Aktualizácia ..::18.03.2018::.. NovinkyChS TobrokMoje psyGalériaNáš kalendárO stránkachČs. vlčiaci

PlemenoŠteniatkoChovVýživaVýchovaVýcvikVýstavyZdravieŠport
Bikejoring
Dogtrekking
Canicross
Skijoring
Šport.kynológia
Agility
Pulka
Mushing
VlciVýsledky
Web, knihy, iné


 

Agility

Pes predvádza na prekážkach, ktoré pripomínajú konský parkúr. Prekážky sú ale menšie a veľmi rôznorodé (napr. hojdačka, tunel). Psa navádza na jednotlivé prekážky jeho psovod. Tento šport nie je tak jednoduchý, ako vyzerá a vyžaduje od psa absolútnu ovládateľnosť, tiež talent a ochotu pracovať týmto štýlom. Pes nie je nástroj k víťazstvu ale kamarát, s ktorým spolupracujeme. 

Kedy začať

S agility môžeme začať už v šteňacom veku, vyberáme primerané prekážky a nevyžadujeme od psa plný výkon. Učíme ho zdolávať prekážky a sledovať naše pohyby, ktorými ho navádzame na trati. S trochu viac náročnejším tréningom začíname v 7 - 8 mesiacoch. Agility nie je šport primárne pre vlčiaka, nemali by sme ho nútiť, ak nás agility baví a jeho nie.

Vybavenie, základy agility

Agility je pohybová aktivita, pri ktorej tím zložený zo psovoda a psa spoločne prekonáva prekážky rozmiestnené na rovnom povrchu, v určenom poradí, v čo najkratšom čase a bez chýb. Výcvik je prevádzaný formou radostnej hry. Pes musí byť maximálne ovládateľný a poslušný. Na závodoch totiž pes nesmie mať ani obojok ani vodítko. Vzniknuté puto medzi psom a psovodom pri výcviku i hre je veľmi dôležité pre dokonalú súhru na psom parkúre. Podstatná je nielen rýchlosť, vrtkosť, ale i presnosť psa. Preto musí byť psovod od začiatku dôsledný a presný pri nácviku zdolávania prekážok.

Základom agility je prekážková dráha, ktorú musí team prebehnúť. Prekážok je niekoľko druhov a preto sa prekonávajú rôznymi spôsobmi. Parkúr vymýšľa človek na to určený – na tréningu tréner, na pretekoch rozhodca. Behá sa vonku aj vo vnútri. Povrch, po ktorom sa behá musí byť rovný – znamená to upravený trávnik, umelú trávu, rôzne koberce, piesok, piliny a podobne. Podstatné je, že prekážky sú pre psa a psovod sa ich nesmie dotknúť. Okrem toho psovod nesmie mať so sebou žiadne pomôcky, ani pamlsky. Pes behá bez obojku a vodidla, takže je jasné, že musí poslúchať „na slovo“, prípadne „na gesto“, ideálne na ich kombináciu. 

V agility športe poznáme trinásť druhov použiteľných prekážok a to je stopercentnou zárukou dostatočnej variability. Súťažný parkúr má 15 – 20 prekážok a dĺžku 100 až 200 m, takže možností je nekonečne veľa.

Agility je šport naozaj pre všetkých – dôležitý je iba zdravotný stav či už človeka alebo psa. Môžu ho robiť deti i dôchodcovia, čistokrvní psy i kríženci. Pokiaľ sa však rozhodneme pre vrcholový šport, tak predsa len existujú plemená, ktoré sú pre agility vhodnejšie a tiež na závodoch úspešnejšie. Takisto vrcholných súťaží (napr. majstrovstvá sveta) sa kríženci a psy bez preukazu pôvodu zatiaľ nemôžu zúčastňovať (neumožňuje to FCI). Prevažujúce sú však schopnosti a možnosti daného jedinca bez ohľadu na plemeno. Nesmieme sa však spoliehať len na psa, ale odpovedajúce kvality musí mať i psovod. Začať môžeme i so starším psom, pokiaľ má aspoň základný výcvik v poslušnosti. U šteniat musíme pri nácviku skokových prekážok počkať až ukončia svoj telesný vývoj alebo aspoň tieto prekážky maximálne znížiť.

S agility môžeme začať na niektorom z okolitých cvičísk, ktoré sú na tento šport zamerané. Majú odpovedajúci priestor = rovná plocha (najlepšie oplotená) s rozmermi asi 20 x 40 m a samozrejme prekážky. Tie si môžeme vyrobiť sami, ale už existujú firmy, ktoré kompletné sady prekážok vyrábajú. Je tiež možné odkúpiť od iného klubu prekážky staršie, ale ešte bezpečné.

Psy sú rozdelení do kategórií podľa kohútikovej výšky psa. Vlčiak patrí do L - large - od 43cm. Ešte sú small - do 34,99cm a medium od 35 do 42,99cm.

Je niekoľko druhov prekážok, jednoduché (výška max. +- 60cm), skoková dvojitá (vzostupne postavené dve prekážky, vo výškovom rozdiely 15-25cm), dvojskok alebo trojskok, múr, viadukt, kruh, skok ďaleký, pevný, látkový tunel, slalom, kladina, hojdačka, šikmá stena a stôl.

Ako správne zhodnotiť a prehliadnuť si parkúr

Pri tréningu a hlavne pri súťažiach je presne určený čas, ktorý máte na prehliadnutie si parkúru. Pamätajte, ste to vždy vy, kto myslí, preto prípravu nepodceňujte.

Platí niekoľko zásad:

Maximálne sa sústreďte

čas na prehliadku parkúru si rozložte, aby ste stihli všetko prezrieť

príprava nie je len prehliadka parkúru, ale aj premyslenie si vášho postupu, otočiek, vedenia psa

bežte tak ako ste zvyknutí a nekopírujte ostatných, každý má zvládnutého psa inak

trasu si pozerajte v takom poradí, v akom ju budete bežať a už ju nemeňte, neimprovizujte - len ak si to situácia vyžiada

prezrite si pasce a nástrahy trasy - prekážky, ktoré sa nebežia alebo prekážky, ktoré lákajú k logickej postupnosti, no nenasledujú, uvedomte si, čo uvidí pes a či ho nezláka prekážka, ktorú uvidí priamo pred sebou, aby ju zdolal.

Tréningový plán

Každý pes sa pri agility musí dostať do správnej kondície a pravidelne trénovať - upevňovať staré a učiť sa nové. Tréning si musíme presne naplánovať, nie je správne cvičiť bezhlavo. Pred cvičením sa so psom pohráme, uvoľníme ho. Necvičíme, ak je pes unavený alebo nesústredený. Postupujeme od jednoduchšieho k zložitejšiemu s tým, že zapájame aj cviky, ktoré pes pozná, na začiatok rýchle úseky, potom zaradíme nové a ukončíme rýchlymi starými a známymi prvkami. Výcvik zavŕšime pochvalou, odmenou, hrou a uvoľnením. Psa nepreťažujeme, nezabúdajme, že pes sa aj unaví a môže byť nepozorný. Tréning prispôsobujeme situácii a psovi - jedincovi.

K správnemu tréningu a športovému využitiu psa potrebujeme psa:

v správnej fyzickej kondícii,

v správnej psychickej kondícii,

kvalitne kŕmený, neprekrmovaný a nepodvyživený, s dostatkom tekutín,

pravidelne veterinárne sledovaný, očkovaný,

s dostatočným časom na oddych, relaxáciu, rozcvičením sa.

Stanovte si reálne a konkrétne ciele, ktoré chcete dosiahnuť. Ako krátkodobé, tak dlhodobé. Spravte si zošit, kam si budete všetko značiť. Samozrejme, je to v prípade, ak sa chcete agility venovať, je dobré si viesť záznamy, ako postupuje pes, tomu prispôsobovať rýchlosť výcviku a počet opakovaní, náročnosť,...

Galéria

Na tomto odkaze nájdete galériu s fotkami ČsV a agility

(photos from www.wolfdog.org)