vás cvičiť a poslúchať. Hlavne mladé psy v puberte sa môžu snažiť posunúť v rebríčku hierarchie vyššie. Preto musí vedieť presne, kde je jeho miesto. Ak je niečo zakázané, musí to byť zakázané navždy. Preberanie pozície začína nevinne, vrčaním pri žrádle, nepustí vás na gauč, nepríde na zavolanie,... V čase puberty treba o to viac dbať na pravidlá a ich dodržiavanie. Bez výnimky.

Výborný stopár - Na stope, aj niekoľko hodín starej a v ťažkých podmienkach nemá konkurenciu. Je kráľouskou disciplínou pre ČsV.

Výborný spoločník na dlhé prechádzky prírodou - Miluje sneh, ale aj vodu a to v každom počasí a teplote. Dokáže hodiny pobehovať po lese, vedľa bicykla... Je výborný na rôzne športy a určite ho celodenná túra po lese len tak ľahko neunaví.

Má problém s niektorými cvikmi - Aport, štekanie na povel, privolanie, zákus pri obrane sú jeho slabšie stránky, ale správnou motiváciou a prístupom ich zvládne a zloží aj vysoké skúšky poslušnosti. Musí ho to však baviť.

Silne vyvinutý pud lovenia zvery - Prejaví sa skôr či neskôr, nemôžeme sa spoliehať na to, že práve ten náš nemá chuť naháňať srnu alebo zajaca. Pud treba tlmiť a cvičiť privolanie už vo veľmi mladom veku.

Kameňom úrazu býva nezvládnuté privolanie - Súvisí aj s loveckým pudom. Radšej nech nosí dva roky stopovačku ako raz nepribehnúť a skončiť pod kolesami auta. Už prvé dni v novom domove sa musíte snažiť o privolanie a zvyknutie na meno a hlavne vytvorenie si pozitívneho vzťahu.

S inými zvieratami si rozumie - Ale musí presne vedieť, kde je jeho miesto vo svorke a musí byť socializovaný už ako 6 - 7 týždňové šteňa. Čo zanedbáme v tomto veku, už len ťažšie napravíme.

Socializácia a výchova šteňaťa je základom všetkého - Obdobie od 7 týždňov do približne 2,5 mesiaca je najdôležitejším obdobím života vlčiaka. Naučí sa nebáť svojho okolia, akceptovať zvieratá, ľudí a cestovať. Vyvinie si vzťah so svojím pánom a zistí, kde je jeho miesto vo svorke.

Pre kynológa začiatočníka nie príliš vhodný - Ale je mnoho začiatočníkov s citom pre osobitosť tohto plemena a môže byť omnoho vhodnejším majiteľom ako rokmi ostrieľaný kynológ, ktorý aplikuje skúsenosti s iným plemenom, má tvrdú ruku a nemá pochopenie pre jeho jedinečnosť...

S deťmi sa znesie, no správna výchova je základom - Rovnako ako u každého iného plemena, musí byť vlčiak socializovaný a vedený k tomu, aby akceptoval deti. Dospelý vlčiak berie deti ako „šteňatá alfy“ a je k nim zhovievavý a akceptuje ich. Je však nutné poučiť deti o tom, ako sa k psovi správať a nenechávať ich osamote.

Je cvičiteľný - Dokonca skladá vysoké skúšky poslušnosti, ale vyžaduje správnu motiváciu, odlišný prístup ako iné plemená a nie každý jedinec má na to nadanie. Brať si ČsV za konkrétnym účelom nie je najlepší nápad, pretože práve ten váš nemusí byť skvelý na výstavách alebo v poslušnosti...

Dá sa povedať, že je žravý - Za jedlo urobí takmer čokoľvek. Jedlo je pre neho veľmi silná motivácia k cvičeniu.

Môže to byť skvelý pes... - ...podľa toho, čo od neho čakáte. Nie je pracant ako nemecký ovčiak, dokáže pracovať a skladať skúšky, len ak bude on chcieť, pokiaľ ho budete motivovať a cvičenie ho musí baviť. Pre svojho pána však urobí aj pre neho nezmyselné cviky.

Drilom a tvrdou rukou nič nedosiahnete - Naopak, môžete všetko pokaziť. Ak má nejakú negatívnu skúsenosť, veľmi dobre si ju zapamätá. Milé slovo, kamarátsky tón, motivácia je u neho zázračný „návod na použitie“.

Veľmi zvedavý - Otvorí si dvere, bude vás sledovať pri práci, otvorí si koterec a prejde sa po záhrade. Znie to vtipne, ale niekedy to môže viesť k útekom z osamotenia a môže skončiť zastrelením poľovníkom alebo pod kolesami auta. Zvedavosť však treba využiť pri socializácii a cvikoch ako je napríklad privolanie...

Demolátorské sklony - Hlavne šteňatá radi okusujú káble, trhajú koberce, ničia nábytok. No ani dospelý pes nie je neviniatko. Prerobí záhradu na poorané pole za veľmi krátky okamih. Rovnako ako lovecký pud, aj ničenie vecí sa dá odstrániť správnou výchovou, no vždy bude niečo, čo "preskúma detailnejšie".